Zavrieť

Porady

Vyuctovanie fondu oprav

Dostal som vyuctovanie bytu za rok 2021. Podla zakona je spravca povinny predlozit vyuctovanie FO za predchadzajuci rok. Toto vyuctovanie FO okrem pravidelnych poloziek / splatka uveru, odmena domovnika, upratovanie, poistenie bloku, prehliadky PO, bankove poplatky / obsahuje este jednu polozku:

OSTATNE 980 €

Je toto v sulade so zakonom ? Pretoze podla mna mali byt vsetky polozky rozpisane

Doplnenie: A este som zabudol na polozku " vymena okien - 580 € ". Okna v spolocnych priestoroch boli menene pri celkovej obnove bloku v roku 2014. Snad si nedal z FO vymenit okna domovnik ?
Naposledy upravil Priston : 29.05.22 at 06:23
13 komentárov     zbaliť
romana147 / nie vyúčtovanie FO , ale čerpanie
sito Áno, vyúčtovanie! Počiatočný stav FPÚaO XXXX, xxx €, tvorba, xxx €, čerpanie, xxx €. zostatok k 31.12. XXXX, xxx €.

(odmena domovnika, upratovanie)

To sú služby. Tak že nie z FPÚaO!

( bankove poplatky )

To je vlastne správa banky s účtom domu, vhodnejšie by bolo rovným dielom na byt. Banka nevedie domu samostatný účet domu na FPÚaO.

Správca, bytové družstvo vedie jeho evidenciu.

"obsahuje este jednu polozku:

OSTATNE 980 €

Je toto v sulade so zakonom ? Pretoze podla mna mali byt vsetky polozky rozpisane"

Ak sa správca dohodne s väčšinou vlastníkov bytov v dome, že faktúry, čerpanie z FPÚaO do 30 € uvedie vo vyúčtovaní v položke "OSTATNÉ 980 €". Takže v tom prípade je to tvoje "podľa mňa" je mimo.
Priston Odmena domovnika, upratovanie je uz cele roky v rozpore so zakonom uhradzane z FPUaO. Posledna schodza bola v roku 2019. Nic sa neschvalovalo, ze sa polozky do 30 € nebudu uvadzat. Stale / este aj minuly rok / sa uvadzali. Netusim ake polozky su v sume 980 €
Chobot Ako si prišiel na to, že odmena domovníka a upratovanie je v rozpore so zákonom? Konkrétne s ktorým ustanovením zákona je to v rozpore.

Vyznáš sa v správe domu, ako hus do piva a len mudruješ.
Priston Tieto polozky nepatria do FO, ale do sluzboveho uctu. U
z je o tom rozhodnutie SOI. A vyssie to napisal Sito. Ked nieco nevies, neurazaj
romana147 ty si trullo = riešiš NEPODSTATNé :
ak dostane zástupca vlastníkov(nie domovník) odmenu z FO bude nižší zostatok FO
ak ju dostane z FS, budeš mať nižší preplatok
kopretinka či si dal okná vymeniť domovník,sa opýtaj domovníka
Priston velmi mudro pises, az mi je to divne
veronikasad Priston, prečo tieto detaily riešiš na porade a neopytas sa priamo domovnika?
Priston pytam sa na polozku ostatne
veronikasad Prečo sa neopytas domovnika?
kopretinka čo nepovieš? tak to o tých oknách je asi halucinácia?
Doplnenie: A este som zabudol na polozku " vymena okien - 580 € ". Okna v spolocnych priestoroch boli menene pri celkovej obnove bloku v roku 2014. Snad si nedal z FO vymenit okna domovnik ?
sito Chobot (Dnes 00:50) Ako si prišiel na to, že odmena domovníka a upratovanie je v rozpore so zákonom? Konkrétne s ktorým ustanovením zákona je to v rozpore.

Vyznáš sa v správe domu, ako hus do piva a len mudruješ.

Tibor, sú tri druhy peňazí v bytovom dome.

"Vlastníci bytov v dome prijímajú rozhodnutia nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov v dome, ak hlasujú o

výške platby za správu,

preddavkoch do fondu prevádzky, údržby a opráv a účele použitia prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv, zásadách hospodárenia s týmito prostriedkami vrátane rozsahu oprávnenia disponovať s nimi,

zásadách určenia výšky mesačných úhrad za plnenia."

Tie prvé, tie, je vecou správcu ako s nimi naloží, ako, kedy a na čo ich minie.

Tie druhé má správca použiť na

"Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov, lodžií a tých terás, ktoré sú spoločnými časťami domu. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv."

Tie tretie má správca použiť na

"Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke.

Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome.

Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov,

!!! upratovanie !!!,

dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd."

Zadarmo ani kura nehrabe!

Upratovať dom vlastníkom bytov v dome nebude tiež nikto robiť zadarmo.

Uznám, ten kto nerobil zástupcu vlastníkov nemá s tým skúsenosti. A ten kto má s tým skúsenosti, ten tiež nebude hrabať zadarmo, čí? A pravda je, že v drvivej väčšine to nie sú zástupcovia vlastníkov bytov v dome, ale poskokovia správcu plateného vlastníkmi bytov v dome, či nie?

