Zavrieť

Porady

Evidencia nezamestnaných pri samo zbere jahôd a iných plodín

Nezamestnaný evidovaný ako uchádzač o zamestnanie, by si chcel nazbierať pre svoju potrebu jahody na miestnej plantáži. Ak to bude robiť denne je šikulka. Môže sa rovnako postupovať v rámci samo zberu zemiakov či iných plodín? Nie je to čierna práca?
10 komentárov     zbaliť
ivka70 Samozber predsanie je zamestnanie .... myslis, ze to bude robit pre inych a predavat im svoju pracu? To sa zasa tazko preukazuje. Aj ked susede narube drevo a ona mu za to zaplati ,este ho nezamestna ....
To by ich mali evidovat , aj ked doma pracuju na zahrade?
kopretinka aká čierna práca,ty mu za to platíš?
Mila123 za mňa, samozber nie je zamestnanie (dávno som zisťovala na Drak-ovi, na základe akej zmluvy sa chodí zberať ovocie, zelenia, dostala som odpoveď , že to nie je závislá činnosť..........pozrite si na to akú zmluvu Vám dáva pestovateľ, na základe čoho môžete zbierať plody?
kopretinka akože na základe čoho,veď to je ako keby si prišla do obchodu,naložíš si tovar do košíka a pri pokladni zaplatíš.
pavol54 To je práve to aká zmluva? vlani som si bol nazbierať broskyne v sade. žiadna zmluva len majiteľ ukázal stromoradie na ktorom sme si mohli zbierať po odvážení som mu dal peniaze a odišli sme. teraz si predstav že by som povedal že nemám peniaze. Zabaví mi to ovocie? odráta si ovocie v cene zberu? alebo čo? To sú praktické príklady. Nezamestnaná má denný výmer podpory 3,68, príde za mnou že by chcela kúpiť zemiaky samozberom ale nemá peniaze čo s ňou?
Chobot Nemá peniaze? Nedostane tovar. Aké odrátanie ovocia v cene zberu?? Ešte by som ho obvili, že chcel kradnúť. Keď policajti chytia zlodeja, tiež mu nezaplatia za prekládku paliet....
A keď nezamestnaná nemá peniaze? Tak nič nedostane.

Iné by bolo, keby si ju zamestnal ako brigádnika a pre teba by tie jahody zbierala. Ale to už sme inde.
pavol54 správne kto nemá peniaze nech "nežere"
Dáša_ A predaj samozberačovi sa eviduje cez registračnú pokladňu?
kopretinka mal by sa.
veronikasad Pavol, samozberaci zbierajú len toľko koľko potrebujú pre seba. Alebo ti časť zberu nechajú tebe ako vlastníkovi plantáže a niečo im za to zaplatíš?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pokial inšpektor nájde na poli zberačov, ktorí zberajú do tvojich prepravných obalov a budeš ho presviedčať že na konci zmeny časť ovocia dostanu ako odmenu, určite neodídeš bez pokuty a bude to považované za čiernu prácu. Pôjde o mzdu vyplatenú v naturáliach.

