Zavrieť

Porady

Vydavanie zo 100 €

Dnes sa na mna osopil predavac v Lidli pri plateni 100 €. Vraj podla zakona nie je povinny prijimat 100 € pri plabe nizsej ako 1 €. Je to pravda ?
6 komentárov     zbaliť
kopretinka vymazané:kn-alka dnes 13,32 pravdaže je to pravda!!!!
daj sem ten zákon!!!!
kn-alka ved práve preto som to vymazala, lebo som nenašla zákon, tiež som bola v domnení, že sa nesmie platiť 10násobkom
kopretinka a tak je to aj s tým zaokrúhľovaním................
kopretinka a sposielaním ľudí kade ľahšie.
misoft kn-alka - obchodník musí prijať akékoľvek zákonné platidlo, ktoré je v obehu - existuje však u neho možnosť ODMIETNUŤ platbu mincami, ak ich je viac ako 50 ks. Takže ak by platila 1€ 1-centovkami, alebo 2-centovkami (100ks/50ks) môže odmietnuť.
Oni v prípade stovky robia ofuky preto, lebo (údajne) by nemali dostatok nižších bankoviek na vydávanie (čo je z ich strany len výhovorka, lebo supervízor pri pokladni tieto môže kedykoľvek doplniť do stavu pokladne).
romana147 a že učtárka ??? "som bola v domnení,, že sa nesmie platiť 10násobkom "
kardasia : " pri plateni 100 €. Vraj podla zakona nie je povinny prijimat 100 € pri plabe nizsej ako 1 €."
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    babka - ježibabka
    Ja som mala, už je to veľmi dávno na pošte opačný problém. Nechcela som prijať 5.000 korunovú bankovku. Manželovi chodila výplata na sporožíro. Išla som vybrať na poštu peniaze a dávala mi vedúca 5.000. Tak som jej povedala či sa zbláznila, či si mám s ňou ísť kúpiť polku chleba a liter mlieka. Alebo si myslí, že ich od nich zanesiem do banky. Potom našla aj menšie. V tunajších obchodoch nemám žiaden problém s platením. Dám na pult papierovú + za hrsť kovových nech si vyberie.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kardasia Mala si ist rozmenit do LIDLA
    babka - ježibabka U nás Lidl nie je a možno som ani nemala drobné na autobus do mesta
    babka - ježibabka A možno Lidl ani nebol
    Nandrolon To bola česká? či naša?
    babka - ježibabka Ešte boli koruny, nie eurá
    Nandrolon Ja si pamätám iba české 5-tisícovky s ktorými som platil. Ale mám v zbierke v xyz ešte milión ďalších starších bankoviek, aj lístky za vojny...
    kopretinka https://nbs.sk/bankovky-a-mince/slov...kovka-5000-sk/
      zbaliť
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kardasia Presne tak ako v clanku sa na mna osopil predavac. Chodte si rozmenit do banky
    Nandrolon Do banky???
    :-)))))))))))))))))))))))))
    kn-alka aj ja by som sa na teba osopila a poslala kade ľahšie - je jedno, čo píše zákon, je to proste "neludské" a vrcholne blbé - platiť pod 1€ stoeurovou bankovkou
    buchač kn-alka (Dnes 14:09) aj ja by som sa na teba osopila a poslala kade ľahšie - je jedno, čo píše zákon, je to proste "neludské" a vrcholne blbé - platiť pod 1€ stoeurovou bankovkou
    ===================
    Fikcia :

    Ráno idem do roboty ( na záhradu, na chalupu, za frajerkou...atď). Cestou sa zastavím v bankomate, že vyberiem si nejakú hotovosť.
    Ako na potvoru bankomat nemá drobnejšie bankovky.
    Banka ale otvára až o 9:00...a banka si berie za rozmenenie aj nejaký poplatok, prípadne túto činnosť nerobí vôbec (aj toto existuje).

    Takže teraz čo ?
    Obchod je povinný mať už ráno v kase drobné - bez diskusie.
    ...a je aj povinný vydať z hociakej bankovky...trebárs aj s 500€.

    Mladý by mal v mojom prípade len tri možnosti (samozrejme, po držkovej, nech si zavrie hubu) :
    - ukázať zákon
    - vydať mi
    - alebo zavolať vedúceho

    Už som bol v takej situácii...vraj nemali hotovosť.
    Nuž som slušne poslal pokladníčku za vedúcou, nech sa stará. Chvíľočku to síce trvalo, ale pohodička.

