Zavrieť

Porady

Pozemok - odpisy “šopy”

Ahojte, sro platca kúpila pozemok /zastavané plochy a nádvoria/na ktorej sa nachádza (časť) budovy bez supisneho čísla ako spoločná nehnuteľnosť. Kedysi stal liehovar cez 6 parciel a všetky časti budovy boli zbúrané, okrem tejto jednej. Potrebujem zaradiť pozemok do majetku a neviem či a ako odpisovať. V podstate je to hodnota len pozemku, budova nemá hodnotu žiadnu. Viete mi poradiť čo s tým? Treba nejaký posudok v ktorom bude vyčíslený podiel hodnoty pozemku a budovy nejakým znalcom? Budova zostava. Použijú sa múry a bude sa neskôr opravovať.
romana147 čo je to "spoločná nehnutelnosť" // chcete opraviť aj stenu na cudzom pozemku ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    romana147 je offline (nepripojený) romana147

    romana147
    "Potrebujem zaradiť pozemok do majetku a neviem či a ako odpisovať"
    Nie je dobré robiť to, čo NEVIEŚ = pozemky sa neodpisujú
    maximálne tak terénne úpravy ak boli v projekte.
    ajca05 Viem, že sa pozemky neodpisujú. No vzhľadom k tomu, že popisujem, že na pozemku je aj budova, asi ma skôr zaujíma čo s ňou.

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    budova, pokiaľ to nie je ruina pre nakladač, tak vždy má hodnotu to musí určiť znalec asi 031/648
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Alena338 V zásade to ruina je, šlo o veľký liehovar z ktorého je 98% zbúraného a tie 2% zostali na tomto pozemku. V podstate firma vlastní len 3 steny, štvrtá je za hranicou pozemku a vlastní ju niekto iný. Takže znalec. Ďakujem
    ivka70 a vy ste tu budovu kupili? je ta budova vobec niekde na katastri zapisana (tym skor, ze nie je cela na vasich pozemkoch)?
    pavol54 tak neviem prečo počítaš s budovou ?
    romana147 mladá
    neskúsená
    zažila málo kontrol
    Alena338 Budova na katastri značená je, aj je pozemok zapísaný ako zastávane pozemky a nádvoria v kúpnopredajná zmluve sa píše len o parcele kde je ale tiež parcela označená ako zastavaná. Preto som len chcela vedieť či a ako to riešiť.
    Alena338 Obdivujem ľudí ktorí sa učení narodili. My mladi a hlúpi sme potom odkázaní pýtať takých ako Vy. Bohužiaľ. Ale vďaka, poučenie do budúcna. Nepýtaj sa skúsených na fórach, zavolaj si radšej sliepkam na daňový úrad. Tie sú príjemnejšie
    pavol54 to si adresovala mne? za to že som napísal svoj názor na stavbu a pozemok tak ako si popísala?
    Alena338 Mladá neskúsená použil niekto iný, nie Vy. Budovu rátam preto, lebo reálne tam stoji
    pavol54 účtovníci rátajú vždy len s číslami, budova aj pozemok musí mať stanovenú hodnotu spravidla nejakú obvyklú cenu v lokalite
    romana147 Ty si padol odkial, že si do evidencie majetku dáš nejakú obvyklú = kto vyčistí 021 ?
    ved má KPZ aj súvisiace náklady
    romana147 "Budova zostava. Použijú sa múry a bude sa neskôr opravovať."
    Ak nie je v KPZ ocenená, zapísaná, treba ju zaradiť ako plne odpísanú a rekonštrukciu ( možno TZ ) potom ako zvýšenie NH - a aj odpisovať
    pavol54 ak nechápeš čo som napísal, tak na mňa nereaguj, to mne niekedy pripadajú tvoje výroky ako keby si padol z jahody
    romana147 napísal si hovadinu
    majú KPZ , ta je cena, tá je predsa NH
      zbaliť

    Pozemok - odpisy “šopy”

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.