Zavrieť

Porady

Predkupné právo

Dobrý deň prajem, vlastním dom s niekoľkými malými pozemkami okolo domu, z ktorých niektoré majú viacerých vlastníkov. Pár dni dozadu som si všimla, že sa na dvoch z nich zmenil majiteľ, pričom na LV je pri tomto mene kúpna zmluva spred roka a pól. Neviem ako ostatným, ale mne určite predavajúci (bývali majiteľ podielu) nedal nijako vedieť, že svoj podiel predáva. Jedná sa len o pár m2, ale keďže máme na týchto pozemkoch vchod do domu, určite mám o tieto podiely záujem. Zistila som, že tento kupujúci poskupoval veľa takýchto podielov a s tými, ktorí majú predkúpne práva som sa rozprávala a nik o tom ani netušil. Chcem sa spýtať, ako máme postupovať, aby sme sa k týmto podielom mohli najskôr vyjadriť a tí, čo majú záujem aj túto možnosť predkúpneho práva mohli využiť. Ďakujem za pomoc
buchač Chcem sa spýtať, ako máme postupovať...
=======================
Mám za to, že tu pomôže už len domáhanie sa svojich práv na súde.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Ak si aj ty spoluvlastníkom tých dvoch pozemkov s porušeným predkupným právom (nový majiteľ nie je prevádzajúcemu osoba blízka), máš možnosti:
  1. žiadať od nového vlastníka, aby ti podiel previedol za tých istých podmienok, ako ho dostal
  2. žalovať o neplatnosť zmluvy o prevode
  3. zostať v spoluvlastníctve s novým vlastníkom, prípadne žiadať vecné bremeno.

  Chobot je teraz online Chobot

  Chobot
  Treba podať žalobu o určenie neplatnosti prevodu nehnuteľnosti z dôvodu, že nebolo dodržané predkupné právo. Dohovorom s novým a asi ani s pôvodným majiteľom to pravdepodobne nevyriešiš.

  jslancik je offline (nepripojený) jslancik

  bez servítky jslancik
  otázka ale je, ako si na tom s preberaním doporučenej pošty. nečakanej, nevyžiadanej. lebo je bežná prax, že takéto zásielky sa nepreberajú, aby to nebola nejaká habaďúra, alebo čo. aby ste potom neboli na súde prekvapení, že týpek vytiahne podacie lístky a budete platiť aj súdne trovy + právnika.

  na to, čo vravia ostatní spolumajitelia, by som sa už ozaj nespoliehal. ak by to náhodou aj prevzali, tak tomu nerozumeli resp. ignorovali. zvlášť keď to bolo v období, kedy sa vo veľkom posielali ponuky na kúpu podielov za určité ceny. a radilo sa ignorovať to. čo na tom, že je to iný prípad, skrátka najjednoduchšie bolo ignorovať a časom zabudnúť, o čo sa vôbec jednalo.

  ako vravím, aby ste neboli prekvapení. ale možno to stojí za to. lebo bežná vec je tiež, že málokto zvykne osloviť pred predajom podielu najprv spoluvlastníkov. dúfajú, že to nik nebude riešiť.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.