Zavrieť

Porady

Dedičské právo

Prosím vie niekto či mám nárok keď som sa 2roky starala o bratranca a môjho krstného otca teda mám svoju domácnosť súdiť sa s mojimi tetami? Oni budú dediť po ňom. Jeho mama zomrela v 2019 teda moja teta a a môj krstný otec 2021 no zistilo sa že notárka neukončil a dedičské z jeho mamy naňho. Čiže dom a pozemok sa ide dediť po jeho máme a po ňom ostalo auto a účet. Chcel mi to dať za života no myslela som že ešte je čas. Podala som dodatočné dedičské konanie z jeho mamy naňho no notárka ktorá to riešila po jeho máme povedala že súd ju vyzval na ukončenie dedičstva že tu nejde o dodatočné dedičstvo. Chcú mi predať podiely no za trhovú cenu. 25rokov ho nenavštívili. Je tu nejaká cesta? Bol natom zle a Ja s mužom a malým sme tam boli 5dni v týždni a sviatky spoločne sme ostávali. No mám tam jednoducho spomienky. Viem aký je zákon no či niekto nemá skúsenosť s niečím podobným. Ďakujem za prečítanie.
4 komentárov     zbaliť
veronikasad Tety majú aký vzťah k zomrelemu? (Dediči v ktorej skupine?)
Elis18 Žiadny minimálne 24rokov ho nevideli on je zlý a nebol normálny iba toľko z ich strany k jeho osobe čo mi dosť ublížilo a majú svoj vek jedál 71a druhá 70. Hm((
veronikasad Pýtala som sa na pribuzensky vzťah, či sú dedičmi zo zákona...
Elis18 Áno jeho tety sú to vlastne čiže on bol ich synovec.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    mari2x je offline (nepripojený) mari2x

    mari2x
    nie dodatočné dedičské konanie notárke, ale napríklad novoobjavené dedičstvo ( po tete na bratranca ) na súd , , ak chceš poradiť, popíš to oddelene po osobách, ale pri bratrancovi by asi musela byť spoločná domácnosť//u krstného otca- strýka tiež ////////////////////// tety sú sestry krstného otca ?
    25 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Elis18 Sú to moje 2 tety sestry po mojej zomrelého máme.
    Dodatočné dedičské konanie som podala v novembri na základe predvolania na predbežné šetrenie keďže som ho pochovala. (Môjho bratranca a zároveň má krstil a minulý rok aj môjho malého syna krstil ako 2rocneho) ešte nám stihol byť na svadbe ako svedok susedia a známy vedeli že mi to chce dať no zákon nieje na to. Právnik mi povedal že keďže mi notárka povedala že nespadam do dedičskej skupiny po mojej tete že musí snou súhlasiť. Zákon paragraf 475 a II hovorí ak niektori zo súrodencov poručiteľa nededí nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti( t.j. synovcom a netere poručitela) toto je v tretej dedičskej skupine. No notárka tvrdí že nie že iba moje dve žijúce vlastne tety.

