Zavrieť

Porady

domček

Zdravím, máte s takýmto prípadom skúsenost ? Kúpili sme pred pár rokmi záhradu aj s domčekom na náradie cca 13-14 m2 a altánkom 24m2. Predošlý majitel to nenahlásil na obecnom úrade , teraz nám bolo povedane , že si musíme vybavit dodatočne projekty nakolko to je čierna stavba .Neviem teraz ako to bude dalej , sme na minimálnom dôchodku, chceli sme to dodatočne nahlasit na obecnom úrade ale nam bolo povedane bez projektu sa to nedá aj keby to malo 2m2, pýtala som sa že či aj pod 25 m2 treba projekty povedal ano ,kedže je to čierna stavba . Bolo to postavene asi pred 15 rokmi
8 komentárov     zbaliť
buchač Hm..
...teraz nám bolo povedane....
...ale nam bolo povedane...
...povedal ano...
=====================
Jeden povedal...? Kto povedal na obecnom úrade ?

Problematika je veľmi jednoduchá. Žiadne povolenie nie je potrebné, dokonca ani len projekt.
Stačí len dodatočné ohlásenie na náležitom tlačive a s priloženým nákresom....niečo takéto.
https://www.merkurymarket.sk/gfx/mer...8lpaq-jpg.webp
Podobne ja to pri altánku.
verads Dnes sme to chceli dodatočne ohlásit , ale vraj bez projektu to nejde . Ten pán chodí raz do týždna na obecný úrad a rieši takéto stavebnícke záležitosti . Na pozemku nemáme napojenú ani elektrinu ani plyn , akurát tam máme obecnú vodu.
anet No neviem, ja by som sa spýtala rovno na príslušnom stavebnom úrade. Tiež by som to riešila len ohlásením drobnej stavby a "projekt" si nakreslila ... podľa mňa to má byť len jednoduchý nákres s opisom stavby + nejaký jednoduchý situačný nákres (obdĺžniček zakreslený v katastrálnej mape).
Ten domček má pevné základy? Aj tá búdka na náradie?
buchač verads (Dnes 20:30) Dnes sme to chceli dodatočne ohlásit , ale vraj bez projektu to nejde .
=====================
Hm...takže podľa toho by sa dalo uvažovať aj tak, že ak chcem na záhrade stavať, tak na nejakú búdu s náradím by som si mal vybaviť stavebné povolenie a vyhotoviť aj projekt búdy....tak je ? To chcel dotyčný povedať ?
No neviem, ale s pánom by som sa asi dostal do náležitej diskusie.

P.S.:
Mal som záhradu. Bola tam aj taká "chatička". Tiež som mal urobenú náraďovňu na uskladnenie vercajku. A v lokalite bolo takých "stavieb" plno.
Žiadne povolenia, žiadne nákresy...
Chobot ad anet: Aj dole som písal. V súlade so stavebným zákonom, drobná stavba sa dá postaviť na pozemku na základe ohlásenia len v tom prípade, ak súži ako doplnková stavba k hlavnej stavbe. hlavnou stavbou je zvyčajne rodinný dom. Ak chceš k nemu urobiť altánok, alebo záhradný domček, vtedy stačí ohlásenie.

Ak tam ale žiadna hlavná stavba nie je, tak aj na drobnú stavbu treba stavebné povolenie.

Pozri si § 55 ods. 1 a 2 stavebného zákona:

(1)
Stavebné povolenie sa vyžaduje, pokiaľ tento zákon a vykonávacie predpisy k nemu alebo osobitné predpisy neustanovujú inak, pri stavbách každého druhu bez zreteľa na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania; stavebné povolenie sa vyžaduje aj pri zmene stavieb, najmä pri prístavbe, nadstavbe a pri stavebných úpravách.
(2)
Ohlásenie stavebnému úradu postačí
a)
pri jednoduchej stavbe, jej prístavbe a nadstavbe, ak tak určil stavebný úrad v územnom rozhodnutí,
b)
pri drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie;

Verads nesplnila ani prvú podmienku (územné konanie nebolo a stav. úrad tak nerozhodol), ani druhú podmienku - nie je to drobná stavba s doplnkovou funkciou. Preto stavebný úrad postupuje podľa ods. 1 - teda treba stavebné povolenie. A k žiadosti o stavebné povolenie treba priložiť projekt.

