Zavrieť

Porady

Neplatnosť nájomnej zmluvy - Občiansky zákonník

Dobrý deň. Prosím vás o radu, názor, pohľad na vec: mám uzatvorenú nájomnú zmluvu, kde sú energia a nájom uvedené v jednej sume. Čo som sa dočítala, tak je takáto zmluva neplatná. Zaujíma ma čo to znamená pre nájomníka - neplatná a ako by sa to riešilo. Či môžu nájomníka vypovedať zo zákonných dôvodov uvedených v občianskom zákonníku, alebo? Ďakujem veľmi pekne.
4 komentárov     zbaliť
buchač Je veľký problém požiadať o opravu zmluvy ?
sitka55 Problém by to ani nebol, len sa pýtam, či ak by to ostalo takto hrozí mne nejaký "postih".
jelalim sitka55 s takymto nazorom, by takmer ziaden hotel na svete fungovat nemohol. Najomna zmluva je platna a vcelku vyhodna pre najomnika.
sitka55 Ďakujem za názor
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Zákonné dôvody výpovede prenajímateľom sú v § 711 občianskeho zákonníka - medzi nimi takýto dôvod nie je. V § 710 máš možnosti skončenia nájmu.

    Zmluva o nájme bytu nemusí byť ani písomná, vtedy sa má vyhotoviť o jej obsahu zápisnica (§ 686), čo môže byť akýkoľvek záznam o tom, čo užívaš za akú cenu. Trestom za nepresnú zmluvu môže byť napr. poškodenie bytu a tvrdenie, že taký bol ... sankcie sa neuvádzajú.

    Ty ako nájomca môžeš na vysokých cenách energií v tejto dobe získať, keď budeš pri nedoplatku tvrdiť, že všetko máš uhradené v dohodnutej cene nájmu, teda vrátane energií.

    https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...64/40/20191201
    sitka55 Ďakujem za rady Ide o to, že prenajímateľ chce dvihnúť nájom a energie + rozdeliť to. Inflačnú doložku v zmluve nemám, čiže to nemôže urobiť. Možno by som sa s ním aj dohodla na miernom zvýšení ( v nájme som spokojná ) ale za predpokladu, že ak sa nájom a energie rozdelia, tak paušálne. Uvidíme .. v každom prípade, teda tak ako je postavená zmluva teraz, že to nie je rozdelené, nemôže ma napadnúť, že zmluva je neplatná? A ešte určite sa neregistroval na daňovom úrade, čiže zrejme by to bolo pre neho nevýhodné. Ďakujem.
    dmc a kde si sa dočítala že je takáto zmluva je neplatná ? A ty máš prístup k registráciam na daňovom úrade ??? naozaj ??? a prečo ťa to trápi. Máš zmluvu o najme podľa zákona o krátkodobom nájme alebo podľa občianskeho zákonníka ? Ak podľa občianskeho zákonníka tak ťa to trápiť nemusí. Najprv si ujasni základné veci a potom ostatné.

    Neplatnosť nájomnej zmluvy - Občiansky zákonník

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.