    Najskôr súhlasili a uzatvorili somnou zmluvu o ZoBKZ že mám prednostné právo na ich podielu z dedičstva a teda predkupné právo no po 3mesiacovh mi napísali že mám konať fér a predaju mi to za trhovú hodnotu. Aby som odstúpila od zmluvy. Nechápem ešte som ich nekontaktovala a že chcú somnou vyriešiť spor ale Ja nie som s nimi v spore a už mám v Tom chaos no oni somnou zrejme od začiatku nakoľko ho neznášali.
    V roku 83 po smrti ich otca boli vyplatené z polovice majetku všetkého je to aj v katastri uvádzané pod značkou.
    To dodatočné dedičstvo že mám podať mi povedala v novembri asistentka notarky. No potom som postupným zisťovaním pre advokáta zistila že dedičské po jeho máme nebolo uzatvorené odkedy tam on bol a zúčastnil sa keď ho predvolala notárka môjho bratranca. Bol jedináčik slobodne bezdetný. Žil iba so svojou mamou. Ten dom o ktoryide je vlastne rodičovský mojich 2tiet a aj moja mama odtiaľ pochádzala preto som to chcela takto sa dohodnúť že ich vyplatim a zvyšok budem splácať. Dohodli sme sa na sume 15tis.každej, no na dohode bolo po 6 500€ lebo sme rátali že to rýchlo prebehne a Bali sme sa dať vyššiu sumu ak by sme nestihli zohnať peniaze no od začiatku sme im chceli dať samozrejme viac. Platím tam plyn a elektrinu mám na seba po jeho smrť. Nik k nemu nechodil nik aj keď som žiadala lebo sa trápil po smrti jeho mamy. No Ja som zrejme mala ružové okuliare čo má mrzí a náhle zomrel mal 61 neviem či sa súdiť ale z úcty k nemu a k pokoju to možno všetko nechám,aj keď viem že si prial iné a chcel mi to dať. Hm.
    ivka70 A bratranec bol koho syn? v akom vztahu je k tvojim tetam a k tebe, cez koho?
    zila si s nim pred smrtou v jednej domacnosti aspon rok?
    Elis18 Syn mojej tety teda moja mama bola sestra jeho mamy a aj mojich dvoch žijúcich tieto.
    To sme riešili ten zákon je rozvetvené že teta musí byť spoločny pobyt a uhrádzané nákladov. No bolo to tak že on riešil inkaso a Ja stravu. Bol ztp. Dôchodok 216€ a náklady platil 80€ mesačne.
    Starala som sa oňho vonku kosiť trávnik v záhrade vo vnútri upratovanie pranie žehlenie varenie občas sme ho vzali k nám na záhradu naučil ma hrať máme veľa fotiek videí aj s malým. Neviem na jednej strane by som to pre pokoj nechala na druhej veľmi ma trápi ako sa k nemu správali celý život a on pomáhal komu vedel no raz to stopol a odvtedy bol zlý snažil sa žiť lepší život s jeho mamou. Áno bola som naivná a sprostá keď som verila aj v ich dobro no mal psychické problémy často plakal a Ja malého pri sebe prehral sa tam a nebrala som to že musím mať papieri o tom že počkám kým prerobíme a prestahujeme sa potom by sme zistili vlastne to čo sa zistilo teraz že notárka nekonala v dedičstve a odvolávajú sa na covid nechápem. Viem dať prešetriť prečo v Tom nekonala v roku 2019 bol predvolaný na predbežné šetrenie po jeho zomrelej máme(teda môj bratranec a krstný otec)
    Elis18 Ešte že je taký zákon keďže môj bratranec zomrel a počas života nebolo ukončené dedičstvo z jeho mamy naňho čiže dom záhrada a pozemky tak už nieje možné po jeho smrti dodatočné to presedíte. No údajne keď Ja som požiadala o to dodať.dedicstvo naňho jeho práva sa stávajú mojimi právami ako potencionálne ho dediča. No to by som musela opätovne podať keď notarkauzatvori dedenie po jeho máme a podať to opäť v lehote nie krátkej ako jeden mesiac na súd.
    Elis18 Ja teda teraz neviem či mám tlačiť na skupinu po mojej tete jeho máme keďže som jej neter čo sa píše v Tom zákone alebo to tlačiť aby všetko prešlo naňho a už sa len domáhať súdom ako osoba starajú a sa a byť v Tom s mojimi tetami teda po bratrancovi. Lebo zákon že po bratrancovi by som dedia ako sesternica nieje iba moje 2 tety no tu by som mohla zabojovať akurát starostlivosťou a čestnými prehlásenia mi od susedov a preukázanie že som tam bola napriek mojej druhej domácnosti kde bývam. Nakoľko boloaj vodové obdobie bol to všetko streschodit kôli nariadeniami ktoré sa menili no chodila som a Bali sme sa aj nedostal covid. On sa ubijal chýbala mu mama a bol rád a žili sme a začali postupne prerábať domácnosť že tam budeme lebo stars chalupa a občas prišiel aj k nám malému ovocie atď priniesol no Ja som skončila v nemocnici pár dni a vtedy sa to stalo bol za mnou ešte na návštevu a o 2dni zomrel(((doma to bolo v septembri 2021 som ho našla keď som išla za ním. Naozaj neviem čo robiť bol mi ako otec a mali sme ho veľmi radi aj on nas.
    Elis18 Prosím Vás máme sedenie u notarky 16.1.2023 a teda mám echo že budem odkázaná so žalobou na súd. Viem niečo urobiť v tomto smere ešte ?
    romana147 echo je JPP
    ty trvaj = do zápisnice !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!, že si podla spoločnej domácnosti v TRETEJ skupine a tety vo štvrtej
    Elis18 Áno v pondelok to poviem a teda že budem odkázaná so žalobou na súd Ja. No a tým že som nemala trvalý pobyt ani prechodný tak to bude o dokazovaní. Fakt je že tam neboli cca 20rokov aj viac. Dnes mi advokát povedal že mám prísť s uznesením v pondelok a pôda sa žaloba a o 3-4 mesiace to zoberie nejaký sudca. No. Tak už to bude buď alebo. Veľmi pekne ďakujem. A čo znamená JPP?
    Elis18 Dobrý deň, ďakujem za radu požiadala som o zápis do zápisnice že žiadam aby sa dedili podľa zákona 3-tej dedičskej skupiny.
    16.1. - na sedení mi notárka čítala list, ktorý oni poslali cez advokáta o tom že neuznávajú má ako dediča a že čo tvrdím nieje pravda a že obecný úrad to nepotvrdil že som tam bola prihlásená a že žiadajú notarku o kontaktovaní obecného úradu v obci. No a že zadržiavam harmoniky ktoré patrili jemu. Lenže on vždy hovoril všetko je Tvoje a sestra to dosvedči. To bolo naše srdcové.

    No zlato, retiazky a prsteň a prívesky, ktoré som im v dobrej viere dala čo mi krstný otec dal po jeho mame a že nech majú niečo po sestre, lebo veľmi vtedy chceli tak som dlho rozmýšľala a teda dala im že staršie ženy a budú radi nie to u nich vyvolalo opak. Zlato mám pofotené všetko aj ocenené, kým som im dala aby som vedela koľko pre prípad sporu. No to som netušila že k tomu dôjde. Sestra bola svedok keď mi dával všetko zlato krstný otec. Povedala že to dosvedči.


    Veď oni tam neboli 25 rokov čo žili ani po smrti ich sestry keď som ich žiadala aby prišli. Bol harmonikár aj na gitaru ma naučil hrať, a áno všetci vedeli že má harmoniky. Hudba bolo jeho potešenie. No Ja budem tvrdiť že mi ich daroval a hotovo však tak to za života hovoril.


    Och aká som len bola naivná a sprostá on mal pravdu tak ma to všetko mrzí. No bojujem ďalej. V tomto dedičskom konaní je predmetom súdu iba účet a auto a orná pôda. To kto sa stane jeho dedičom potom dodatočne požiada o dom ktorý je na jeho mamu.

    Notarky som sa pýtala na uznesenie že mi ho pošle poštou no nič mi neprišlo od pondelka,kedy to príde. Keď povedala že mám mesiac na podanie žaloby,bez uznesenia nič neurobím. Povedala že škoda že to nenapísal záverom no čo mala som si to preveriť a nie veriť slepo čo už. Nevzdám to z úcty k nemu neprial si to. Mám niečo v rukách a uvidíme. Ešte jej písali že je to trestnoprávne a že tvrdenia susedov niesu založené na pravde, že chcú aby notár vykonal spísanie strojov a zariadení po zomrelom.


