Zavrieť

Porady

Prevziat dedicstvo ak je druhy dedic v dlhoch?

Zdravim, prosim o radu. Po rodicoch mame dedicske konanie a sme dvaja dedici. Sestra je ale po krk v dlhoch a po dedicskom konani sa samozrejme nehnutelnosti dostanu pod exekucie. Preto sa pytam, ze ak prevezmem polovicu nehnutelnosti moze exekutor siahnut aj na moju cast dedicstva? Sestra je socialny pripad a nevlastni nic kvoli dlhom, preto bude jedinym jej majetkom polovica dedicstva.
Doplnujuca otazka: ak budem spoluvlastnikom nehnutelnosti kde budu exekucie, moze mi exekutor nariadit zrazky zo mzdy aj ked nie som dlznikom ja ale sestra?
Alebo sa radsej vzdat celeho dedicstva a mat svaty pokoj?
Dakujem za odpoved.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Onko je offline (nepripojený) Onko

  Onko
  Exekútor nemôže siahnuť na cudzí majetok, preto nie je dôvod sa vzdávať svojho podielu, nemôže zobrať ani ten, ani tvoju mzdu ani nič.
  Sestra by sa nemala zase vzdávať svojho podielu, nakoľko by to bolo poškodzovanie veriteľa a exekútor by mohol toto rozhodnutie napadnúť. Sestrin podiel však nikdy nebude exekútor "vlastniť", buď bude sestrin, alebo sa predá a exekútor zhrabne peniaze.

  Pre rozhodnutie, ako postupovať, treba zvážiť, aké máte s nehnuteľnosťami zámery. Či máte k nim citový vzťah a dedičstvo si pokiaľ možno ponechať, alebo sa ich ochotne zbavíte.

  Ak by ste ich chceli predať, lepšie bude sa na tom dohodnúť ešte v rámci dedičského konania. Kým na liste vlastníctva nie je napísaná sestra, exekútor na to nesiahne a máte väčšiu voľnosť pri zháňaní kupcu a predaji. Sestra zdedí už len peniaze a exekútor si zoberie tie, nebude kecať do predaja (ak nebude za podozrivo nízku cenu a nevyhodnotí to ako snahu o poškodzovanie veriteľa atď.). Ak by ste najskôr nehnuteľnosti prededili a až potom riešili predaj, už by sa do toho zrejme vmotal exekútor, všetko by sa skomplikovalo.

  Pokiaľ by ste si chceli dedičstvo nechať, ako som písal, exekútor nikdy nebude podiel vlastniť, on ho môže jedine predať. Dovtedy môžete aj so sestrou nehnuteľnosti užívať, resp. ich len jednoducho vlastniť. Ohľadom exekúcie závisí od toho, čo sú to za nehnuteľnosti. Ak ide o byt, tak je málo pravdepodobné, že sa nájde nejaký kupec na polovicu nehnuteľnosti. Rizikom môže byť nejaký zákerák, ktorý kúpi polovicu s cieľom ju obsadiť celú a teba vystrnadiť. Ak ide o veľký pozemok, môže byť zaujímavé získať aj polovicu a následne si pozemok aj spravodlivo rozdeliť, takže tam môže byť šanca na nájdenie kupcu väčšia. V každom prípade získaš viac než keď sa dedičstva vzdáš.

  Hlasovalo 6 pouzivatelov

  Užitočné (6)
  Mila123, Mária27, avalik, Darina1234, misoft, terezamaria
  6
  worldman Presne takuto odpoved som potreboval. Ide o dom v dost zlej lokalite a k tomu patria aj pozemky v podielovom vlastnictve. Nemam k domu ziadnu citovu vazbu ani sa tam nikdy nechystam vratit. So sestrou sa dohodnut neda ani o predaji a v podstate o nicom. Uraduje tam alkohol. Dakujem este raz za Vas cas a pomoc.

  Tweety je offline (nepripojený) Tweety

  Tweety
  Sestra sa môže vzdať svojho dedičstva v tvoj prospech, stačí ak sa tak na DK dohodnete. Ale ak by aj zdedila, exe nemôže siahnúť na tvoj podiel. Za svoje dlhy je zodpovedná sama.
  5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  avalik len aby vzdanie sa dedičstva zo strany sestry nebolo brané ako poškodzovanie veriteľa
  Oliwa Čo na vzniknutú situáciu hovorí sestra? Kedźe nemá nič, len dlhy, v prípade, ak by sa vzdala svojho podielu v Tvoj prospech, môžeš očakávať, že bude od Teba žiadať finančnú kompenzáciu (bez ohľadu na to, čo bude na papieri).
  worldman Sestra sa vzdat nechce. Ja peniaze na jej vyplatenie nemam. Ale ak bude exelutor vlastnit 50% nehnutelnosti co predpokladam aj bude tak co budem mat ja z tej mojej polovici. Dlhy sestry prevysuju hodnotu dedicstva ...
  Oliwa O aké nehnuteľnosti sa jedná? Pozemky,dom... Ak by to boli len pozemky, ich hodnota bude spravidla rokmi rásť (záleží od lokality). Ak dom, ten si vyžaduje starostlivosť a minimálne udržiavacie režijné náklady. No mať exekútora za "spoluvlastníka" nie je žiadne terno. Aby si časom trebárs nerobil zálusk aj na Tvoju polovicu...
  buchač worldman (Dnes 12:29) Sestra sa vzdat nechce. Ja peniaze na jej vyplatenie nemam. Ale ak bude exelutor vlastnit 50% nehnutelnosti co predpokladam aj bude tak co budem mat ja z tej mojej polovici.
  ==========================
  Povedz sestričke, že dáš návrh na vysporiadanie majetku na súd, ktorý rozhodne.
  Majetok sa predá.
  Sestra o svoje love príde okamžite, lebo exe jej načne krčnú tepnu.
  Ty svoju časť použiješ, na čo uznáš.
    zbaliť

  Prevziat dedicstvo ak je druhy dedic v dlhoch?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.