    Samozber je zber pre vlastnú potrebu, za cenu stanovenú pestovatelom.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Samozber, sám si nazbiera pre svoju potrebu, za nazbierané zaplatí, nie je to práca, neeviduješ ako brigádu ani ako zamestnanca. Ale ak by chodil denne na zber pre teba, ako zamestnávateľa, už by to bola práca. Bez evidencie by to bola práca nelegálna.
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    pavol54 ak majiteľ plantáže nikde neeviduje samozberačov, tak sa nedá dokázať že tam niekto chodí denne, ani sa nedá dokázať že to zbiera pre niekoho. Dôkazné bremeno je kde? ak je na poli 50 zberačov koľko z nich je samozberačov a koľko nelegálnych brigádnikov? Majiteľ v prvom rade potrebuje pozbierať úrodu, a je mu to v princípe jedno aké ruky to robia
    Tweety Ako evidenciu som v prvom rade mala na mysli oficiálne prihlásenie, nie evidenciu samozberačov. Brigádnik zbiera pre plantážnika, samozberca pre seba. Nie je to teda jedno, aké ruky to zbierajú.
    kopretinka prídem,nazbieram,zaplatím a odchádzam s ovocím.čo tam chceš evidovať? Akurát do pokladne eviduješ príjem hotovosti.Ak zberač neplatí za nazbierané ovocie,tak to nie je samozber.To je práca pre majiteľa plantáže.
    Konkrétne riešiš čo?
    Chobot Tiež sa mi zdá, že pavol sa chce spýtať niečo iné, len ide na to okolo celej hlavy..
    anet Myslim ze chce zberaca proste vyplacat v naturaliach :-)))
    pavol54 u mňa sa zberači s prepáčením vys..li na brigádu pri ponúkanej odmene 10 eur na hodinu, jediná podmienka bola aby stačili naoberať z hodinu toľko papriky ako ja
    kopretinka asi si nasadil vysokú normu
    pavol54 nie, nikto nechcel pracovať na dohodu a kto by potreboval samozberom koreninovú papriku.
    mari2x Ty budeš šikulka pestovatel, ak už na začiatku júla máš koreninovú papriku červenú - - "kto by potreboval samozberom koreninovú papriku."
    kopretinka a minulý rok paprika nerástla?
    pavol54 VLANI, VLANI to bolo, tam vôbec nešlo o šešule(odborný názov pre plod) ale to čo bolo skryté v nich teda semiačko pestovanej ELITY.
      zbaliť

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    Polož jasnú otázku,o čo ti vlastne ide.
    furt nechápem,akú chceš zmluvu,to aj pri vstupe do obchodu ti dávajú nejakú zmluvu za to,že si naložíš tovar do koša?
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    pavol54 Ja som to jasne položil ( nepísal som o zmluve len som reagoval)
    vysvetlím
    1. ministerstvo práce tvrdí že 20% dlhodobo nezamestnaných sa kvôli dlhom nikdy nezamestná. (ak tak načierno)
    2. 20% viac ovocia a zeleniny pre nedostatok zberačov ostáva na poli alebo v sadoch. samozber je čiastočným riešením
    3. Ak majiteľ plantáže nemusí viesť evidenciu samo zberačov tak mu je určite jedno koľkokrát tam príde konkrétny samozberač hlavná vec že úroda ide z poľa či sadu. Je to tolerovaná práca na čierno pri zbere niektorých plodín.(prečo je to čierna práca pri zbere iných plodín?)
    4. ak sa dohodnem s nezamestnaným na zbere úrody, musí odniesť dohodu na upsvar deň pred nástupom, ale čo keď v deň nástupu prší? musí sa ísť odhlásiť, náklady zamestnanca 2x cestovné na upsvar, 1 deň z fondu 40 dní je preč.
    kopretinka 3.samozberač nie je zamestnanec,pozberá,zaplatí a odíde.Môže aj každý deň.Čo s tým ovocím urobí,to je jedno.Nechápem,čo máš furt s čiernou prácou,ty ho za to NEPLATÍŠ!!!
    Pri ktorých plodinách to je čierna práca a pri ktorých nie?
    pavol54 len to, že vlani chodila partia denne na "samozber" jahôd a vracali sa bez jahôd. "vraj nech skúsi kontrola v dave zistiť kto je kto", symbolicky doniesol každý v kýbliku pospodu."všetci sme tu GOGO"
    veronikasad Zrejme tam inšpektori na návšteve neboli. Ak by ich niekto bonzol, ver mi, že majitel plantáže bez pokuty neodíde ...
    pavol54 A ako inšpektori zistia kto je kto?
    kopretinka chodili k tebe?
    pavol54 inšpektori práce? áno, ale nie na pole. Na pole chodila inšpekcia životného prostredia, na základe udania obyvateľa ktorý čumí z obývačky a monitoruje našu činnosť na poli. Kde je napísané že ak sa mu niečo nepáči nepráskne. jedna kontrola odstávka firmy na tri dni.
    kopretinka načo sem moceš inšpekciu ŽP...............
      zbaliť

    Evidencia nezamestnaných pri samo zbere jahôd a iných plodín

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.