    Pýtala som sa na účty že teda platím energie a notárka že žalobou si môžem uplatniť pohľadávku pozomrelom. Je to pravda? Lebo účty boli registrované na jeho meno. Až po jeho smrti som to prepísala aby sa pokračovalo v platbách. Ďakujem
    mari2x "účty boli registrované na jeho meno. Až po smrti som to prepísala aby sa pokračovalo v platbách"
    Mamine peniaze boli na vkladnej knižke a tá bola na moje meno.
    Takže ked notárkine baby chceli výpis z banky (za 1000 Skk ), tak už mama "NEMALA" peniaze.
    Elis18 No celkom nerozumiem, čo tým prosím myslíte ? Ďakujem
    mari2x že niektoré veci je dobré robiť v predstihu
    = na maminu knižku by som nemal prístup
    použitie maminých penazí na knižke s mojím menom, sme dohodli s bratom
    Elis18 Hm áno z rozumiem, to je pravda . Kiezby som mala 1den tento rozum bola som nie naivná ale sprostá. Pohrebné poistenie namna napísal ale závet sa nenašla aj keď 2x pýtal moje údaje a hovoril že všetko je moje čo už aj som sa pýtala v adv.kancelariach ale nič som nezistila. Tam majú záznamy o tom ak niekto u nich bol.
    Elis18 Zdravim Vás môžem sa spýtať potrebujem napísať odvolanie voči uzneseniu od notarky iba Ja ? Som odkázaná na žalobu ale potrebujem jej poslať voči jej rozhodnutiu že sa odvolávam. Riešim dobrého právnika a ten mi to potvrdí až v stredu či to berie a čas na žalobu mám do 5.3. 2023 len teda či toto odvolanie voči notarke môžem napísať aj Ja že prečo sa odvolávam a s čím nesúhlasím. Podľa jej bodov. Ďakujem
    romana147 bez znalosti uznesenia ti málokto poradí niečo praktické
    Mária27 Elis, to odvolanie notárke je vlastne tá žaloba - ona ju postúpi súdu na rozhodnutie.
    Pozri priložený zákon od § 69 až § 73
    k tomu § 203 ods. 1 = ako rozhodla
    Nechaj to na právnika
    Rozklikni si tento zákon https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...5/161/20230201
    Elis18 TOTO SOM NAPÍSALA, TEDA,že v lehote 15 dni by som mala not. úradu odoslať dnes najneskôr odpoveď a teraz neviem, tak to nemusím odosielať? ďakujem


    OSOBNÉ ÚDAJE





    Judr. ............... notár - súdny komisár
    ADRESA



    VEC: Odvolanie proti uzneseniu



    Týmto podávam v zákonom stanovenej lehote odvolanie, proti uzneseniu číslo 21D/858/2022, Dnot 304/2021 zo dňa 03.02.2023 o odkázaní na žalobu.



    Odôvodnenie

    Odvolávam sa proti rozhodnutiu súdu, ktorý ma odkazuje na žalobu, ako účastníčku dedičského konania v III.- tej dedičskej skupine, pričom ostatný účastníci sú v IV.- dedičskej skupine. Podľa môjho názoru, mohol byť zákon použitý v môj prospech a bremeno žaloby, by tak bolo na druhej strane. Súd mohol žiadať, aj mnohé ďalšie dôkazné listiny, k čomu vôbec nedošlo. Preto sa v spise nachádzajú listinné dôkazy, ktoré evidentne zo strany súdu - súdneho komisára nestačia, aj keď, na základe nich, som v dedičskom konaní, potencionálnou prvou dedičkou. Pritom v spise už dnes, mohli byť aj iné dôkazné listiny, podporujúce vyhlásenia susedov a osôb zainteresovaných, ďalej účty, fotografie, informácie o dôchodku MENO ZOSNULEHO zo sociálnej poisťovne. Informácie o mojom výpise účtu a celkových výdajoch a iné.

    Preto sa tu naskytá otázka, či tento sumár listinných dôkazov by stačil na opačné rozhodnutie, alebo by rozhodnutie bolo rovnaké.



    V Žiline dňa 21.2.2023 Podpis..............
    Mária27 Ak to máš dnes odoslať, odošli, ale
    - nepíš, že tam dôkazy mali byť, ale že si ich predložila a nie sú tam. Prilož ich teraz.
    Prikladám dôkazy: vymenuj ich a prilož
    Navrhujem dôkazy: napr. vypočutie konkrétnych svedkov.
    Žiadam, aby súd uznesenie notára o dedičstve zmenil tak, že ma uzná za jedinú dedičku v 3. skupine

    oprav si: "ostatní účastníci"
    Elis18 Dobrý deň, tak som dostala odpoveď od koncipienta notarky čo je sestry kamarát, že načo som posiela toto odvolanie keď som bola odkázaná na žalobu v lehote 30dni. Tak nechápem keď na konci uznesenia napísala že sa v lehote 15dni môžem odvolať. Že celé zle a že sa smial tomu. Tak som odkázala že pretože som mohla napísať odvolanie a mal by tomu rozumieť on keďže tam je. Neviem čo to znamená ? Keď som písala odvolanie a nie rovno žalobu v lehote 30dni?
    Mária27 Prečo nečítaš to, čo som ti napísala?
    Elis18 Áno čítala som aj urobila len ten koncipient zas sestre že tym som to len natiahla a ak nepodám žalobu do 30dni bude pokračovať v konaní s nimi so IV.tou skupinou. Že idem proti sebe a celé sa to natiahne že to odvolanie nemalo význam lebo ma jasné odkázala na žalobu,že to môžem späť vziať. No a že toto čo som napísala bude riešiť už súd- to v odvolaní,že to musím len tu žalobu podať no a že som to tým len predĺžila celé.
    Mária27 Odvolanie proti uzneseniu vydanému notárom ako súdnym komisárom
    § 69
    Proti uzneseniu vydanému notárom ako súdnym komisárom je odvolanie prípustné.
    § 70
    (1) Odvolanie proti uzneseniu vydanému notárom ako súdnym komisárom sa podáva u notára, ktorý uznesenie vydal.
    (2) Odvolanie je podané včas aj vtedy, ak bolo podané v lehote na súde prvej inštancie, ktorý notára poveril, alebo na príslušnom odvolacom súde.
    § 71
    Po podaní odvolania notár predloží vec súdu prvej inštancie.
    Mária27 Predchádzajúci zákon rozlišoval typy uznesení. Aj teraz to môžeš podať na súde priamo. Podaj to na súde, ale prilož všetky doklady aké máš a navrhuj všetky dôkazy. Píš radčej viac ako menej, aby si na niečo nezabudla. Dokazuj vedenie spoločnej domácnosti nielen starostlivosťou (opaterou), ale hlavne tvojimi výdavkami, strávením tam času s celou rodinou, aj ich pomocou ...
    Elis18 Ďakujem moc a teda že musím podať žalobu inak po lehote 30dni od právoplatnosti uznesenia notarky bude ňou vydané uznesenie platne a teda zdedia to tety,že 30 dňová lehota plynie tak či tak ...
    Elis18 Dobrý deň čiže mám ešte podať raz to odvolanie čo som poslala notarke v lehote 15 dní ? aj na súd aj keď už uplynulo 15dni? Dobre tomu rozumiem?


