Zavrieť

Porady

Prenajímateľ nastavil zálohové platby za energie príliš nízko. Dá sa s tým niečo urobiť?

Ako nájomca som bola prekvapená, keď mi prenajímateľ pri ukončovaní prenájmu predložil ročné vyúčtovanie za byt, aby som uhradila vzniknuté nedoplatky. Zálohové platby na teplú vodu, ohrev vody a vodné a stočné boli enormne nízko, čo nebolo možné dodržať. Nájomné sme mali dohodnuté ako jednu sumu vrátane energií, nebola rozdelená na dve položky (nájom a energie). Netvrdím, že nechcem zaplatiť vzniknutý nedoplatok, len každý normálny človek mesačne zaplatí primeranú zálohovú platbu, aby nemusel raz ročne si sadnúť na zadok pri vyúčtovaní. V tomto prípade mi nebola daná šanca neprekročiť zálohu alebo aspoň mať nedoplatok nižší pri primeranej zálohovej platbe. Je možné sa nejak pri tomto brániť alebo len to prekusnúť, vzdať sa takmer celého depozitu a ísť poučený do ďalšieho života?
ivka70 Tu primeranu zalohovu platbu treba v dohode niekde uviest, mozno pre neho to bola primerana. To uz spatne tazko zmenis, zial.
Mária27 Ako vieš, koľko si mesačne platila za energie?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Pochybili ste obaja, možno aj správca. Pozri občiansky zákonník.

  § 686
  (1)
  Nájomná zmluva musí obsahovať označenie predmetu a rozsahu užívania, výšku nájomného a výšku úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu alebo spôsob ich výpočtu. Mala by tiež obsahovať aj opis príslušenstva a opis stavu bytu. Ak sa nájomná zmluva neuzavrela písomne, vyhotoví sa o jej obsahu zápisnica.

  Tweety je offline (nepripojený) Tweety

  Tweety
  S tým už terazky nenarobíš nič. Zálohové platby bolo potrebné zohľadniť už pri podpise zmluvy . Ostáva ti už len nedoplatok doplatiť a tak, ako píšeš, ísť poučený daľej.

  Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

  Katy a R
  Ak tak veľmi chceš, môžeš ty sama dobrovoľne platiť vyššiu "zálohovú" platbu, aby si "nepadla na zadok" po vyučtovaní.
  Ja napr by som takéto nastavenie len uvítala, pretože podľa mňa je furt lepšie platiť nižšie zálohové platby - a až potom doplatiť. A nemyslím si, že som nenormálna - či? Veď radšej nech mňa úveruje niekto iný - ako ja jeho.
  doplním: Samozrejme v platbe treba mať presne dohodnuté (čo hádam máš) , čo je nájom pre majiteľa a čo sú platby za služby, energie...
  Naposledy upravil Katy a R : 09.08.22 at 15:19

  pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

  pavol54
  Mám platiť mesačne 350 eur zálohy podľa priemernej ročnej spotreby dohodol som 50 lebo za tri mesiace tretieho štvrťroka mám mesačnú spotrebu(možno) za 1500 eur Nedoplatok doplatím pri vyúčtovaní. tie neuhradené zálohové platby si ušetrím alebo investujem a nemusím sadať na zadok. Prečo niekomu bezúročne požičiavať, ak ja za úvery platím úroky?

  jslancik je offline (nepripojený) jslancik

  bez servítky jslancik
  zaplatiť a poučiť sa.

  akože čistý úžas. na jednej strane vychcaný prenajímateľ, ktorý si takto opticky znížil nájomné.

  na druhej strane nespôsobilý nájomca. veď to dokonca zo zákona musí nájomná zmluva obsahovať. a sedliacky rozum hovorí, že je to jediná cesta, ako predísť neskorším veľkým problémom. tak, ako si treba dať pri remeselných prácach spraviť cenovú ponuku na komplet vrátane jednotkových cien pre prípad prác naviac. jasné, ľudia bývajú "granti" a spoliehajú sa na férový prístup remeselníkov. čo je ale blbosť. napr. preto, lebo klient väčšinou nie je v obraze, aké má ceny daný remeselník, prípadne si nevie spočítať, koľko to bude spolu. a na konci je oheň na streche.

  ľudia, myslite. používajte rozum.
  9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Nandrolon Prenajímateľ si práveže znížením záloh zvýšil nájomné a nie znížil. V konečnom dôsledku zvýšil svoj vlastný zisk.
  Niektorí prenajímatelia sú tak prešpekulovaní, že urobia zmluvu, kde si preplatok ponechá prenajímateľ a nedoplatok platí nájomca. Následne znížia všetky zálohové platby, takže nájomca okrem nájmu ešte zacvaká poriadnu sumu prenajímateľovi "naviac"....
  jslancik Nandy, asi si nezachytil slovko "opticky". to zásadne mení zmysel vety a celého vyjadrenia.
  romana147 .
  Nandrolon .
  romana147 .
  romana147 .
  mari2x Je to jednoduché, dohodnete si nájomné - býva okolo 7% z HODNOTY bytu // správcovi by mal platiť nájomca a jeho je aj vyúčtovanie . Všetko inak vyvoláva nespokojnosť.
  Nandrolon Ja tu píšem o elektrike, vodnom a stočnom a to vždy platí majiteľ, nie nájomca. PS: na tých 7-mich percentách som sa teda riadne nasmial. To odkiaľ máš takéto haluze?
  buchač mari2x (Dnes 12:51) nájomné - býva okolo 7% z HODNOTY bytu // správcovi by mal platiť nájomca a jeho je aj vyúčtovanie . Všetko inak vyvoláva nespokojnosť.
  ==================
  Ja som momentálne nespokojný s tvojim "názorom".
  Čo je to hodnota bytu ???
  Obstarávacia, zostatková alebo predajná ?

  ...a som nespokojný s tým, že si zamontoval do problematiky správcu...
  Lenže tu ide o nájom bytu od fyzickej osoby...či ?
    zbaliť

  Prenajímateľ nastavil zálohové platby za energie príliš nízko. Dá sa s tým niečo urobiť?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.