Zavrieť

Porady

obvinenie soc. poistovne za neopravnene prevzatie dochodku

Dobry den,
pred necelymi dvomi rokmi mi zomrela sestra... poberala invalidny dochodok

Matke prisiel list zo socialnej poistovne, ze neopravnene prevzala jej dochodok. Spociatku si myslela, ze musi vratit alikvotnu ciastku z dochodku, no po komunikacii so SP vyslo najavo, ze dochodok bol vyplateny na poste po jej smrti. Matka vsak ziadny dochodok uz po jej smrti neprevzala. Socialnu poistovnu to nezaujima a moze sa uz odvolat len na sud.
Hladal som dajake info co napisat, ale nic som nenasiel.
Mate podobnu skusennost? Ako to dopadlo?


dakujem
veronikasad Kedy sestra zomrela a kedy bol Inv.dochodok vyplatený (
dátum)?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    No neviem - ale predpokladám, že soc poisťovňa má doklad o prebratí dôchodku aj s dátumom, menom aj podpisom matky. Takže si treba skontrolovať dátumy (podľa rozhodnutia), aj či naozaj matka neprebrala dôchodok ? Teoretická možnosť - či niekto nezneužil jej doklad, alebo čo ?? )
    Odo dňa úmrtia nárok na dôchodok nie je! Stáva sa, že napr na účet vyplatí SP aj po úmrtí - ale musí sa vrátiť do SP (aj si to potom strhne z účtu späť).
    MAVEL ma doklad o prevzati, ale matka to urcite neprevzala. Vraj aj maju jej podpis, ale nechceli jej to ukazat ani dat grafologovi...
    Katy a R tak dokázať to treba - na pošte určite vedia viac, majú doklady (ale všeličo sa aj tam stáva)

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Doklad o prevzatí môže mať len pošta = poukážku alebo kvitančný list. Ako preberali dôchodok?
    Kvitačnýlist výplaty dôchodku môže pošta ukázať hneď, má ho archivovaný.
    Archivované má pošta aj poukážky, ale treba vedieť podacie číslo, deň podania či výplaty. Mohla by to nájsť aj podľa sumy v doručovacej karte.
    Ak socialka tvrdí, že má matkin podpis a nechce jej ho ukázať, treba obviniť sociálku, nech sa vyšetrí, či krivo neobviňuje matku.
    Už sa stal aj prípad, že dôchodok prevzali v deň úmrtia, ale lekár napísal nesprávnu hodnu smrti.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    MAVEL dakujem, skusime SP poziadat o podacie cislo
    Mila123 Riešila som situáciu je tomu cca 5 rokov (známej som pomáhala), kde jej mamka umrela v deň dôchodku, poštárka sa zastavila vo dverách a oznámila, že nie je nárok na SD, lebo ho nemá kto podpísať.....teda dôchodok vrátili na ústredie.......napísali sme dotaz na Ústredie SP v BA, kde sa popísala situácia, dôchodok prišiel po cca 4 mesiacoch ......teda dôchodok, kt. je splatný v deň úmrtia......
    Mária27 Presne tak, v deň úmrtia sa už nemá preziať. Ale keď zomrie človek v deň výplaty po prevzatí dôchodku, sociálka to musí akceptovať ako správne - a prepočítať nárok tak, ako píšeš.
      zbaliť

    obvinenie soc. poistovne za neopravnene prevzatie dochodku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.