Zavrieť

Porady

Evidencia príjmu pri slobodnom povolaní podľa autorského zákona.

Dobrý deň,
požiadala som o registráciu platiteľa dane ako dôchodca, ktorý chce v malom podnikať v súlade s autorským zákonom. Viem, že v tomto prípade nie je potrebná registrácia na štatistickom úrade. Pri odchode do dôchodku som ukončila živnosť a zaujímavé mi prišlo, že na rozhodnutí o pridelení DIČ bolo uvedené, že som vedená ako daňovník pod pôvodným DIČ a tiež IČO. Takže mám stále rovnaké DIČ a mojou jedinou povinnosťou je evidovať príjmy v časovom slede. Vraj mi stačí len odkladať všetky príjmové pokladničné doklady pre prípad kontroly. Nie je potrebné evidovať príjmy na pokladnici. V autorskom zákone je uvedené, že na predmet predaja - autorské dielo, je možné uviesť pre identifikáciu aj pseudonym - iné označenie ako konkrétne meno a priezvisko autora. Prosím - môžem v hlavičke príjemcu finančnej čiastky uviesť tiež namiesto mena a priezviska tento pseudonym + DIČ? Alebo je tam už nutné uviesť konkrétne meno, priezvisko, DIČ - a musí byť aj presná adresa? Rovnako aj na pečiatke Je potrebné podľa Vás viesť ešte inú evidenciu okrem príjmov? Zistila som, že na daňovom úrade všetky pracovníčky nie sú rovnako dobre informované a nechcem urobiť žiadnu chybu. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Zatiaľ nepredpokladám vyšší príjem, chcem si len prilepšiť k dôchodku a keďže z celkového ročného príjmu si môžem uplatniť paušálne výdavky vo výške 60 %, tak zatiaľ to bude na hranici, alebo pod hranicou polovice nezdanitelnej časti základu dane. A keď náhodou presiahnem výšku nezdaniteľného základu dane, tak len vtedy mi vznikne povinnosť podať daňové priznanie a uhradiť daň z príjmu. Živnosť som ukončila ešte koncom roku 2016. Odvtedy som poberateľom starobného dôchodku. Tento spôsob drobného podnikania je pre mňa výhodný aj z dôvodu, že jedinou povinnosťou je odkladať si príjmové doklady a evidovať ich. Takto mi to bolo vysvetlené na Daňovom úrade. Nemusím ani viesť evidenciu výdavkov, keďže si môžem uplatniť paušálny odpočet vo výške 60 %.
Naposledy upravil Veruška88 : 29.07.22 at 09:24
3 komentárov     zbaliť
veronikasad Aký ročný príjem predpokladas? Okrem príjmov podľa autorského zákona máš aj iné zdaniteľné príjmy, napr.prijem z prenájmu nehnuteľností alebo z nejakej dohody?
Mila123 podávala ste DP za rok 2021? resp. do kedy ste mala predchádzajúci príjem zo živnosti ?
veronikasad Omyl Veruska, povinnosť podať DP ti vznikne ak tvoj hrubý príjem (nie príjem znížený o výdavky) prekročí polovicu ročnej NCZD ...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    DIČ a tie daňové čísla, čo máš od DU sú na večné veky (rovnaké)
    Si SZČO - len teraz podnikáš podľa autor. zákona, nie živnostenského. Povinnosti sú v podstate rovnaké, ako ostatné SZČO.
    Je len na tebe, či budeš učtovať (PO, JU) alebo budeš viesť evidenciu podľa §6 odst 10, alebo § 6 odst 11.
    Pri nízkom príjme ozaj stačí ten odst 10
    Ale pozor! Povinnosť podať DP je ak CELKOVÉ ZDANOTEĽNÉ príjmy presiahnu 50% z NČZD. Súčet všetkých príjmov! (aj napr prenájom, výhry, brigády ....iné).
    Preddavky do ZP zatiaľ nulové. Ak by bol príjem vyšší ZP sa potom ozve. (nedoplatok, resp preddavky na nové obdobie)

    Evidencia príjmu pri slobodnom povolaní podľa autorského zákona.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.