Takže tie peniaze, odmeny, mzdy nie sú v rozpore so zákonom. Ale sú v rozpore so spôsobom vyplácania s FPÚaO.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

Chobot je teraz online Chobot

Chobot
    To ostatné za 980 € predpokladám, že je za celý dom, nie rozpočítané na každého vlastníka. A ide o čerpanie fondu opráv.

Všetky položky sa nedajú úplne rozpísať a rozrátať. Napr. rozbije sa vám sklo na vchodových dverách a čo má urobiť správca. Má opravu za 100 € rozpočítať na každého vlastníka? Nie, takéto čerpania sa uvedú do položky ostatné, lebo sú neštandardné (na rozdiel napr. od pravidelnej revízie výťahov) a na konci roka sa uvedú jednou sumou.

Vy ste majiteľmi fondu opráv, vy si to musíte strážiť. Keď som býval v bytovke, bol som členom výboru vlastníkov - teda zástupcom vlastníkov. Každý rok pred ročným vyúčtovaním som chodil k správcovi a za celý dom som kontroloval a odsúhlasoval čerpanie fondu opráv. Pozrel som všetky faktúry, všetky položky, ktoré boli čerpané z FO, či boli nami (zástupcami vlastníkov) odsúhlasené (ak mali byť) a identifikoval som, čo sú to za položky. Až potom správca urobil vyúčtovanie. A môžem ti povedať, že všetky čerpania boli opodstatnené.

Milujem takých, ako si ty. Celý rok dlabeš na správu domu, na schôdze nechodíš, ale keď dostaneš ročné vyúčtovanie, tak sa cítiš, že si zožral múdrosť sveta a si najmenej prezidentom zemegule, lebo nevieš, čo je v položke ostatné za 980 €!!!!

Keby si zašiel za správcom, tak si môžeš pozrieť všetky faktúry, ktoré tvoria túto položku a sklapol by si, lebo váš dom to naozaj minul. Nikto si tie peniaze nezobral, len ty sa musíš tváriť, že si objavil ameriku a správca vás OKRADOL o 980 € !!!

Ani len pojmy nepoznáš.
    Naposledy upravil Chobot : 28.05.22 at 23:53
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Priston O akych pojmoch pises ? Napisal som snad niekde, ze nas spravca okradol ? Kazdy rok boli vsetky polozky rozpisane, teraz ostatne 980 €. Spravca sa bavi len s domovnikom a ten mu zobe z ruk. Zakon jasne pise, ze spravca je povinny predlozit cerpanie FO, nie len napisat ostatne. Na schodzu nechodim, nebola od roku 2019, ani teraz. Nemudruj, nemas na to
    buchač Priston (Dnes 07:18) Spravca sa bavi len s domovnikom a ten mu zobe z ruk.
    ===================
    Prečo nejdeš robiť zástupcu vlastníkov ty ?

P.S.:
    Zástupca vlastníkov a domovník sú fest, aleže fest rozdielne pojmy a aj funkcie...
    Priston Otazka sa tyka polozky ostatne. Co je fest rozdiel
    buchač Čo sa týka vyjadrovania, tak by bolo vhodné pomenúvať všetko správnym slovom.
    Lenže ty rozdiel nevieš, tak to aj tak vyzerá.

Čo sa týka vyúčtovania, tak si tu už odpovede dostal.
    Pýtaš sa na niečo také, kde odpoveď dostaneš len na jednom mieste a Porada to určite nie je.

Čo sa týka sťažnosti, tak sa sťažuj...určite je vo vyúčtovaní čarovná veta, že kde, do kedy a hlavne ako sa máš sťažovať. Zvyčajne je to :
    - vyhotoviteľovi - správcovi
    - do 15 (30 ?) dní
    - písomne - čiže vecne a konkrétne
    romana147 Zo zákona máš ako vlastník PRÁVO ! nahliadnuť do všetkého , čo sa týka spoločného financovania BD = ak nedokážeš ani takú prkotinu ako vyžiadať si u správcu podklady k 980 evri, tak sem nepíš = NIKTO z porady to nemôže urobiť zav teba.
    romana147 "Má opravu za 100 € rozpočítať na každého vlastníka? "
    Pýtaš sa ako nandrolon
    FO sa predsa nevyúčtuje na vlastníka
    do FOidú fixné príspevky / z FO opravy / zostatok sa prenáša
    Priston Zo zakona pravo mam, realne sa spravca bavi len s domovnikom. O oprave za 100 € pisal chobot, nie ja. Ak nevies odpoved, daj si pohov
    romana147 trullo = v 2 príspevkoch bola odpoved pre dvoch = NESPLIETAJ !
    romana147 "Ak nevies odpoved, daj si pohov" ja odpoved VIEM
    = si TRULLO ,
    čo tu obťažuje svojím pomýleným názorom
    Priston tak si daj pohov uboziacka. uz mas 4 minusky
      zbaliť
    Príspevok zbalený
    spam

Vyuctovanie fondu oprav

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.