Zavrieť

Porady

Zdravím. Ako na zásoby súčiastok v Excel tabuľke?

V tabuľke(v stľpci) uvediem zoznam súčiastok podľa priradeného čísla súčiastok a počet, ktorý som dostal. Vyrobím jeden prístroj z určitých súčiastok. Aby som nemusel odpisovať zo zásoby stále každú súčiastku pre prístroj po jednom, chcel by som podľa pomenovania daného prístroja odpísať zo zásoby celý priradený zoznam súčiastok naraz. Prístrojov je 9 ,súčiastok asi 50-60. a s malými odchýlkami sa používajú tie isté diely. Aby som vedel čo mi už dochádza a včas zaobstaral. Súčiastky dostávam ak si požiadam, že sa mi míňajú. Teda podľa potreby. Výkaz o vyrobených prístrojov odovzdávam stále ku koncu mesiaca aj s papierom o stave zásob. Zásoby mi doplňajú raz za týždeň. Tabuľku by som potreboval aktualizovať skôr denne, podľa počtu vyrobených prístrojov. Podstatné je, aby po odpise prístroja zo zásob bolo zjavné, že na ďalšie už nemám potrebné veci.V Excel nie som preborník preto vďaka za každú pomoc.
Naposledy upravil weblavzp : 20.09.22 at 19:45 Dôvod: Spresnenie
Chobot Už to nepotrebuješ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Áno, dá sa to, ale to treba vytvoriť tabuľku presne na mieru podľa požiadaviek. Navyše treba doriešiť niektoré detaily - napr. :
    Budeš priebežne dostávať nové zásoby súčiastok? Alebo pri minutí resetuješ tabuľku? Potom treba urobiť inventúru, aký je počiatočný stav a s tým začať v tabuľke.
    Ako často chceš resetnúť tabuľku? Raz za rok? Lebo tie vyrobené prístroje ti budú stále pribúdať a nakúpené súčiastky sa budú spočítavať.
    Ako často chceš aktualizovať tabuľku? Každý deň podľa vyrobených prístrojov? Alebo raz za týždeň?
    Naposledy upravil Chobot : 16.10.22 at 23:44
    15 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    weblavzp V prvom rade ďakujem o snahu pomôcť. Súčiastky dostávam ak si požiadam, že sa mi míňajú. Teda podľa potreby. Výkaz o vyrobených prístrojov odovzdávam stále ku koncu mesiaca aj s papierom o stave zásob a prípadných nefunkčných súčiastkach, ktoré posielam späť. Potom dostanem zásielku súčiastok a určený počet jednotlivých prístrojov na montáž. Zásoby mi doplňajú raz za týždeň. Tabuľku by som potreboval aktualizovať skôr denne, podľa počtu vyrobených prístrojov a to z dôvodu, že niekedy pre nedostatok súčiastok neviem skompletizovať ani jeden a po dodaní dorobím všetky. Podstatné je, aby po odpise prístroja zo zásob bolo zjavné, že na ďalšie už nemám potrebné veci.
    Chobot Urobil som ti taký prvý nástrel tabuľky na prehľad stavu súčiastok. Súbor má 2 záložky:

    1. na prvej si eviduješ výrobu prístrojov. Prehľad je po týždňoch, zapisovať môžeš denne. Ak v pondelok vyrobíš 5 kusov, zapíšeš 5 kusov. V utorok vyrobíš 10 kusov, tak pôvodný údaj prepíšeš na 15. Je to podľa prístrojov.

    2. na druhej záložke máš prehľad stavu súčiastok. V stĺpci C si zadáš minimálny stav, ktorý chceš mať. Ak to zadáš hore, tak sa číslo ukáže vo všetkých riadkoch. Ak niektorú súčiastku potrebuješ mať v inom množstve, tak v danom riadku prepíšeš údaj v stĺpci C.
    V stĺpci D máš aktuálny stav súčiastok. Ak počet klesne pod minimálny stav, tak sa bunka vyfarbí na oranžovo. Podľa toho vieš, že súčiastku treba nakúpiť - objednať.

    Pred použitím musíš zadefinovať v stĺpcoch H až X, ktorá súčiastka sa používa pri výrobe ktorého prístroja. Jednoducho pod daným prístrojom označíš riadok súčiastky v bunke písmenom "x".

    V stĺpcoch Z až BY zapisuješ príjem - nákup súčiastok. Je to podľa týždňov. Keby si v jednom týždni nakúpil viac krát, tak to jednoducho spočítaj a v danom týždni to napíšeš spolu.

