Zavrieť

Porady

Teta spísala závet - môže ho strýko (jej brat) napadnúť?

Zdravím vás! Teta (mamina sestra) mi v jej závete odkázala jej nehnuteľnosť (byt v Bratislave). Obáva sa však, že by tento závet mohol byť spochybnený (právne napadnutý) zo strany uja (maminho brata). Je niečo takéto v rámci slovenského právneho systému vôbec možné? Ak áno, ako sa voči tomu brániť? Vopred ďakujem za všetky Vaše rady Matej
Naposledy upravil Chobot : 13.10.22 at 19:00
3 komentárov     zbaliť
veronikasad teta ešte žije ?
Matej1987 Áno, teta ešte žije.
veronikasad Nebolo by lepšie riešiť to darovacou zmluvou ?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  V dedičskom konaní môže dôjsť k "napadnutiu" závetu dedičmi, najmä ak závet nebol spísaný notárom a nie je registrovaný. Zvyčajne sa namieta, že závet nespísal či nepodpísal poručiteľ, že tam nie je dátum, že svedkovia sú nesprávni či nedostatočný počet ...
  Podľa § 194 Civilného mimosporového poriadku nasledovne : "Ak rozhodnutie o dedičskom práve závisí od zistenia sporných skutočností, odkáže súd uznesením po márnom pokuse o zmier toho z dedičov, ktorého dedičské právo sa javí ako menej pravdepodobné, aby určenie spornej skutočnosti uplatnil žalobou. Na podanie žaloby určí lehotu, ktorá nesmie byť kratšia ako jeden mesiac. Súd pokračuje v konaní s účastníkmi podľa výsledku sporu. Ak žaloba nebola podaná v lehote, ak bolo konanie o žalobe zastavené alebo ak bola žaloba odmietnutá, platí, že spor o dedičské právo bol rozhodnutý v neprospech žalobcu."
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Matej1987 Zjednodušene povedané: Môže v prípade nesplnenia istých právnych náležitostí závetu tento závet môj strýko napadnúť?
  Chobot Môže. Môže napadnúť akúkoľvek zmluvu alebo závet - je to jeho právo. Ale či to napadnutie bude opodstatnené, to je otázne.

  Keďže nepoznáme text závetu ani žiadne okolnosti, tak ti asi nikto nepovie, aké to môže mať následky.

  Ale ak závet bol spísaný riadny v súlade s legislatívou, bol uložený u notára, tak tam nie je čo napadnúť. Predpokladám, že strýko a teta sú súrodenci, takže strýko nie je neopomenuteľný dedič. A to, že mu (jej bratovi) tvoja teta nič neodkázala v závete ... s tým nič neurobí. Nanajvýš s tebou prestane komunikovať, lebo bude urazený.

  A upravil som ti názov témy, lebo v tomto prípade to nemá nič s vydedením.
  mari2x prečo by brata mala sestra informovať o svojom závete
  prečo by , ak ona zomrie skôr ako brat , ho mal notár informovať o dedičskom konaní
  Mária27 Notár ich bude predvolávať, lebo sú potenciálni dedičia zo zákona. Oni sa o závete nemusia informovať, dozvedieť sa o ňom môžu v rámci dedičského konania.
    zbaliť

  Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

  Katy a R
  Neviem, prečo spomínaš vydedenie?
  Teta napísala závet - závet má prednosť. Ak je správne napísaný a teta v tom čase bola svojprávna - tak podľa mňa nie je čo riešiť.
  Neopomenuteľní dedičia sú len jej potomkovia - ale o tých sa nezmieňuješ .
  napr tu si pozri:
  https://www.google.com/url?sa=t&rct=...eMvenfxj00VaMF
  teoreticky - spochybniť sa dá všetko
  5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Matej1987 Teta ešte žije, je svojprávna v súčasnosti a svoprávna bola aj v čase spísania závetu. Problém však je, že je slobodná a bezdetná. Preto sa pýtam, ako to v tomto prípade je s dedičstvom?
  Chobot Ak spísala závet, tak dedia tí, ktorých uviedla v závete. Ak teda nemá deti, ktoré sú neopomenuteľní dediči.
  Mária27 Povedz tete, aby dala napísať závet notárovi, on ho zašle do registra závetov. Závet môže napísať aj viackrát, platí vždy len posledný - preto v závete musí byť dátrum spísania.
  Matej1987 Teta je slobodná a bezdetná. O tom, že by mi byt darovala som sa s tým, že by tam bola akou bremeno, ale nechce to. Proste si myslí, že by som to mohol zneužiť, pričom ja to nemám v pláne. Môj plán je taký, aby mala v byte právo na dožitie a nemohol by som tam bez jej súhlasu robiť ani žiadne stavebné úpravy, ani byt prenajímať, ani ho predať. Už som sa s ňou už bavil, no v tomto smere je neoblomná.
  Katy a R klikol si vôbec na ten link, čo som ti pripla? samozrejme, že ľudia sa "súdujú" aj za všelijaké nezmysly - s tým nič nespravíš.
  Ak je ten závet riadne napísaný - tak nemáš čo riešiť. Ak by tam bola nejaká chyba - tak jednoducho nech napíše nový.
    zbaliť

  Taynee je offline (nepripojený) Taynee

  Som to ja :) Taynee
  Brat nema co napadnut. Nie je neopomenutelny dedic - tym su deti. V tomto pripade, ak je bezdetna a bez manzela, plati zavet. Riesim toto teraz tiez s notarkou, takze mam k tomu info.
  Naposledy upravil Taynee : 21.10.22 at 18:41
  Chobot Ale asi zlé info, lebo rodičia a manžel nie je neopomenuteľný dedič. Viď § 479 Obč. zákonníka:

  § 479
  Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.
  Taynee Cize iba deti. No v kazdom pripade, kedze nemam deti, ani manzela a uz ani rodicov pomaly, tak moj zavet nema kto napadnut.

  Teta spísala závet - môže ho strýko (jej brat) napadnúť?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.