    Ono že keď nepodám žalobu do tej lehoty budú pokračovať v konaní s tetami a súd rozhodne zo zákona ako notár a tam sa už zrejme žaloba nebude môcť podať ?


    Ak by som chcela sama napísať žalobu a nájsť neskôr právnika môžem ? Lebo zrejme to právnik asi ani do 03.03.23 nestihne no a ak áno tak prosím Vás viem nájsť vzor žaloby na túto situáciu?
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Upresnime to: boli 4 sestry, bratranec bol synom jednej z nich a ty dcerou druhej, plus su 2 dalsie tety, ktore dedia teraz.

    Dedenie zo zakona:

    Po mame (aj po otcovi) dedil bratranec. Dedicstvo po otcovi je vysporiadane, dedicstvo po mame este nie, ale zomrela skor, najskor sa vysporiada to dedicstvo - zdedi po nej vsetko on)
    Ked boli obaja jeho rodicia mrtvi, ty si s nim zila v jednej domacnosti (staci viest spolocnu domcnost, nemusi byt ani trvaly pobyt ani nejake ucty spolocne)
    Tak po nom zo zakona dedia v tretej skupine:

    V prípade, ak niet manžela a nebude dediť ani žiadny z rodičov, nastupuje tretia dedičská skupina. V tretej dedičskej skupine dedia rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a spolužijúce osoby.

    Za poručiteľových súrodencov sa budú považovať aj súrodenci s aspoň jedným spoločným rodičom. Súrodencom bude aj súrodenec, ktorý bol osvojený.

    Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti, t.j. netere a synovci poručiteľa.

    Teda ty dedis podiel ten , ktory by zdedila tvoja matka (rovnaky podiel ako vsetky tety) - ak nemas surodencov. Ak mas, dedite matkin podiel rovnakym dielom kdy.

    Jedine, co by si mohla, dosiahnut, aby sa nededilo rozdelenim na 3 casit (3 sestry, ktore dedia po synovcovi), ale aby a dedilo na 4 casti a ta stvrta by bola tvoja ako spoluzijucej osoby.

    A teraz neviem, o co ti ide, o to, ze chces tu stvrtu cast (musis preukazat spoluzitie) alebo chces aj aj podiely tvojich tiet zdedit alebo o co?

    To, ze ti ich ponukli za vyplatenie ich podielu na dedictve v trhovej cene je uplne normalny a zakonny sposob vysporiadania dedicstva, kde dedia vsetky tety zomreleho (a to este nepises, ci jeho otec nemal surodencov, lebo aj ti by mohli mat narok)
    Ak ty mas zujem o dom a ostatne dedene veci, tak sa musis s tetami dohodnut, ze ich vyplatis.
    Ak nie, zdedite to rovnakym podielom a potom to napr. mozete ako spoluvlastnici spolocne predat a rozdelit si peniaze.
    Naposledy upravil ivka70 : 06.06.22 at 06:44
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Elis18 Fúha to vážne ? No tak sú žijúce moje dve tety áno a teda Ja po ich sestre. No notárka má 2x odbila aj napriek tomu že som spomenula že sa chcem dohodnúť s nimi. Neviem a teda tvrdila notárka že to už naňho neprechadza tým dodatočným dedičstvom na môjho bratranca. Otca nemal jeho mama bola rozvedená keď on mal 3rojy a nežije.

    Moje tety boli z polovice majetku vyplatené v roku 1983 po smrti ich vlastného otca mám aj doklad o tom aj moja mama v Tom čase bola vyplatená. Vtedy že to tak bolo keďže zomrel ich otec môj starý otec. Chcem sa spýtať zohľadní sa aj keď sa nehnuteľnosť ohodnotí že boli z polovice majetku vyplatené ? Či dedia opäť nanovo plný podiel. Ďakujem Vám moc za rady no rada by som aj viac je to neskutočne a ešte v tej našej dohode je že záhradu by si predali oni za domom v obci a teda Ja by som len ten dom ktorý treba zrekonštruovať.

    Ako sa mám brániť keď notárka že nie som v skupine dedičov iba povedala, že deti jeho starých rodičov.
    Neviem ako sa brániť môj advokát to nejak nechce už riešiť a iného nájsť neviem.
    ivka70 Co do toho pleties este dedistvo po starych rodicoch? To bol opredsa vysporiadane a dedi sa len to, co jeho mama mala v case smrti (dedi bratranec) a co bratranec mal v case smrti (aj s tym matkinym podielom).

    Ak boli vyplatene a majetok pripadol bratrancovej mame, tak sa teraz dedi, to jejdno ,ze je to ta ista cast majetku, z ktorej boli vyplatene ako dcery. Teraz dedia po synovcovi.

    Bud si doplietla informacie a je to uplne inak, alebo neviem, co chces
    Ja som sa len z toho zmatku ,co si tu popisala pokusila usporiadat zname fakty.

