Zavrieť

Porady

DoBPŠ - štatút žiaka strednej školy

Dobrý deň,

študent ukončil strednú školu v máji. Od mája je u nás zamestnaný na DoBPŠ. Teraz nastupuje na externé vysokoškolské štúdium. Bude mať štatút študenta strednej školy do 31.10.2022? Môže si uplatňovať aj výnimku odvodov? Alebo ho môžeme zamestnať ešte do 31.10.2022 na DoBPŠ bez výnimky odvodov? Vyplývajú mu aj nejaké povinnosti voči úradu práce, sociálnej poisťovni?
Ďakujem.
Naposledy upravil sona 33 : 31.08.22 at 08:42
4 komentárov     zbaliť
tigy Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227

(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút žiaka strednej školy alebo štatút študenta dennej formy vysokoškolského štúdia podľa osobitného predpisu a ktorá nedovŕšila 26 rokov veku. Za fyzickú osobu, ktorá má štatút žiaka strednej školy, sa na účely prvej vety považuje aj fyzická osoba v čase od riadneho ukončenia štúdia na strednej škole do 31. októbra toho istého kalendárneho roka.

Takže áno, bude mať štatút žiaka strednej školy do 31.10.2022.
veronikasad tigy, nesúhlasím. Štatút študenta mu konci 31.8., nastupuje na externé štúdium...
avalik veronikasad, ZP neuvádza ako dôvod skončenia DoBPŠ stratu štatútu študenta.
tigy Ja som nepísala o štatúte študenta vysokej školy (ten nemá), ale štatúte žiaka strednej školy, a ten má.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bma je offline (nepripojený) bma

    bma
    Dobrý deň, DoBPŠ v školskom roku 2021/2022 - tieto príklady som našla : vie mi niekto odpovedať, čo vlastne platí. Zdravotné poistenie štát platí do 31.8.2022.Ďakujem

    Príklad č. 1: Fyzická osoba absolvovala maturitnú skúšku a nepokračuje v ďalšom štúdiu na vysokej škole:
    Do 28.2.2021: Nemožno uzatvoriť DBPŠ, pretože ukončením štúdia (dňom zloženia maturitnej skúšky) na strednej škole podľa usmernenia NIP došlo k strate štatútu žiaka.
    Od 1.3.2021: Možno uzatvoriť DBPŠ a to v čase od riadneho ukončenia štúdia na strednej škole do 31. októbra toho istého kalendárneho roka, v ktorom riadne ukončil štúdium na strednej škole; ide o uplatnenia prezumpcie štatútu žiaka, ktorá sa preukazuje dokladom o riadnom ukončení štúdia.

    Teraz neviem, čo je správne.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft
    bma: nevieš? DO 28.2. to nebolo možné, ale už od. 1.3. to je možné. V zákonoch, nariadeniach nové znenie nahradzuje staré....
    bma Išlo m skôr o zdravotnú poisťovňu, vo VŠZP mi tvrdila, že už nemá štatút študenta, ten že mu končí 31.8.2022, Potom by si musel od 1.9. do 31.10. doplatiť zdravotné poistenie.
    ivka70 To maju pravdu. Aj u nas zamestnavatel meni studentom dohodu: vysokoskolakom odo dna nasledujuceho po dni statnic, maturantom od 1.9., aj ked by teoreticky, mohli este mat DoBPS. Lebo im nechce uskodit, aby zo svoho zarobku muslei doplacat ZP.
      zbaliť

    DoBPŠ - štatút žiaka strednej školy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.