Zavrieť

Porady

Je v súlade s GDPR poskytovať kolegom osobné údaje zamestnanca ?

Dobrý deň, prosím vás, mám jednu otázku. Personalistka v našej firme posiela pred nástupom nového zamestnanca iným kolegom jeho doklady s osobnými údajmi ( osobný dotazník ) . Posiela ho napr. kolegom na oddelenie, ktoré má zabezpečiť BOZP školenie alebo pracovníkom, ktorí mu majú pripraviť pracovné pomôcky. Je to v poriadku ? Poskytuje takto osobné údaje - nie je tým porušený zákon ? Vopred ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Neuvádzaš, aké konkrétne údaje posiela, ale mala by spracúvať len také osobné údaje, ktoré sú nevyhnutné pre splnenie účelu spracovanie osobných údajov.

    Napr. pre skladníka budú potrebné osobné údaje ako výška, veľkosť topánok, prípadne konfekčná veľkosť. Pracovníkovi BOZP by mala poslať údaje, na základe ktorých ho vie pracovník BOZP zamestnanca identifikovať a vystaviť mu potvrdenie o absolvovaní školenia.

    Určite nie je potrebné posielať všetky údaje z osobnej karty na príslušných zamestnancov. Treba kontaktovať osobu zodpovednú vo firme za ochranu osobných údajov a prediskutovať s ním túto vec, aby sa nastavili presné procesy.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lubica2403 Posiela celý kompletný osobný dotazník , ktorý vypĺňa zamestnanec- mailom, vložený do prílohy - bydlisko, zamestnania, dokonca bankové údaje...
    Chobot Síce predpokladám, že osoby, ktorým to posiela boli poučené o zásadách ochrany OU, ale napriek tomu nevidím dôvod, aby sa im sprístupnili všetky osobné údaje zamestnancov. Nech majú k dispozícii len tie, ktoré nevyhnutne potrebujú.

    Tiež by sa mi nepáčilo, keby všetky moje údaje kolovali po firme.

    Ako som písal - treba dať podnet osobe zodpovednej za ochranu OU. Ak s tým nič neurobia, treba dať podnet na úrad na OOU.
    lubica2403 Ďakujem a prajem pekný deň
      zbaliť

    Je v súlade s GDPR poskytovať kolegom osobné údaje zamestnanca ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.