Zavrieť

Porady

Pandemicke nemocenske ,

Som SZČO. Dnes som sa dozvedel že mám covid, zrejme omikron. Zatiaľ ma iba škrabe v krku a trocha vyššia teplota. Ale chcem sa opýtať ako poberať nemocenskú, l-ebo som nebol na PN ke desaťročia. Vraj mam poslať elektronicky pandemicke nemocenske do socialnej poisťovne. Odvody do socialnej a zdravotnej poisťovne už včera išli, mam tam trvalý príkaz. Ako postupovať teraz?Ako sa platia odfvody do soc. a zdravotnej poisťovne počas pandemickej PN? A vôbec ešte existuje pandemická PN alebo ju zrušili?
veronikasad Odvody sa platia mesiac pozadu, teraz si platil za júl, kedy si ešte PN nebol
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Kontaktuj obvodného lekára, vystaví ti elektronickú PN-ku. Predtým treba PCR test, buď ťa objedná lekár alebo sám cez nczi.
    Skontroluj si platby odvodov do SP, ak máš nedoplatok vyšší ako 5€, nemocenské ti nevyplatia.
    Za august (v septembri) zaplatíš len pomernú časť odvodov -len za dní bez PN - do ZP aj SP
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ziv123 Ďakujem za odpoveď , obvodnú lekárku som kontaktoval , ale pomernú časť odvodov ktorú mám zaplatiť v septembri do socialnej poisťovne si mám vypočítať sám , alebo mi to oznámi socialna poisťovňa koľko mám zaplatiť, alebo sa jej môžem na to spýtať aby som si bol istý? A potom ako sa dozvie moja ZP Dôvera že som na pandemickej PN a že mám na zdravotné poistenie v septembri platiť iba alikvotnú časť , to mám kontaktovať svoju zdravotnú poisťovňu?Myslel som si že zdravotne poistenie sa platí vždy aj keď som na PN.
    veronikasad Ak máš prístup do elektronickej pobočky, nájdeš tam výšku začiatkom septembra.
    Veľmi jednoducho vypočítas aj sám. Aktuálna platba/31*počet kal.dni bez PN, zaokrúhliť smerom hore
    ivka70 SP tvoju PN oznami do ZP.
    veronikasad Pokiaľ ti vznikne nárok na nemocenské, preddavky na zdr.poistenie neplstis počas PN. Ale pri vysokom základe dane ti vznikne v RZZP nedoplatok.
    ziv123 Mám prístup do elektronickej pobočky. V septembri si nájdem v elektronickej pobočke akú výšku mám platiť na socialnej poistenie aj zdravotné poistenie? To znamená že tam bude oznam od Socialnej posťovne aj ZP Dôvera?
    veronikasad Áno, ak by info ešte nemala, tak si preddavok vypočítaj sám podľa vzorca ktorý som ti napísala.
    Ak obvodacka bude posielať PN elektronicky, pozri na stránke www.socpoist.sk, treba k nej poslať aj žiadosť. Neviem z tabletu pridať odkaz na tlacivo
    ziv123 Ďakujem za odpoveď
    ziv123 Veronikosad /alebo niekto z poraďakov/, koľko mám platiť odvodov v septembri za august, či správne som to spočítal.. Marodil som od 4.8 do 14.8.2022,v pondelok 15.8 praceschopný, teda 11 dnsom bol na pandimeckej PN..Do socialnej poisťovne mesačne odvádzam 1219,66 Eur a do zdravotnej 602,79 Eur.Teda v septembri za august odvediem do soc poisťovne /1219,66 eur :31/ x 20 dni = 786,88 Eur a do ZP odvediem /602,79 eur : 31 dni/ x 20 dni = 388,90 Eur. Správne som to vypočítal aj so zaokruhľovaním centov?
      zbaliť

    Pandemicke nemocenske ,

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.