Zavrieť

Porady

Môže fyzická osoba pokosiť trávnik bez živnosti?

Ahojte,

môže fyzická osoba pokosiť trávnik firme za odplatu bez toho, aby bola fyzická osoba podnikateľom alebo zamestnancom spoločnosti?

Ďakujem
9 komentárov     zbaliť
veronikasad Stačí byť dohodarom
Letko To viem, takto sme to robili doteraz. Hľadám inú alternatívu, aby sme nemuseli okolo toho robiť toľko papierovačiek, či sa nedá urobiť napr. zmluva o pokosení a vyplatila by sa jedna suma. Zjednodušil by sa celý proces.
veronikasad Kto bude trávnik kosiť a za akú odmenu?
Letko Jeden pán, ktorý nie je našim zamestnancom. Má pri dome svoj traktor s kosačkou. My mu každý rok robíme dohodu s tým, že nám pokosí sklad dreva (býva vedľa skladu) jedno kosenie cca 40,- €. Tak ma napadlo, či nie je jednoduchší, oficiálny spôsob, ako mu vyplatiť peniaze za kosenie, žiadne vymyslené bločky.
Tweety Nie je to inak legálne možné. Len Dohoda, zmluva o dielo.
veronikasad Nie na to som sa pýtala. Ak je napríklad starobný dôchodca, bude jednoduchšie urobiť s ním dvakrát do roka dohodu, zdravotné poistenie neplatí, daň mu vratia
Letko Je zamestnaný v inej firme. Nám ani nejde o to, žeby sme ušetrili na dani, poistení,... len aby bolo menej papierovačiek (zmluva/dohoda, výplatná páska, BOZP, ročné zúčtovanie dane).
buchač Letko (Dnes 12:55) Išlo by o cca 80,- € / rok.
Letko (Dnes 13:20) ... len aby bolo menej papierovačiek
==================================
Normálne big problém...
Tak poviem...URČITE má firma nejaký repre fond...či ?

...a nevravím, že ak by bol majiteľ a či riaditeľ nejaký frajer, tak vytiahne z vrecka 100/200€ a vec je vybavená.
romana147 ked mi prišli pozrieť na poruchu ležačky SV v BD z Blavy v sobotu o 22:30, dostali 200 evri // v nedelu pred obedom opravili
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Môže. Napr. na dohodu podľa ZP, zmluvu o dielo podľa Obč. Z.
    Letko Pozerám zákon o DzP, §9, ods. 1 písm. a), ktorý ma odkazuje na § 8 ods. 1 písm. a). Podľa toho mi to veľmi nesedí. Podľa čoho by teda mohol? Išlo by o cca 80,- € / rok.
    Katy a R čo ti na tom nesedí - ak si to firma dá do učtovníctva - dá mu doklad, tak daňovník si sám urobí DP - do §8 to dá. Toť vsjo, čo musí spraviť. ZP sa ozve sama - niečo možno výjde doplatiť
    Ak teda nechcete dohodu podľa ZP.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    buď ako zamestnanec na dohodu alebo si objednať službu na faktúru od podnikateľa

    ak by ste to hrali na zmluvu o dielo, tak kosenie 2x do roka je už opakovaná činnosť - čiže prvá podmienka definície živnosti splnená, a pokračuj s vyhodnocovanim ďalej ..

    píšeš, že pracuje aj inde, takže RZD nemusí mať u vás, a nemusi bo mať vôbec, urobí si DP
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Letko A keby kosil oficialne len 1x v roku za 80 €, pricom by realne pokosil 2x? Mohla by to byt zmluva o dielo? Ci z pokosenia nevznikne ziadna vec, teda dielo ako napr. Mur?
    avalik ved mu daje dohodu na celý rok a odmeňovanie za odpracované hodiny ... či iných zamestnancov nemáte?
    romana147 raz pokosí trávnik , raz upraví záhony popri chodníkoch a raz uprace popadané lístie
      zbaliť

    Môže fyzická osoba pokosiť trávnik bez živnosti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.