Zavrieť

Porady

Môžem využívať auto rodičov na podnikanie?

pp10 pp10

pp10 je offline (nepripojený) pp10

Dobry den.

Mozem vyuzivat auto rodicov na moje podnikanie a davat si do nakladov benzin a amortizaciu? Potrebujem ho niekolkokrat za tyzden sluzobne. Cestnu dan uhradim. Auto je starsie ako 5 rokov.

1. Je nutne uzavriet s rodicmi zmluvu o prenajme auta?
2. Akym sposobom si mozem narokovat naklady na sluzobne cesty?

Dakujem.
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Uplatňovanie sadzby základnej náhrady ( amortizácie) je podmienené vlastníctvom osobného motorového vozidla, ktoré sa používa na podnikanie.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Pozri aj tu:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=299006&postcount=18
0 0
pp10 pp10

pp10 je offline (nepripojený) pp10

Dakujem. T.z. ze ked ho napr. prenajmem.

- moze to byt symbolicka cena prenajmu vozidla kedze sa jedna o rodicov?
- co si v pripade prenajmu zahrniem do nakladov (najom, benzin alebo aj amortizaciu)?
0 0
Zdeni Zdeni

Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

Pri prenájme si sadzbu základnej náhrady uplatňovať nemôžes.
0 0
pp10 pp10

pp10 je offline (nepripojený) pp10

a co si mozem uplatnovat?

Dakujem.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

pp10
Dakujem. T.z. ze ked ho napr. prenajmem.

- moze to byt symbolicka cena prenajmu vozidla kedze sa jedna o rodicov?
- co si v pripade prenajmu zahrniem do nakladov (najom, benzin alebo aj amortizaciu)?
Iba benzín a nájom. Amortizáciu si nemôžeš, lebo nie je Tvoje vlastné.
0 0
pp10 pp10

pp10 je offline (nepripojený) pp10

cize si budem viest knihu jazd a uplatnit si mozem len benzin podla priemernej spotreby z technickeho preukazu?
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Presne tak ako píšeš pp10
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Chobot
Iba benzín a nájom. Amortizáciu si nemôžeš, lebo nie je Tvoje vlastné.
V pripade ze je to v zmluve uvedené mohol by si uplatnovat aj vydaje na opravy.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Jozef I
V pripade ze je to v zmluve uvedené mohol by si uplatnovat aj vydaje na opravy.
V tomto prípade len upozorním na daňové hľadisko. Vykonávanie opráv nie je štandardnou povinnosťou nájomcu a preto sa skúma vznik nepeňažného plnenia voči prenajímateľovi.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Jana Acsová
V tomto prípade len upozorním na daňové hľadisko. Vykonávanie opráv nie je štandardnou povinnosťou nájomcu a preto sa skúma vznik nepeňažného plnenia voči prenajímateľovi.
Takže ak nabúram na prenajatom aute od rodičov tak nemôžem zahrnúť opravu do nákladov ? Ak je to tak, tak to som fakt nevedel.

Myslel som, že ak je zmluvne uvedené, že vzniknuté závady je povinný hradiť nájomca tak je to o.k. Je jasné že by nemal asi robiť generálku auta, ale forma udržiavania prenajatej veci, t.j. štandartné opravy, by nemala byť asi posudzovaná ako nepeňažné plnenie.
0 0
pp10 pp10

pp10 je offline (nepripojený) pp10

a poistka sa nevztahuje na nehodu u prenajateho auta? asi by to mala vyriesit nie?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Jozef I
Takže ak nabúram na prenajatom aute od rodičov tak nemôžem zahrnúť opravu do nákladov ? Ak je to tak, tak to som fakt nevedel.

Myslel som, že ak je zmluvne uvedené, že vzniknuté závady je povinný hradiť nájomca tak je to o.k. Je jasné že by nemal asi robiť generálku auta, ale forma udržiavania prenajatej veci, t.j. štandartné opravy, by nemala byť asi posudzovaná ako nepeňažné plnenie.
POZOR. Nezovšeobecňovať. Spojili sme dve veci ... búračka na aute a jej posúdenie z pohľadu nájomnej zmluvy, t.j. či sa to považuje za škodu spôsobenú na prenajatom majetku.
A opravy úplne OK nie sú (teda istotne nie všetky, ani v prípade, že je to v zmluve zakotvené). Máme všeobecné ustanovenia týkajúce sa nájomných zmlúv. OK je to, ak je zmluva v súlade so všeobecnými ustanoveniami súvisiacich právnych predpisov. Ak je nad rámec, posudzuje sa už aj daňové hľadisko u prenajímateľa.

A ešte jedna poznámka k zadávateľovi ... je potrebné zvážiť, aký typ zmluvy sa uzatvorí a ako sa s príjmom z prenájmu vysporiadajú prenajímatelia (rodičia).
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
pp10
a poistka sa nevztahuje na nehodu u prenajateho auta? asi by to mala vyriesit nie?
Havarijná? Zákonná? ... to už je na ďalšie doplnenie zadanej otázky, ako aj ostatných podmienok zmluvy.
0 0
pp10 pp10

pp10 je offline (nepripojený) pp10

rad si necham poradit ako to urobit legalne a z danoveho hladisko co najlepsie pre rodicov :-) co navrhujete?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
pp10
rad si necham poradit ako to urobit legalne a z danoveho hladisko co najlepsie pre rodicov :-) co navrhujete?
Dajte si prepísať auto na seba ... ak je to možné.
0 0
pp10 pp10

pp10 je offline (nepripojený) pp10

to je asi najlepsie, plne s Vami suhlasim, ale ked s tym rodicia nesuhlasia...
Islo by to aj inak. Napr ze by sme podpisali zmluvu o prenjme auta a v zmluve by sme uviedli cenu za prenajom povedzme 100,- Sk za den alebo to musi byt cena obvykla t.z. cca 500 Sk za den???
0 0
ivet.b ivet.b

ivet.b je offline (nepripojený) ivet.b

Taká milá osôbka :-))))
Zamestnanca sme dvakrat vyslali na SC, ale kedze nebolo k dispozicii firemne auto, zobral si svoje a my sme mu preplatili PHM+pausalnu nahradu 6,20,- Sk/1 km. Auto je ale pisane na jeho otca. Takze to mam zle???
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ivet.b
Zamestnanca sme dvakrat vyslali na SC, ale kedze nebolo k dispozicii firemne auto, zobral si svoje a my sme mu preplatili PHM+pausalnu nahradu 6,20,- Sk/1 km. Auto je ale pisane na jeho otca. Takze to mam zle???
Nemáte. Ale to je už iná téma. Prosím nepokračujte v nej v týchto príspevkoch. Táto problematika už bola na Porade rozoberaná.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
pp10
Islo by to aj inak. Napr ze by sme podpisali zmluvu o prenjme auta a v zmluve by sme uviedli cenu za prenajom povedzme 100,- Sk za den alebo to musi byt cena obvykla t.z. cca 500 Sk za den???
Pozor na neoprávnené podnikanie. Prenájom hnuteľných vecí je živnosťou z pohľadu živnostenského zákona.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať