Zavrieť

Porady

Predaj PC hier - dane

Zdravím,
mal by som otázku ohľadom platenia daní z predaju hier, momentálne som ešte študent SŠ (v sept. už VŠ)
Nákup hier je mimo faktúr, od súkromnej osoby (známy), celkový obrat menej ako 100 000.
Na predaj používam portály typu bazos, aukro, eneba, gamivo a podobne (bez vystavovania faktúr).
Na zakláde čoho/koľko mám odviesť €? Nie som ani živnostník, ani firma. Profit presahuje 1000€.
Ďakujem veľmi pekne za každú radu a skúsenosť, všetko mi momentálne pomôže.
4 komentárov     zbaliť
veronikasad známy pri takom obrate ako píšeš nemá žiadne oprávnenie na podnikanie ?
Protect nemá
Chobot No myslím, že daňový úrad by asi veľmi zaujímali na tie jeho hry....

A aké hry predáva ten tvoj kamarát (a aj ty)? On tvorí nejaké hry a tie predáva ako svoj softvér? Alebo predáva nejaké hry, ktoré niekde nakúpil?

Ak nechceš mať problémy s daňovým úradom, alebo nebodaj s kriminálkou, tak sa prestaň tejto aktivite venovať a radšej sa zamestnaj v nejakej firme, ktorá legálne predáva PC hry.
misoft Takže - ty budeš predávať hry, ktoré ti on doda, pričom on nie je registrovaný distribútor. Sú to kradnuté hry a ich predajom by si páchal trestnú činnosť v spolupodielníctve. Predaj nelegálnych kópií digitálneho tovaru, nedovolené podnikanie, krátenie daní a poistného - tak si to spočítaj, koľko ti to vynesie? Možno pár tisíc € a pár rokov v base.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    to čo si popísal je podnikanie kúpa a predaj (digitálneho) tovaru,
    hrozí ti pokuta podľa živnostenského zákona ale aj trestnoprávna zodpovednosť - neoprávnené podnikanie

    dane sa platia z príjmov ... podobný prípad riešený na stránke finančnej správy:
    "Aj keď príjem dosiahnutý z takejto činnosti je v rozpore s právnymi predpismi, je považovaný za zdaniteľný príjem. Keďže ide o neoprávnené podnikanie, príjem sa nezaradí medzi príjmy z podnikania podľa § 6, ale medzi príjmy podľa § 8 zákona o dani z príjmov - iné. Daňovník si môže uplatniť k týmto príjmom len výdavky preukázateľne vynaložené na dosiahnutie príjmov."
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Protect dik za reakciu, ak to teda dobre chapem - dane by som platil z prijmu (z toho zisku teda), takže netreba žiadne odvody 20% z kazdeho toho predaneho produktu? dik este raz
    avalik rozlišuj pojmy príjem a zisk ... píšeš, že si kupoval bez faktúr (bez zmlúv) = nemáš preukázateľné výdavky - veľmi odporúčam obrátiť sa na daňového poradcu
    veronikasad Nie zo zisku, ale z príjmov za ktoré si hry predal. Okrem dane počítaj aj so zdravotným poistením a nemáš nárok na uplatnenie ročnej nezdaniteľnej časti základu dane. Oplatí sa ti také (čierne) podnikanie?
      zbaliť

    Predaj PC hier - dane

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.