    POZOR! Ty vypĺňaš LEN modré bunky. Do ostatných buniek nič nepíš, sú tam vzorce.

    K tomuto príspevku nemôžem pridať prílohu, preto tabuľku nájdeš v mojom vyššom príspevku.

    Keby ti takýto prehľad vyhovoval, môžem ho ešte upraviť tak, aby si mal prístroje po mesiacoch - teda aby si vedel vykázať daný mesiac. Stav súčiastok ku koncu mesiaca si ľahko skopíruješ zo stĺpca "Aktuálny stav". Tabuľku som navrhol tak, že ju môžeš používať celý rok. Na začiatku ďalšieho roka len skopíruješ aktuálny stav do počiatočného a ostatné údaje vymažeš.
    weblavzp Zdravím. Už som ani nedúfal, že mi niekto pomôže. Takže, v prvom rade ďakujem pekne za pomoc. Veľmi mi to pomohlo a uľahčilo prácu s počítaním a hlavne čas. Existovala by možnosť, doplniť hoci aj na inej záložke, že napr: dajú mi urobiť 25 rôznych prístrojov na mesiac, aby som vedel, že koľko mám toho objednať??? Udaje by sa mohli čerpať z vyznačených súčiastok prístrojov. Ak je to zložité spočítam si to po kusoch. Aj tak ešte raz pekne ďakujem za pomoc
    Chobot V exceli sa dá urobiť takmer všetko. Pozriem sa na to a niečo vytvorím. Len nebude to dnes, potrebujem na to čas.
    Nastav si posielanie notifikácií, aby si vedel, kedy pribudne nový príspevok do témy.
    weblavzp Zdravím. Notifikácie som si nastavil. Začal som vyplňovať tabuľku a narazil som na malý problém. Z niektorých súčiastok je z niektorých druhov aj viac ako jedna. Ak vyznačím "x" odpočíta to len jeden kus na prístroj. Obrazne : na aute sú 4 kolesa, "x" mi odpočíta jedno.
    Chobot Aj to sa dá nastaviť. Tam zase bude treba definovať:
    - či tej súčiastky sa používa viac kusov rovnako pre každý prístroj,
    - alebo sa môže stať, že v prístroji A bude 1 súčiastka 123 a v prístroje B bude 5 kusov súčiastky 123.

    Ak tá druhá možnosť, tak to musím upraviť tak, že okrem toho, že si definuješ pre každý prístroj zoznam súčiastok, tak budeš musieť definovať aj ich počet v danom prístroji.
    weblavzp Ak sa to dá, bolo by to výborné. Počet súčiastok treba vlastne zadefinovať pre každý prístroj len raz, potom sa to už nemení. Za námahu to určite stojí, už teraz je to vlastne dobré, len ten počet rovnakých súčiastok v jednom stroji robil problém. ĎAKUJEM
    Chobot Vložil som upravený súbor - označený ako verzia 2. Sú tam 2 hlavné zmeny:
    1. Pre každú súčiastku si definuješ nielen to, že sa používa v prístroji, ale aj ich počet. Takže miesto "x" treba dať číslo (možné je od 1 do 15), koľko kusov konkrétnej súčiastky je v prístroji. Ak je len jedna, tak dáš 1. Ostatné by už malo automaticky prepočítať.

    2. Plánovanie nákupu súčiastok - stačí zadať, koľko prístrojov chceš vyrobiť. Tabuľka vypočíta, koľko súčiastok na to budeš potrebovať, porovná aktuálny stav súčiastok a ak je niektorej súčiastky málo (že by aktuálny stav nestačil na zadanie objednávky), tak ti zobrazí, ktoré súčiastky potrebuješ a koľko. Tu by sa to dalo ešte vyšperkovať, že by ti zohľadnilo aj minimálny stav zásob. Ten ti zatiaľ zobrazí len na tej prvej záložke.
    weblavzp Ďakujem pekne za veľkú pomoc. Idem to celé otestovať, teda zadať údaje. Len neviem, či mám použiť pomenovanie súčiastky alebo identifikačné čísla.. Asi budem musieť použiť ďalší hárok na číslo a názov súčiastky.. Lebo objednávať sa dá len podľa čísla, ale pre mňa viac vyhovuje pomenovanie.
    Chobot Urobím verziu 3 - doplním ti čísla súčiastok.
    Chobot Máš tam verziu 3. Len teraz neviem, podľa čoho budeš objednávať - či podľa toho, že sa ti míňajú a máš ich málo, alebo podľa toho, koľko prístrojov si objednávateľ objedná a ty na základe toho objednáš súčiastky.

