Zavrieť

Porady

Materská - priemer zo živnosti/TPP?

Dobrý deň, potrebujem poradiť. Ako sa priemeruje materská (druhá v poradí) ak má človek príjem aj z TPP, aj zo živnosti? Vopred ďakujem.
Mila123 jednoducho, nástup na MD v roku 2022, DVZ sa určí z VZ z roku 2021 na mesačnej báze , konkrétne podľa § 54, ods. 6 zákona o sociálnom poistení
veronikasad Čo znamená druhá v poradí?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nepriemeruje, SP materské vypočíta zo súčtu vymeriavacieho základu zo zamestnania a podnikania, spravidla za predchádzajúci kal.rok
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    SKMZ Čiže ak tomu správne rozumiem, napr. na TPP by bola mzda 1600€ po výpočte to vychádza na 39,45€ materská na deň. Živnosť by bola to isté. Tak tým pádom dostane maximálne materské? Alebo to bude tak že TPP a živnosť spolu 2800€, po výpočte to vychádza na 69,04€ materská na deň. Dostal by tým pádom maximum, však?
    veronikasad Prihliada sa na maximálny denný vymeriavací základ pre výpočet materského.
    Odkedy máš živnosť?
    SKMZ To sa nejedná o mňa. Snažím sa len logicky vypočítať a prísť na to či dostane dotyčný najvyššiu materskú alebo nie. Takže relatívne vieme dopredu, že bude tá vyššia materská však?
    veronikasad Prepáč, nerozumiem na čo sa pýtaš... Ide o opakovaný pôrod a počas rod.dovolenky si založila aj živnosť?
    SKMZ Nie živnosť ma dlho. Manželka bola na materskej, rodičovskej a teraz ide otec. Otec ma živnosť aj tpp.
    ivka70 A plati (platil v roku 2021) aj zo zivnosti odvody do SP (nemocenske poistenie)?
    SKMZ Áno všetko platí.
    veronikasad Z akého vymeriavacieho základu platí odvody zo živnosti v roku 2021 (ak začiatok poberania materského bude v r.2022) a v roku 2022 (pre rok 2023). Hrubá mzda zo zamestnania v roku 2021 a 2022?
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak spĺňa podmienky na dávku v obidvoch poisteniach (zamestnanec aj szčo), tak aj dávka bude z obidvoch poistení. Treba 2 žiadosti. Vymeriavací základ sa vypočíta z z každého poistenia zvášť a dávka sa potom z týchto VZ vypočíta(spolu). Zákal. podmienka je 270 dní poistenia v každom (za posledné 2 roky) , no a samozrejme je tam aj strop (ak by tie VZ boli vysoké?)

    popozeraj stránku SP čo a ako - napr. https://www.socpoist.sk/kto-som/zame...dat-o-materske zze/2003-461/58

    Materská - priemer zo živnosti/TPP?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.