Zavrieť

Porady

Daň z nehnuteľností

Daň z nehnuteľností. V 04/2021 sme predali na dedine dom. Opakovane nám posielajú výmer za daň z nehnuteľností za celý rok. Žiadala som ich, aby to rozpočítali alikvotnou čiastkou na jednotlivé mesiace, aby sme to zaplatili obaja s novým majiteľom. Súhlasili. Dnes mi prišla výzva opätovne zaplatiť celú sumu za rok 2021. Ako mám postupovať? Ďakujem. Mám si sama vypočítať alikvotnú čiastku a tak im to zaplatiť?
buchač Žiadala som ich, aby to rozpočítali alikvotnou čiastkou na jednotlivé mesiace, aby sme to zaplatili obaja s novým majiteľom.
============
Amen tma....
Chobot Kto súhlasil s rozpočítaním? Nový majiteľ? Tak sa vyrovnajte vy dvaja osobne - nech ti zaplatí alikvotnú časť. Správca dane s tým nemohol súhlasiť, také niečo mu legislatíva neumožňuje.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tigy je offline (nepripojený) tigy

    tigy
    Daň z nehnuteľnosti sa platí za celý rok, nerozpočítava sa, t.j. aj keď ste dom predali v 04/2021, daňová povinnosť vám zaniká až 31.12.2021. Obec vám to nemôže rozpočítať, maximálne sa vy súkromne môžete dohodnúť s novým majiteľom, že vám alikvotnú časť preplatí...

    Zánik daňovej povinnosti
    Daňová povinnosť zaniká 31. decembra toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom daňovníkovi zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľností.

    Teda, ak daňovník ako vlastník nehnuteľnosti v priebehu roku 2020 nehnuteľnosť napr. predal, správcovi dane z nehnuteľností v priebehu roku 2020 nič neoznamoval, ale podá čiastkové priznanie k zániku daňovej povinnosti k dani z nehnuteľností až v roku 2021, a to najneskôr v lehote do 31. januára 2021, resp. 1. 2. 2021.

    Ak daňovník predal nehnuteľnosť v decembri 2020 a vklad do katastra nehnuteľností bude povolený až v priebehu zdaňovacieho obdobia roku 2021 (napr. 1. 2. 2021), na účely zákona o miestnych daniach sa na celé zdaňovacie obdobie roku 2021 ešte považuje za daňovníka, správca dane z nehnuteľností mu vyrubí daň rozhodnutím na celé zdaňovacie obdobie roku 2021.

    Daňovník podá do 31. januára 2022 čiastkové priznanie na zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľností.


    Zjednodušene povedané, daň na celý rok platí ten, kto je 1.1. vlastníkom (v katastri).

    https://www.podnikajte.sk/dan-z-nehn...priznanie-2021
    Naposledy upravil tigy : 05.10.22 at 14:08

    Daň z nehnuteľností

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.