    Tazke, bud oprav to, co som napisala, alebo to cele pois so vzajomnymi vztahmi, z tych utrzkov, co pises, sa naozaj viac vydedukovat neda.
    Elis18 Bratrancova mama (moja teta sestra mojej už nezijucej mamy) vyplatila moje tety aj moju mamu po smrti ich otca (môjho starého otca) v roku 1983 z polovice domu,maštale,záhrady a pozemkov.
    Teta mi zomrela v roku 2019 jún

    Môj bratranec september 2021
    (Bol slobodný, bezdetný, nemal súrodencov ani nevlastných)
    Starala som sa mu o domácnosť krátko od smrti jeho mamy cca september2019 od kedy začal viac byť ľútostivy a potreboval podporu, doľahlo na ho všetko celý život prežil s mamou. Navštevoval aj psychológa.
    Potom po jeho úmrtí keď som začala riešiť som zistila tieinformacie postupne. Hovoril že písal závet no nieje pýtal moje údaje 2x po telefóne. Jedineco sa naplnilo že po týždni jeho pohrebu mi banka vyplatila 3tis.eur pohrebné poistenie. No závet nieje v čase jeho života mitvrdilze písal a nechal no nechcela som to riešiť hovorila som mu že ešte tu bude keď mi malý budematurovat ako áno moja hlúposť no teraz hľadám riešenie. No sama neviem či mám nato žalúdok sadni.i až tak priveľmi doťahovať. Ďakujem Vám moc za Vás čas ❤️????
    Elis18 Rozumiem čiže to nemá vplyv keďže tam dedili po svojom otcovi a ich sestra ich vyplatila z polovice po rodičoch aha a teraz ide o dedičstvo po ich sestre po ktorej nieje uznesenie čiže za života jej syna môjho bratranca nebolo ukončené. Rozumiem. Čiže po tete dediť teoreticky mám nárok a ak by to prešlo na bratranca tam už zákon na bratrancov a sesternice nepamätáte tak ževraj to je. Hm. Lebo notárka tvrdí že to už naňho neprejde keďže zomrel a dedí sa teda po jeho máme ich sestre a tam sú moje dve tety a otázne či notárka uzná za dediča aj mňa.
    Elis18 Mne ide aspoň o dom spomienky záhradu nech si nechajú no taká bola dohoda a teraz mi poslali list pod advokátky aby som jednak fér atď a že to podpísali bez toho aby vedeli čo je to overené tlačivo na obecnom úrade a vedeli čo podpisujú preto ma to všetko zasiahlo že čo ešte som nereagovala máme tam izbu zriadenú a postupne sme prerábali a teda to dokazovanie je asi čestnými prehlásenia mi od susedov či ako už neviem nakoľko trvalý pobyt mám v meste v nájomnom byte. No starala som sa po smrti jeho mamy tá ešte v nemocnici hovorila aby sme ho nenechali samého a teda naozaj nikto nechcel a bol taký dobrý človek no ubity životom zo strany rodiny. Neviem prosím poraďte mi kde nájdem na toto advokáta. Nám ide len naozaj o dom a spoločne spomienky ako mi vyrozprával celý život keďže som z histórie nič nevedela.
    ivka70 To ale zakon nezaujima, ci ty mas nejake citove vazby na dom a zahradu.
    Ak nieco chces riesit, musis riesit zakonny stav a sposob, akym sa dedi zo zakona, kedze pozostaly nezanechal zavet.

    Mozes aj 10x opisat svoje pocity z notara, a z pribuznych, nepomoze to ani ti k tomu nikto nemoze dat relevantne informacie.
    Elis18 Áno viem zákon je jasný, zrejme podľa notarky teda. Ďakujem Vam
    Oliwa To, že ste postupne prerábali nehnuteľnosť, ktorá nebola Vaša (aj keď ste dúfali, že raz bude), na veci nič nemení. Iba ak by ste si boli z prerábky odkladali doklady (čo zrejme nie) a tety by v ideálnom prípade boli ochotné odrátať Vám tú sumu pri predaji z ceny nehnuteľnosti.

    PS: Ak máš záujem len o dom, nezabudni aj na pozemok pod ním. Ak by si nechali/predali len záhradu za domom, ako by bol riešený vstup na ňu? Je na ňu možnosť samostatného prístupu? Ak nie, pozor na prípadnú ťarchu, atď... Čo očakávaš od advokáta?
    Elis18 Doklady od materiálu sa odkladali.
    Elis18 Dobrý deň
    Včera som im poslala sms som na dome kedy si prídete po kľúče? Prišli o hodinu.
    Tety a bratranec. Začali dráždiť už z auta že nemajú kde parkovať lebo ja vo dvore. Ďalej teta na muža že no už som ťa zdravila a on iba dobrý deň nepodal jej ruku a Ja im áno. Veď načo konflikt.
    Hovorím dám Vám kľúče a teda notárka nám dala mesiac na dohodu Ja som teda za odhadcu a s tým že čo odhadne to dostanete. Oni že nie že som spekulovala a dala im podpísať papier a chcela ich obrat oklamať a zapreli všetko čo sme boli dohodnutý že aj pozemok nech si nechajú aj jeho účet kde je 12az 15 tisíc a ešte im dáme 15tisic taká bola dohoda. No na papieri najskôr bolo každé po 6apol stým že keď vybavím úver doplatíme a teda napíšeme dodatok k zmluve no to už nechceli. Viem že majú plech na môjho muža že krásavec atď ok človek prekusne a že by dom predal a vyhodil má takto mi moje tety rozprávali keď mi mali podpísať tú zmluvu o budúcej kúpnej zmluve ich podielov ktoré nadobudnú v dedičskom konaní. Na dome vždy súhlasili a potom po porade s deťmi zas inak. Ok prejdem k veci.

    Včera som im ponúkla dajme odhad u že nie a Ja sa pýtam notárka nám dala mesiac do 6.1. lehotu na to či sme sa dohodli oni mi povedali že notarke už nemusím oznamovať nič že to urobí ich právnik.

    Ja sa pýtam viem dať na papier do spisu čestné vyhlásenie za seba že napriek mojej snahe dohodnúť sa začali byť somnou v spore a to od doby kedy sa odmlčali a našli si advokátku ktorá mi poslala papier že návrh na usporiadanie sporu a strany sa nebránia odpredať svoje podieli ale za trhovú cenu v čase predaja.

    No ide o to že dom figuruje na jeho mamu a teraz prebieha dedičské na auto účet a Felicia. Krstný otec a môj bratranec vlastne za života bol na konaní dedičskom no notárka to neuzatvorila za 2roky jeho života a potom zomrel.

    Notárka povedala kto sa stane jeho dedičom bude dediť potom dodatočným dedičstvom dom. Ten dom je na súde a že spis otvorený taká info z okresného súdu. Vie sa v týchto skutočnostiach niekto prosím zorientovať?
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Zbytočné bolo dávať odatočné DK (po jeho mamke) - zrejme DK notárka ukončí teraz (ako ti povedala). Všetok majetok (predpokladám, že celý dom a záhradu) zdedí po svojej mamke ten tvoj bratranec. A následne bude DK po ňom - do dedičstva pôjde dom, záhrada auto, peniaze - skrátka všetko, čo vlastnil.
    Ak chcel aby si to vlastnila ty - nemusel ti to hneď darovať - mohol aspoň závet v tvoj prospech napísať. No ale teraz už .... nič - len zo zákona:
    Ak si vybavíš doklad (napr.my sme to na matrike poriešili), že si s ním zdieľala spoločnú domácnosť - tak sa všetok jeho majetok zdedíš ty spolužijúca osoba
    Samozrejme - môžte uzavrieť hocijakú dohodu - ale dohoda znamená DOHODNÚŤ sa s tetami! Mohla by si tiež navrhnúť nejakú "rodinnú" sumu, že im vyplatíš - ale či budú súhlasiť?
    Naposledy upravil Mária27 : 21.12.22 at 15:25
    40 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Elis18 A ako na obecnom úrade som sa informovala že teda oni taky doklad že som sa starala o domácnosť nevydávajú, že to môže byť len čestné prehlásenie od osôb napr.susefia a tí ktorí vedeli čo je teda asi dosť ľudí možno cca 20 no nakoľko to je dôveryhodné pred súdom. Áno po ukla som im 15tis.eur a plus tu záhradu že by predali ale oni najskôr že dobre a teraz toto čiže predpokladám že ich deti to tak nechcú a teda nárokujú si na svoje. Prosím Vás ako si mám žiadať teda vysvetliť obecnemu úradu v tej obci kde žil že teda na základe koľkých výpovedi by mi to aj úrad vydal ? Či je to vôbec možné na základe výpovedi ľudí. Ďakujem moc trochu ste ma usmernili odpoveďou. Skúsim ten obecný úrad ešte raz navštíviť.
    Katy a R mne to dali na OU bez problémov - poznali situáciu - a hlavne my (súrodenci) sme to navrhli, aby bola spolužijúca osoba zahrnutá do DK ... tam nehrozili žiadne protesty. Tuto budeš ozaj musieť lepšie doložiť - aj svedectvom sudsedov - aby to notárke stačilo - aby to už nikto nemohol napadnúť.
    Elis18 Rozumiem ďakujem Vám moc ste mi pomohli.❤️
    Elis18 Prosím Vás a viem zistiť či sa už dedičské konanie robilo alebo nie ? Teda ten papier z obecného úradu by som mala dať asi teraz notárke však ? Len ide o to že keďze on zomrel bratranec naňho dedičstvo nemôže prejsť ako na nežijuceho čiže vychádzajú zo žijúcich dedičov hm ale teda keď to tak píšem a dedukujem asi by som s potvrdením celkom uspieť mohla z časti u notarky že by mohla prihliadnuť na potvrdenia čestné vyhlásenia a teda aj z toho obecného úradu. No keď mi povedali minule že také potvrdenia nevydáva obecný úrad tak v Tom prípade to môžem uviesť tak formulovať že úrad nevydáva a preto sú čestné prehlásenie od ľudí. Hm. Neviem či to zvládnem pri 3a pol ročnom dieťati nakoľko to nieje ľahké aj s nim ale ďakujem Vám veľmi pekne. Je to pravda je to ich nárok zo zákona mojich tiet a preto ako ste písala forma dohody najlepšia pred notarkou.
    mari2x SADNI SI. daj si kávu
    a pomaly si píš na papier posledné pre a proti
    /////////////////
    KTO MÁ NÁROK
    - čo by si chcela ty
    - čo z toho, ak treba vieš vydokladovať
    - čo chcú ony
    - či sa viete dohodnúť
    /////////////////
    ešte PREVER, ale ak dedičské po jeho mame začalo počas jeho života, malo by sa teraz dediť NARAZdvojstupnovo akože na neho , aby sa vedelo, čo zanechal
    a hned tam dediť po nom
    Elis18 Ďakujem áno aj kávu som si dala,hm aj písala áno všetko je viac pre ako proti z môjho pohľadu čiže ešte bojujem, no do kedy... Teda som dnes kontaktovala notárku, ktorá rieši môjho bratranca s tým, že či dom po jeho mame prejde na neho, keďže sa začalo konanie ale neukončilo za jeho života. Odpoveď: nevie Písali včera do banskej Bystrice na okruh dedičov podľa bydliska po bratrancovi. Dedičstvo po jeho máme má v rukách notárka oproti tejto. Nuž neviem čo ďalej urobiť, či sa spýtať na súde či sa koná v dedičstve či len nachystať čestné vyhlásenia a účty od telefónu, ktorý používal môj krstný ote-brstranec, tie som platila cez internet banking akurát a mám a bločky od materiálu z prerábky a fotky. Hm. Čo by ste urobili Vy ? Mám kontaktovať tety teda či už konanie po jeho máme ich sestre bolo? Ďakujem
    Mám im volať o 3-tyždne mi povedala tá pani, nakoľko tam notárka opäť nebola hm.
    Elis18 Dobre ráno
    Prebieha dedičské konanie a teda notárka má uznala 3skupina (spoluzijucej osoba ) a tety 4ta skupina. Ide o to že pýtajú kľúče od domu som povinná im ich dať ? Policajti povedali že pokiaľ nemám papier od právnika či notára že mám nárok na vstup do objektu tak aj im musím dať kľúč lebo sú účastníkom konania .

    Mali sme konanie kde notárka položila otázku či ma uznajú. Dala nám mesiac na dohodu ponúkla som im 20 a oni chcú viac 30 tis. Sú to moje tety a dedičstvo je po bratrancovi nemal nikoho už.

    Nemala som tam nemala trvalý pobyt. Mám 10 čestnych vyhlásení od susedov že som snim zdieľala domácnosť najmenej rok a pol pred jeho smrťou. Oni mi písali SMS že chcú kľúč alebo vymenia fabku a kľúč mi pošlú. Vie mi niekto poradiť?
    ivka70 S cim pomoct? Maju rovnaky narok tam vstupit ako mas ty.
    Treba im kluc dat, pripadne sa dohodnut, ze tam pojdete spolu pozriet aktualny stav, mozete spravit fotodokumentaciu a vtedy im aj das kluce.
    mari2x ak ona je 3. a tety 4. skupina, tak podla mna
    NEMAJÚ ZÁKONNÝ nárok vstúpiť, lebo nededia
    ivka70 este nedodedili ... a zjavne ide o dedicsku dohodu, ked ich ma vyplacat... takze asi to take jednoznacne nie je ...
    Katy a R po príspevku Márie (ďakujem jej) som to poriadnejšie prečítala - tak doplňujem, lebo môj príspevok (nedá sa mi už vymazať, prepáč, nechcela som ťa mýliť). Mňa nejako pomýlilo to dedičstvo po tete ??? No a teta predsa nebola bezdetná, zdedil všetko syn. dedí sa teraz po ňom ...
    Takže on súrodencov nemal ! Buď teda ty v 3. skupine (ako píše Mária), alebo ak by si nebola spolužijúca osoba - tak potom 4. skupina ???
    Ideálne by bolo nájsť závet (možno je dakde v šuflíku)?
    Mária27 Ak ťa notárka uznala za dedičku v 3. skupine, môžeš zdediť všetko, tety zo 4 skupiny nemajú nárok dediť!
    mari2x IVčA !
    Aký NáROK, aký zákonný vstup, ak je PRAVDA , čo píše :
    " notárka má uznala 3skupina (spoluzijucej osoba ) a tety 4ta skupina" ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !
    lebo vtedy mi akosi NESEDÍ :
    "Mali sme konanie kde notárka položila otázku či ma uznajú. Dala nám mesiac na dohodu "
    POKIAL SA DEDí ZO ZáKONA, platí zákon

    A
    dediči
    potenciálni dediči NEMAJÚ ĆO UZNÁVAT !!!!
    Elis18 Notárka sa vyjadrila že buď sa dohodneme alebo to pôjde na súd.
    Mária27 Nemôže sa naraz dediť v 3. a v 4.skupine.
    Máš právo dediť v 3., nech tak notárka rozhodne a súdiť sa môžu oni - aj tak prehrajú.
    Notárka súd nezačne. Možno by uznala dedičskú dohodu (nemala by) a ak by nik neprotestoval, tak by nadobudla právoplatnosť. Potom by si sa už nemohla súdiť, že zdedili to, čo si mala dediť ty, lebo si s tým súhlasila.
    Nedaj sa - pozri môj príspevok.
    Elis18 Och ďakujem Vám veľmi. Čo to ale znamená že ak by som s tetami napísala dohodu o vyplatkoch tak nemôžem sa súdiť či ako ? Och nerozumiem tomu spracovať to. Čiže nemám navrhovať odhadcu ani notarke o Tom písať ? Má zatiaľ mojich 10cestnych vyhlásení keď som jej chcela dať účty za telefón a potraviny z internet bankingu nechcela. Ja som v časovom strese dala nám nato mesiac idú sviatky a neviem čo povedať notarke že sme sa s tetami nedohodli alebo že som im navrhla odhad. Hm
    Katy a R neviem aké výplatky myslíš?
    Ak si spolužijúca osoba - tak nemusíš nič riešiť - si sama v 3. skupine - žiadne dohody ti netreba.
    Tá 4. skupina - len ak by si nebola spolužijúca osoba! Ale urob, ako píše Mária - trvaj na 3. skupine - predpokladám, že máš aj dohodu s UPSVaR o opatrovaní poručiteľa, malo by pomôcť..
    Elis18 No toto je to že v rukách okrem telefónnych účtov z môjho IB z účtu ktoré boli na ho písané a účty za potraviny nemám fakticky nič. Možno lekár by niečo potvrdil ale iba 10 čestnych vyhlásení susedov že som zdieľala domácnosť a sám hovoril že to bude moje to potvrdili jeho kamaráti susedia a aj to že tety tam neboli 25rokov nezaujímali sa.
    Mária27 Trvaj na tom, že si jediná dedička. Nik to nemôže poprieť. Tety nemôžu tvrdiť, že sa o neho a jeho domácnosť starali. Starala si sa sama o neho, aj keď si sa pritom starala o svoju rodinu.
    Ak chceš, potom môžeš tetám niečo dať, ale k dohode ťa nik nemôže nútiť.
    Nechaj notárku rozhodnúť. Ak by rozhodla v tvoj neprospech, podáš to na súd - môžeš si najať advokáta. Ak rozhodne v tvoj prospech, môžu sa obrátiť na súd tety.
    Elis18 Ešte sa chcem spýtať okrem tých 10 čestnych vyhlásení mi nezobrala pani notárka účty za telefón a potraviny. Máme veľa fotiek videí asi milión či už zo spoločnej práce v domácnosti alebo na dvore keď som bola v záhrade kosila keď sme vyhadzovali starý nábytok. Sú aj to dôkazy.
    Mária27 Nič jej už neponúkaj, nechaj si dôkazy pre prípadne súdne konanie.
    Elis18 Aha preto to nechcela prijať keď som jej dávala účty, že to mi nedávajte. Rozumiem.

    No len čo to bude stačiť a účty z potravín by som ako malá dokladovať ? To som si v potravinách vedľa v dedine vyfiltrovala a vytlačila..


    No pravda je že som nakupovala aj v iných veľkých supermarketoch no oni môžu tvrdiť že to bolo pre moju domácnosť kde býva muž a to je to on mal dve zamestnania a Ja trvalý pobyt som nemala u krstného otca notárka to všetko vie a bola som na rodičovskej dovolenke s malým.


    Ešte muž rozmýšľa že dá čestné vyhlásenie za to že som snim nebývala v domácnosti na trvalom pobyte. Chcem sa spýtať ešte môže mi niekto tam od ľudí napísať čestné vyhlásenie ? Od susedov cez cestu tých najbližších susedov myslím ? Mám len z jednej strany ulice no napísali by aj oni.

    Veľmi Vám ďakujem naozaj moc!
    Elis18 Toto mi odpísala jedna pani v skupine na FB tam som dala foto zápisnice od notarky a takto sa vyjadrila.