    Ak mi presne popíšeš, ako sa rozhoduješ pre počet súčiastok v objednávke, tak to dokážem prispôsobiť. Len mi musíš presne napísať, čo posudzuješ pre to, aby si niektorú súčiastku objednal a koľko kusov. Teda postup objednávania (rozhodovanie pre počet kusov).
    weblavzp Ráno som odpísal a neviem prečo to tu nevidno. Takže znova. postup je asi takýto. Pošlú mi objednávku na 25 ks prístrojov. Pošlú aj príslušný počet súčiastok na toto množstvo prístrojov. ALE. Mnoho súčiastok je balených od výrobcu po 100 ks, ja na výrobu potrebujem 60 ks. Takže mi zostalo 40. Na druhý týždeň pošlú zase na 25 ks prístrojov. Zase potrebujem 60, ale mám len tých 40.Mne je hlavné to, aby som videl či tie prístroje viem zložiť. Podľa toho musím doobjednať a pošlú 100 ks. Zostane mi 80.Takže na tretí týždeň mi v základnom balíku už túto súčiastku nepošlú lebo mi zostalo 80 čo postačuje na zloženie ďalších 25 prístrojov.
    Chobot Dobre, tak potom by ti ten hárok "Objednať súčiastky" mal vyhovovať. Tam ti ukáže aktuálny stav, od toho odpočíta počet súčiastok potrebných k výrobe objednávky a v stĺpci Treba objednať ti ukáže počet súčiastok, koľko ti chýba k výrobe objednaných prístrojov. Pokiaľ ti na objednávku stačia zásoby, tak v tom stĺpci ukáže nulu - tzn. že tú súčiastku nemusíš objednávať.

    Názov súčiastky a číslo tých, ktoré treba objednať, navyše zvýrazní na oranžovo, aby si hneď videl, ktoré treba objednať. Ak chceš skopírovať zoznam a počet kusov na objednanie, dá sa stĺpec filtrovať podľa farby.

    Neviem, či chceš mať nejaký minimálny stav na sklade. Teraz ten stĺpec "Treba objednať" nezohľadňuje minimálny stav, takže sa môže stať, že po vyrobení objednaných prístrojov ti zostane na sklade napr. iba 5 kusov konkrétnej súčiastky.

    Ak ti túto záložku "Objednať súčiastky" mám nejako upraviť, daj vedieť. Excel dokáže čokoľvek, len mu to treba zadefinovať vo vzorcoch.
    weblavzp Zdravím. Veľká vďaka, tabuľka funguje naozaj dobre. Chvíľu trvalo, kým som doplnil potrebné údaje. Funguje to. Mám jednu otázku. Od minulého týždňa mi posielajú dodané súčiastky v excel tabuľke. Je tam len číslo materiálu a počet. Dá sa to nejako urobiť aby mi tie údaje pripočítalo k stavu zásob? Teraz prišlo 96 položiek a tak hľadám čísla a pripisujem . Ešte raz ďakujem za doterajšiu pomoc.
    Chobot Dá sa, všetko sa dá. Len mi tu niečo nesedí - píšeš, že ti prišlo 96 položiek, ale v tabuľke máš menej súčiastok. To ti poslali aj nejaké iné súčiastky?

    Na to, aby som to urobil, už bude treba originál tabuľku - teda tú, čo ti poslali, aby som to vedel napasovať priamo na ňu. Teda aby som videl, že akú má štruktúru a aké údaje sú tam a hlavne - či sú rovnaké, ako máš ty označené súčiastky. Lebo aby si ich napasoval, musia byť v oboch tabuľkách súčiastky rovnako označené.

    Do SS ti napíšem mailovú adresu a pošli mi oba súbory - aj to, čo ti oni poslali, aj tú tvoju doplnenú, aby som videl, ako máš označené súčiastky. NA základe toho ti nájdeš nejaké optimálne riešenie, ako to dostať do tvojej tabuľky.
      zbaliť