    Apropó...v mojej peňaženke sa drobné zvyčajne nenachádzajú. Po príchode domov ich dávam von.
    Nandrolon Ja častokrát peňaženku nenosím, niekedy ani kartu. Peniaze mám iba gumičkou pripnuté na dokladoch /takže iba papierové/.
    Je to neľudské alebo ako?
    :-)))))))))))))
    Okrem toho v Lidli? To je akcia samotnej pokladníčky, ktorá bola v tej chvíli "pápežskejšia ako sám pápež". Lidl by ju skôr za hento ešte sám potrestal...
    misoft Súhlas.... Tiež sa mi stalo - dávnejšie - že som platil malú sumu - cca 5€ päťdesiatkou - otázka bola "a drobnejšie nemáte?" a ja " nie! - tak nechcela 50-tku vziať, že vraj musí veľa vydávať. Tak som ich potrestal po svojom - nablokovaný tovar so nechal tam, otočil som sa a odišiel. Kričala, že čo má s tým tovarom robiť - od vchodu som jej zakričal, že to je už ICH problém... A zhodou okolností - Lidl. To ešte sem-tam mali aj niečo dobré. Od tej doby sa Lidlu obchádzam ako čert kríž.... pre mňa to nie je poriadny obchod...
    Žiaľ v takýchto veľkoobchodoch sa nájde mnoho lapsusov - ide aj o prístup zamestnanca k zákazníkovi - oni si niekedy neuvedomujú, že práve zákazník ich živí.
    Nandrolon Mal si jej s úsmevom odpovedať, nech si ho strčí do riti.
    A v pohodičke ideš ďalej :-)
    misoft To už by som nestihol (a žiaľ - ani som nevidel jej ksicht) - bol som na ceste do iného obchodu. A predstav si - tam s tým problém nemali.
      zbaliť

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Ale na druhej strane sa priznaj - že si si kupovala niečo za pár centov len preto, aby si si rozmenila tú 100 eurovú bankovku?

    A pritom si mala aj viac, ako 1 € v peňaženke v drobných. A okrem toho ešte aj 2 platobné karty a jednu gastrokartu.

    Ale napriek tomu jeho tvrdenie nemá zákonné opodstatnenie. Bankovku akejkoľvek hodnoty je obchodník povinný prijať. Existuje ale niekoľko iných obmedzení:
    - nemusí napr. prijať väčší počet mincí ako 50 pri jednej platbe
    - nesmie prijať hotovosť pri platbe vyššej ako 5000 € pri (resp. 15000 € medzi dvomi fyzickými osobami - nepodnikateľmi).
    Naposledy upravil Chobot : 23.08.22 at 13:25
    Kardasia Mala som len 100 €. My sme chudobna rodina, ine ako 100 € nemame. Drobne som dala vcera detom. V piatok mi na trznici bez problemov vydala Polka zo 100 € pri nakupe za 1,20 €
    Nandrolon Milan?

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    Neviem prečo sa dohadujete ak predavač na viditeľnom mieste pred nákupom alebo vstupom do nákupného priestoru písomne oznámi že platbu veľkými bankovkami neprijme tak je to asi v poriadku. raz som musel ísť najprv rozmeniť 500 eur do tesca a potom tankovať na tesco pumpe mali to na každom stojane napísané keby to nebolo možné, tak by si ich SOI podala.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kopretinka podľa § 273-trestný čin ohrozovania obehu peňazí: Kto bez zákonného dôvodu odmieta tuzemské peniaze alebo poškodzuje tuzemské peniaze, potrestá sa odňatím slobody až na šesť mesiacov.
    https://www.ulpianus.sk/blog/8600
    buchač Aj nákupné strediská majú piktogramy, že sa do nich nesmie so zbraňou a pritom je to blud, lebo takýmto piktogram nemá absolútne žiadnu oporu v zákone a tieto označenia majú len odporúčací charakter a teda nie sú pre občana Slovenskej republiky právne záväzné.
    Nandrolon Rovnako ako dopravné značky čo si hocikto vyrobí a osadí. Okrem toho neviem, ako by tie zbrane v nákupných strediskách niekto chcel skontrolovať.....
    romana147 SBSkár - "námatkovou kontrolou" medzi tojášmi
    Nandrolon SBS ťa nemá právo v tomto prípade "šacovať"...
    buchač romana147 (Dnes 10:45) SBSkár - "námatkovou kontrolou" medzi tojášmi
    ========================
    Kto povedal ? TY ?
    MÁLO...príliš málo...respektíve drístaš.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.