    Vzhľadom na to, že je uvedené, že tety vás majú odsúhlasiť ako dediča predpokladám, že vás neodsúhlasia a s tým by som sa určite nezmierila, určite choďte za právnikom, či uvedené rozhodnutie nemožno napadnúť a uplatniť nárok na dedičstvo bez toho, aby vám ktokoľvek niečo odsúhlasoval.

    Tak to je asi na ostré lakte.
    romana147 a sem si PREĆO ???????????? NEDALA zápisnicu
    Elis18 Nejde mi tu nahrať tu fotku viete poradiť ako ?

    Už som to nižšie odpísala od slova do slova záver zápisnice
    romana147 tu idú prílohy tuším do 1 MB
    v počítači , tam kde máš doklady, daj si "zobraziť" , "podrobnosti" - v pravom stĺpci vidíš velkosť
    ak sa dá poukladaj zápisnicu po jednotlivých stranách, alebo aj časti strán a potom zvrejníš
    Elis18 Ďakujem pekne som v strese a už som opísala text z tej zápisnice ale iba záver je to pod vašou správou, no skúsim to nahrať .
    Elis18 Z dokladov doložených do dedičského spisu bolo zistené,že ako dedičia v IV.dedičskej skuiny podľa paragrafu 474 prichádzajú do úvahy tety poručiteľa.
    (Meno)
    (Meno)
    Dňa 30.6.2022 bolo na tunajší úrad doručené čestné vyhlásenie (meno) nar.,.......,ktorá v tomto vyhlásení uvádza,že s poručiteľom,ktorý bol jej krstným otcom a bratrancom zdieľala spoločnú domácnosť. Taktiež uvádza,že žiada a opiera sa o právo zo zákona paragraf 474 a 475,podľa ktorých žiada, aby bola dedičskom zo zákona v III dedičskej skupine ako spoluzijuca osoba.

    Pritom a účastníčka (meno) predložila čestné vyhlásenia desiatich osôb žijúcich v......., ktorí v týchto cestných vyhláseniach prehlasuje,že (meno) zdieľala domácnosť s poručiteľom a to najmenej rok a pol pred jeho smrťou.
    Prítomné účastníčky ich mená ) sa v lehote jedného mesiaca vyjadria či uznávajú účastnícku (moje meno) ako dedičku zo zákona v III. Dedičskej skupine, ako spolužijucu osobu. Po doručení ich vyjadrení sa bude v dedičskom konaní pokračovať.
    Mária27 takže od teba sa vyjadrenie ani nevyžaduje
    Elis18 Hm a čo môžem urobiť sú somnou v spore
    Elis18 Ona im vtedy povedala dohodnite sa súd bude 5-6 rokov či to chcú no zrejme to chcú všetko obrátili proti mne. Nuž tak nech je súd.

    Idem do centra právnej pomoci ešte uvidím aké asi povedia len súd zrejme
    romana147 ZáKON HOVORí, žE SPOLUBýVANIE SA Dá DOKLADOVAť čESTNýM PREHLáSENíM

    notárka má právnické vzdelanie / bude brať pri dedení poplatok, tak nech posúdi a ROZHODNE ona
    dedičské konanie NIE JE tržnica ,
    aby sa dohadovalo a dediči zo 4. skupiny schvalovali 3. skupinu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Elis18 Ďakujem za podporu bola som v Centre právnej pomoci, no tam stým nemajú skúsenosti len vychádzali zo zákona z občianskeho zákonníka dedenie. No, že určite mám kontaktovať notarku teda, že sme sa nedohodli. Notár by mal rozhodnúť na základe toho že i keď niesom tetami uznaná lebo chcú všetko nemala by momentálne rozhodnúť aby to bolo uzatvorené na ne. No neviem akým dokumentom to mám riešiť.
    romana147 dokument ?
    otvoríš si zákon
    vytlačíš 2 KRÁT ! tú časť o 3. skupine
    a o dokladovaní spolubývania
    a dáš jej to proti podpisu
    Elis18 Ste super ďakujem krásne už sa mi rozum zatemnil neviem uvažovať,to má nenapadlo. Veľká vďaka
    romana147 ked to veš, tak je to JEDNODUCHÉ
    Katy a R Elis - keby si toto, čo máš od notárky priložila hneď - tak tu nemusia byť tie komentáre. Ty teraz už len čakáš a nerobíš nič Ani kľúče by som im nedávala - ak je to naozaj tak, ako si napísala. Skutočnosť poznáš ty najlepšie. Tety síce môžu dať nejaké vyjadrenie - ale podľa mňa nepochodia. Ty len trvaj na svojom. (ale to len môj laický názor)
    romana147 laický, ale dobrý
    Elis18 Moc ďakujem a tety že som tam nemala trvalý ani prechodný pobyt a že koľko som zaplatila susedom a tu človek zistí to čo by radšej nechcel počuť predsa moja mama bola ich sestra mala som k nim účtu no neskutočne ma obvinili a kľúče som im dala lebo písali sms že ak nedám vyvrtaju zámok a pošlú mi kľúč a keď som bola na polícii povedali že nám im dať sú účastníčky konania pokiaľ žil to bolo iné no teraz že sa to týka ako mňa aj ich. Veci z izby som si zobrala chalupu treba vykurovať vlhne no ťažko.
    Elis18 Ďakujem Vám veľmi za podporu a múdre rady!!!
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Spolužijuca osoba - ako bolo uvedene v zborníku NS ČSSR 3Cz/74/78 z 19.12.1978, Najvyššieho súdu SR, ktory konštatoval, že osoba spolužijjúca s poručiteľom v spoločnej domácnosti (v zmysle ust. §474 ods. 1 a § 475 OZ) musí svojou osobnou činnosťou, finančne alebo akýmkoľvek iným spôsobom prispievať k udržiavaniu tejto domácnosti, pokiaľ jej v tom nebráni prechodné zdržovanie sa na inom mieste z vážnych dôvodov.
    V druhej dedičskej skupine spolužijúca osoba nemôže sama dediť, tretej (§ 475) ale už môže.
    Ak ťa notárka uznala za spolužijúcu osobu v 3. skupine, môžeš dediť sama.
    Naposledy upravil Mária27 : 20.12.22 at 14:44

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.