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    Neviem, nakoľko si ceníš svoj čas, ale podľa mňa skladové softvéry nie sú také drahé, aby sa oplatilo programovať si vlastný.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    weblavzp Ani jeden z programov mi neodpíše použité súčiastky zo zásob. Odpočíta ich len na základe výdajky, ktorú by som musel zakaždým vyplňovať pre každý prístroj zvlášť. A TAM je drahocenný čas!!!!
    Mne treba, že keď dám do tabuľky niekde, že napríklad : mínus prístroj č.1 tak mi podľa zoznamu z čoho prístroj pozostáva odpočíta súčiastky zo zásob.
    Ak poznáš taký program, tak som za jeho obstaranie .Ja som taký nenašiel.
    Onko Tak napríklad POHODA Jazz. Prístroj nadefinuješ ako výrobok, ktorý sa skladá z určitých súčiastok. Keď potom zadáš jeho výrobu, automaticky sa na sklad pripočíta jeden kus prístroja a odpočíta sa príslušné množstvo súčiastok.
    weblavzp No, za základnú skladovú verziu 330 €, to naozaj sú pre mňa " len drobné". Vďaka, zostane mi pero a papier.
      zbaliť

    xxn je offline (nepripojený) xxn

    xxn
    Pozrel som sa Ti na to, ale nečakaj nejaké úplné riešenie...

    Ako najvhodnejšie riešenie mi prišlo rozbiť to samostatné tabuľky/listy + vzorce. Jasné že by sa to dalo urobiť aj na jednom liste ale mne to prišlo takto lepšie... Už Chobot Ti napísal čo všetko to obnáša.

    Ja som to "rozbil" nasledovne:

    1. Zoznam výrobkov a 2. Zoznam súčiastok-to je myslím jasné. Tieto údaje sa potom prenášajú aj na ďalšie listy ktoré na ne odkazujú.

    3. Rozpis spotreby - tu je potrebné ručne zadať koľko súčiastok z jednotlivých druhov ide do príslušného výrobku.Predpokladám že tieto počty sú dané a nebudú sa meniť.Aby to niekto omylom nezmenil tak som list radšej zamkol a zahesloval. Heslo máš uvedené v liste. Ty si to zmeň podľa potreby a tiež Ti ho potom doporučujem uzamknúť.

    4. Počiatočný stav súčiastok - urob si inventúru a zadaj si aj minimálny a optimálny počet súčiastok. Minimálny bude hranicou pre objednávku a optimálny bude hranicou na ktorú sa pri objednávke doplní stav súčiastok.

    5.Plán spotreby - Tu vyplníš len hornú tabuľku, teda pondelkový dátum a počty výrobkov ktoré plánuješ vyrobiť na jednotlivé dni (lososová farba pozadia)
    Spodná tabuľka má v sebe vzorce ktoré na základe Rozpisu spotreby (list č.3) a počtov v hornej tabuľke prepočítajú koľko budeš potrebovať akých súčiastok.
    PS: Vzorec je dosť krkolomný dúfam že som ho napísal správne, ešte to checkni...

    6.Príjem súčiastok-počty súčiastok ktoré si v príslušnom týždni/dni dofasoval. Toto je na diskusiu. Z Tvojho zadania chápem že zrejme dopĺňaš súčiastky len raz do týždňa, ale neviem ako potom vykazuješ mesačný príjem v týždňoch kde sa "lámu mesiace"-teda napr. takých ako je tento týždeň? Kvôli zjednodušeniu som teda túto tabuľku nadizajnoval rovnako ako tabuľku spotreby a dofasované počty sa dajú uvádzať po dňoch.

    7.Týždenný stav - balans súčiastok s vyznačením tých ktoré je potrebné dofasovať, množstvo sa dofasuje do optimálneho stavu z tab.4

    Keď budeš mať uzavretý týždeň:
    - prenes si BALANCE z listu č.7 do stĺpca "C"-Počet pri inventúre na liste č.4 (musíš to tam vložiť ako údaje / values, nie ako vzorce)

    - vymaž počty v hornej tabuľke na liste č.5 (iba tie na "lososovom pozadí"), ale POZOR ak si z toho budeš chcieť neskôr urobiť štatistický prehľad tak tieto údaje budeš potrebovať. Vytvor si samostatný list a skopíruj tam obe tabuľky ešte pred vymazaním (musíš ich tam taktiež vložiť ako údaje / values.)

    - vymaž počty nafasovaných súčiastok na liste č.6, pre zálohu platí to isté čo v predchádzajúcom bode.

    -potom môžeš začať zapisovať údaje pre ďalší týždeň.

    Je jasné že tieto tri body by sa dali naprogramovať cez VBA ale robiť to takto na diaľku mi nepríde najvhodnejšie. Každý z nás ma iný spôsob uvažovania a na to aby sme sa "stretli" treba veci konzultovať priamo a nie cez fórum.

    PS2: Na Youtube najdeš videá v ktorých borci robia takýto "Excel inventory management", aj keď sú iba v angličtine dá sa z nich poučiť.

    Zdravím. Ako na zásoby súčiastok v Excel tabuľke?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.