Zavrieť

Porady

Nepreplatené štátne sviatky a dni prac. pokoja - aké sú následky?

Neskoro som zistila, že mi účtovníčka od začiatku pracovného pomeru 09/2022 nepreplácala sviatky a dni pracovného pokoja pripadajúce na bežný pracovný deň. V zmluve to nemám a ani žiadna dohoda o tom neexistuje, že by som ja s tým súhlasila. Čiže je to nezákonné, ak sa nemýlim. Aké sú toho následky okrem toho, že ma ukrátili o niekoľko stoviek eur? Aký vplyv má táto situácia na dôchodok alebo na iné veci - napr. dane? Dá sa to nejako spätne opraviť?
Ďakujem.
3 komentárov     zbaliť
veronikasad Máš mesačnú alebo hodinovú mzdu?
BibiBarci Mesacny plat
avalik tak kde je problém? nižšie píšeš, že ten zákon poznáš, tak o aké preplácanie ti ide? Dostala si dohodnutú mesačnú mzdu?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  avalik je offline (nepripojený) avalik

  avalik
  9/2022 ešte len bude

  § 122 ods. 3 "...U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí..."
  13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  BibiBarci Ďakujem. 09/2021 som chcela písať. Tento zákon už poznám. Až teraz som zistila, že mi od septembra 2021 nepreplácali sviatky pripadajúce na pracovný deň. Jedna vec sú peniaze. Druhá vec sú ostatné veci, na ktoré táto situácia vplýva. Napr. ak sa to spätne neupraví, budem musieť o cca 10 dní viac odpracovať do dôchodku? Alebo môžu mi nejaké odvody chýbať? Dá sa to vôbec spätne opraviť, vykompenzovať chýbajúca mzda alebo nahlásiť chýbajúce dni úradom? Nemám prehľad v týchto veciach, je to moja prvá robota, ani mi nenapadlo, že by som mala všetko prekontrolovať, lebo som dôverovala účtovníčke.
  avalik Ak ten zákon poznáš, tak vieš či si odmeňovaná mesačnou mzdou. Ak áno tak platí to čo som citovala. Tak si pozri vo výplatných páskach, koľko hodín mesačne máš "odpracovaných" a zaplatených (mimo PN, dovoleniek a ostatných prekážok v práci).
  jslancik wau, už som kadečo čítal, ale stále ma niečo dokáže prekvapiť. skús sa ukľudniť a spýtať sa na to svojej mzdárky. čo najstručnejšie, aby si nevyzerala, že tomu úplne nerozumieš. a zodpovedz otázky, ktoré ti tu už boli položené. lebo to nie je len tak s "platením za sviatky".
  tigy Presne ako píše avalik, stačí si pozrieť na páske, koľko hodín máš zaplatených (dokopy) a aký bol fond pracovného času v ten mesiac, určite to bude sedieť.
  Mzdy sa robia cez mzdové programy a tie takéto kontroly vždy robia a upozornia mzdárku, ak by nejaké odpracované hodiny z fondu chýbali a neboli vykryté napr. PN-kou alebo dovolenkou a podobne. Pri mesačnej mzde berie program sviatok ako normálny odpracovaný deň a na páske to nebýva osobitne vyznačené.
  BibiBarci Kazdy mesiac, v ktorom bol sviatok, mi chyba presne tolko odpracovanych hodin, kolko pripada na sviatok. Cize napr. v aprili som mala 19 odprac. dni podla vyplatnej pasky, ale spolu s 2 dnami velkobocnych sviatkov tam malo byt 21 dni.
  veronikasad Mesačná mzda bola rovnaká ako dohodnutá v pracovnej zmluve?
  ivka70 urcite tam mas este niekde 2 dni sviatok, nie medzi odpracovanymi, ale v inej kolonke
  BibiBarci No práveže nikde nemám. A keď som sa na to pýtala pani účt., povedala rovno, že nám sviatky nevyplácajú. Keď som začala riešiť, že to je nezákonné, tak sa nahnevala a začala rozprávať, ako ona robí platy a čo všetko tam musí nastaviť, nakoniec som už stratila prehľad, že o čom rozpráva... Jej prvá reakcia bola, že veď ako si to ja predstavujem, jasné, že nám za sviatky neplatia. Potom sa už dopracovala k tomu, že všetko je dobre spravené, všetko sedí, len posledný mesiac sa pomýlila ale tých x eur prihodí k ďalšej výplate. Neverím jej už ani slovo. A k tomu ešte dostávam nie klasickú výplatnú pásku, ale ona to prepisuje vo worde, lebo ževraj na pôvodnej páske sú také malé písmená a číslice, že by sa to ťažko čítalo... Akože aj toto ma zarazilo. Tarifný plat mám v každom mesiaci 884,xy eur (presne neviem teraz a nemám pri sebe pásky) + osobný príplatok. A príjem potom závisí od počtu odprac. hodín, z ktorých ale chýbajú sviatky.
  veronikasad Pri mesačnej mzde nezalezi na počte dní základného fondu pracovného času, je jedno či je 23 pracovných dní alebo 20, či je sviatok, mesačnú mzdu máš stále rovnakú ... Ani do dôchodku ti nič nebude chýbať, zapocitavaju sa kal.dn, zbytočne mudrujes a terorizujes účtovnícku
  Zamaz osobné údaje a priloz výplatnú pašku, aj tu z excelu...
  kopretinka tak keď máš mesačný plat,ako môže závisieť od odpracovaných hodín?
  tigy Bibi, ak si napr. v tom apríli mala výslednú hrubú mzdu cca 799,81€ (884€/21)x19 a nič viac, tak to naozaj nie je správne... celé je to nejaké čudné, aj s tými páskami. Asi by som zvážila podnet na Inšpektorát práce, ak si uzrozumená s tým, že ti to asi potom v robote "osladia".
  veronikasad Máš hodinovú alebo mesačnú mzdu?
  BibiBarci mesačnú mzdu
    zbaliť

  Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

  Katy a R
  Bibi - keďže stále doplĺňaš - a je to tvoja prvá robota, nemáš skúsenosti - tak ja len ešte na zopakovanie :
  Avalik ti pripla citáciu zákona - máš to tam čiernenabielom. Skrátka tvoja výplata je úplne v poriadku . Dostávaš celý mesačný plat (tam máš všetko zohľadnené) .
  Takže odpovede na tvoje otázky: - žiadne následky, žiadne ukrátenie ... a žiadne spätné opravovanie.
  A len na vysvetlenie doplním ešte, že ak by si nemala mesačný plat a boli by ti preplácané sviatky - tak by to v súčte bolo rovnako, pretože by si mala o tú náhradu za sviatky zníženú mzdu.
  Naposledy upravil Katy a R : 17.08.22 at 16:40

  Nepreplatené štátne sviatky a dni prac. pokoja - aké sú následky?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.