Zavrieť

Porady

Vyšší dôchodok.

Chcela by som sa spýtať, tých 50 eur pridajú len tým dôchodcom, čo sú už na dôchodku, alebo aj tým, čo požiadajú o dôchodok v r. 2023.
veronikasad Akých 50€? Suma valorizácie závisí od výšky súčasného dôchodku. Rodičovský dochodok od výšky príjmu dieťaťa v roku 2021...
ivka70 50 eur je mozny prispevok pre dochodcov na rekreaciu .... ma na mysli tento prispevok?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak chceš mať vyšší dôchodok, nepožiadaj o dôchodok pri splnení nároku, ale nepretržite pracuj bez poberania dôchodku (aspoň 1 rok).
    Za každý mesiac sa ti zvýši dôchodok o 0,5%, teda 6% za rok. Valorizáciu dostaneš aj za obdobie nepoberania dôchodku - od nároku (kedy si mohla ísť riadne do dôchodku).
    50 eur napr. aj je vianočné (13. dôchodok) pri vyšších dôchodkoch. To dostávajú len tí, čo už dôchodok poberajú.
    28 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mila123 a ešte sa dá trochu popracovať na dátume začiatku poberania D......
    Mária27 Veď o tom píšem. Nie je to jasné?
    Mila123 mne je to jasné.......ale napr. ak by som mala požiadať o SD v 12 mesiaci a chcem pracovať naďalej, požiadam o SD najskôr od 02 01 (nasledujúceho roka), ale ak by to "predĺženie nepoberania SD" bolo k napr 28 dní, tak požiadam až na 31. deň, pretože za každých 30 dní mám navýšený SD o 0,5% a v nasledujúci rok mám celú NČZD ....napr. také "popracovanie na dátume" som mala na mysli------
    veronikasad Majka, nepoberat dôchodok po dovŕšení dôchodkového veku dlhšiu dobu nie je dobrá rada... Cez navýšenie sa to vráti dosť neskoro... Veď pracovať môže aj v súbehu s poberania dôchodku a aj tam pribudne zvýšenie mimo valorizácie...
    Mária27 To si mysleli viacerí, teraz plačú. Ak máš prácu, ani nezbadáš, ako ten rok ubehne. Ak chceš dlho žiť, oplatí sa. Ak nebudeš dlho žiť, je ti to jedno, aký by si mala dôchodok ...
    veronikasad Keď minuli mzdu aj dôchodok, nech plačú. Dôchodok si mali odložiť na prilepšenie v čase, keď už nebudú vládať pracovať...
    O dôchodok zväčša nežiadajú zamestnanci štátnej a verejnej správy...
    duves Presne som toto chcel napísať-
    Mária27 Tí, čo majú dôchodok 1200 € a vyšší, nemusia banovať za úsporami z nadrábania. Aj 11 % valorizácia je z takého dôchodku vyššia ako z polovičného.
    veronikasad Majka, keby som robila na percenta do 70-ky, tak dôchodok 1200€ mať nebudem. To je iná kategória zamestnancov ...
    romana147 čo dáš pri TPP do SP za rok , vrátia ti za 7 rokov
    no možno za 6, lebo aj DH sa zvýši po novom roku asi o 2,5 %
    duves Takže ak budem davat do SP 40 rokov, musím žiť dalších 200 rokov, aby mi to dali nazad?
    Mária27 Úspory strácajú na hodnote, dôchodok je istota. V každom nadrobenom roku nerastú len percentá, ale aj dôchodková hodnota. Každý nadrobený rok sa ti ráta s tou najvyššou dôchodkovou hodnotou, tak isto percentá zo všetkého.
    Mila123 zisťovala som či je možné vzdať sa SD , na jeden deň a to konkrétne na 01 01 ......podľa názoru dr. Mihála áno, je možné......čo by to urobilo s prepočtom, či novým výpočtom SD ? neviem.......
    veronikasad Pokiaľ prechádza z invalidného na starobný, tak to nie je možné.klient dovŕšil dôchodkový vek v decembri, nerusil živnosť, tak som mu hovorila aby o SD požiadal až od 2.1. Neurobili mu to. SD mu priznali od dovŕšenia doch.veku, aj keď on žiadal až v januári..
    Mária27 Dôchodok sa vždy priznáva ku dňu vzniku nároku na dôchodok, výplata dôchodku však môže byť posunutá. Pri nevyplácaní dôchodku sa získava zvýšenie o 0,5 % mesačne až po 30 dňoch.
    V § 66 sú riešené rôzne situácie. Plný počet získaných osobných bodov sa započítava len keď nepoberá starobný dôchodok a ani pretým sa mu nevyplácal.
    duves Ešte poznam jeden dovod prečo nepožiadať o starobny dochodok. Aspon v mojom prípade. II. pilier, ak nebudem mať vyplacany starobny dochodok, pokračujem stale v sporení s vypplacaním príslušnych % na moj účet. No uvidím, čaká ma to presne o 4 roky.
    duves A ešte jeden. Vraj pri tejto inflaciii bude priemerny dochodok v roku 2025 vo výške 700€. Inak fakt parada. Dochodcovska inflacia je 11% a tolko dostanu ako valorizaciu. Ved fajn, ale kto prida zamestnanecku valorizáciu 11%? Nikto, takže bude treba nadsluhovať asi. Lebo tisic eurovy dochodok nebude asi žiadna výhra.
    Mária27 vždy je viac 11% z 1000 ako z 500
    romana147 " tisic eurovy dochodok nebude asi žiadna výhra" , ja som LEDVA ZA 1/2 = 530 a tiež nič moc
    duves "Mária27 (Dnes 00:03) vždy je viac 11% z 1000 ako z 500" NO NÉ, FAKT?
    Mária27 romana, takže štvorciferný by si nebrala?
    duves O 5 rokov to bude pri inflacii 10-11% mať akú hodnotu? Ako dnes 700€?
    Mária27 a tých 700 bude mať akú hodnotu?
    romana147 4 ciferný to tak 4 roky po smrti
    Mária27 Riešila som viac prípadov. Pozri 3 sestry:
    1. minimálny dôchodok (účtovníčka, šetrila)
    2. riadne zamestnanie, riadny odchod = 700 eur
    3. 4 roky nadrobené = 1200 eur.
    Vypočítaj si, koľko bude mať ktorá na budúci rok.
    duves Mária27 (Dnes 09:48) a tých 700 bude mať akú hodnotu? TO JE PREDSA JEDNODUCHE. Ak bude 4 roky po sebe valorizácia dochodkov po 10%, tak 931€. Otazka je, či inflacia vydrží a potom či vydrží štátny rozpočet. LEBO. Platy nerastú, a teda SP nevyberie viac na odvodoch. Tak z čoho sa to bude valorizovať?
    Mária27 to vyrieši matovič so sulíkom
    kopretinka tam je ale podstatné hlavne to,koľko zarábali pred odchodom do dôchodku.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.