To, že v praxi je kopec záhradných chatiek bez povolenia ako čierne stavby, na veci nič nemení. Tie existujúce záhradné búdy mohli byť postavené dávno pred účinnosťou stav. zákona v tomto znení.
anet Ja sa nehádam, súhlasím s tým čo píšeš, jednoznačne vieš o čom hovoríš a určite to tak má byť v súlade zo zákonom. ALE! i tak by som skúsila to riešiť "inak", nakoľko tento stav vznikol pred účinnosťou "nového" stavebného zákona. Ak dávajú ľuďom možnosť tieto stavby zlegalizovať, tak musia mať na stavebnom úrade aj nejaké výnimky z výnimky snáď nečakajú že teraz všetci zaplatia projektantov, geodetov čo im to vymerajú a pod. Riešila som niečo podobné pred 3 mesiacmi, ale hlavnou stavbou bol RD. Teda asi, neviem čo bolo skôr
buchač anet (Dnes 15:59)nakoľko tento stav vznikol pred účinnosťou "nového" stavebného zákona. Ak dávajú ľuďom možnosť tieto stavby zlegalizovať, tak musia mať na stavebnom úrade aj nejaké výnimky z výnimky snáď nečakajú že teraz všetci zaplatia projektantov, geodetov čo im to vymeria a pod.
=============
BINGO !!!!!
Chobot Áno, je tam výnimka. Ale len pre stavby postavené pred r. 1976:

https://www.geotopto.sk/ako-postupov...red-rokom-1976

Tam je zápis stavby jednoduchší. Súčasný stavebný zákon je platný od roku 1970 - jasné, že boli nejaké novelizácie, ale ustanovenia o drobnej a doplnkovej stavbe sú v platnosti od začiatku.

Tými chatkami postavenými v minulosti som myslel stavby pred r. 1976, alebo ešte staršie.

Stavebné úrady ani netlačia na legalizáciu stavieb. Dôjde k tomu zvyčajne vtedy, keď vlastník chce úver, alebo chce nehnuteľnosť predať. Vtedy ich "prekvapí" fakt, že majú čiernu alebo nezapísanú stavbu. Oni potom naháňajú stav. úrad kvôli dodatočnej legalizácii. Nie úrad vlastníkov. Úrad len vyžaduje dodržanie podmienok, ktoré stanovuje legislatíva.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Jednoducho povedané, kúpil si pozemok s čiernou stavbou, ktorú by si mal teraz zlegalizovať. Bola to chyba, že si si to neoveril, či je domček postavený legálne. Ale mohli ti to byť podozrivé, lebo čierna stavba asi nie je zapísaná na LV a predávajúci ti asi žiadne doklady (kolaudačné rozhodnutie) pri kúpe neodovzdal. Teraz to už vieš...

    K samotnému povoľovaciemu konaniu - pokiaľ je na pozemku hlavná stavba (napr. rodinný dom) a ideš stavať záhradný domček do 25 m2, tak v tom prípade ide o doplnkovú, vedľajšiu stavbu, na ktorú stačí ohlásenie stavby. Ak tam ale žiadna hlavná stavba nie je, tak každá stavba na pozemku sa považuje za hlavnú stavbu a treba si vybaviť stavebné povolenie.

    Takže ak to chceš zlegalizovať a vyhnúť sa pokute, prípadne nariadeniu odstrániť nelegálnu stavbu, tak treba postupovať tak, ako určí stav. úrad. Asi budeš musieť dať spraviť projekt (už na existujúcu stavbu) a potom vybaviť stavebné povolenie. Nakoniec ti to prídu skolaudovať a následne môžeš stavby zapísať do katastra.

    Je zbytočné písať nejaký postup, lebo tu nevieme, aké podklady bude miestny stav. úrad vyžadovať.

    smutko je offline (nepripojený) smutko

    smutko
    Keď sme šli stavať garáž, pýtali sme sa na obecnom úrade, či treba stavebné povolenie. Bolo nám povedané, ak garáž bude mať základy vykopané do zeme, tak áno a ak bude bez základov, tak povolenie netreba.Tak sme postavili len takú drevenú bez základov.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    verads Tak sa zda ,že nie na celom sk sú rovnaké zákony . Dúfam , že nebude problém , že tam je zámková dlažba , čo asi predošly majitel tiež nenahlásil.
    ivka70 Samozrejme, ze bude, lebo to uz je uprava pozemku pod stavbou ....
    verads No tak to je prúser ,to fakt ? Ved tam nie sú základy kopané .
    ivka70 to nie je o zkladoch, to je o pevnom spojeni so zemou ..... a ta zamkova urcite nie je volne polozena na jej povrchu ....
    verads To neviem , vraj je tam piesok alebo drobný štrk .
    misoft ivka: nejako mi to "nepasuje"! Predstav si, obrábaš pôdu, vyhrabeš veľké kamene, použiješ ich na vytvorenie kamenného chodníka - i na TOTO treba povolenie? Pokiaľ je tam štrk a piesok a na tom je zámková dlažba - nie je pevne spojená so zemou! Pevne spojený môže byť betónový podklad, ale štrk a piesok NIE JE pevné spojenie.
    ivka70 Zamkova dlazba ma betonovane hranice, nie je to len par kamenov polozenych na zemi .... to treba rozlisovat ....
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Kúpili ste záhradu ako stojí a leží, teda úhrnkom (per aversionem).
    Ak jednotlivé veci nemal zapísané doterajší majiteľ, nemusíte ani vy.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.