Zavrieť

Porady

dlhujem zosnulému rodičovi,musim si dlh odrátať v dedickom konaní??

ahoj,chcem sa Vás spýtať ,mam takýto prblém



moja zosnulá matka mi požičala pred 9 rokmi nejaké peniaze,a pred smrťou mi povedadala ,že jej to vráťiť nemusím...teraz zomrela a je dedické konanie na ktorom o tom nieje ani zmienka,ale súrodenci vedia o tej pôžičke ....musím si to odrátať z dedičstva??? čo urobiť,aby sa mi to z dedičstva neodrátalo???

vopred Vám dakujem za radu
OneUp Pravne nemusis. Ina otazka je narusenie vztahov medzi surodencami. Co na to hovoria surodenci ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak ti matka naozaj povedala, že nemusíš vrátiť - mohol by to byť dar. ke´dže o tom súrodenci vedia, môžu/nemusia žiadať započítať tento dar - tebe sa to odráta z hodnoty dedičstva.
    Čo robiť, aby sa neodrátalo? Presvedčiť súrodencov, aby nechceli
    rudolf83 Ak matka povedala (ale nie je to písomne), že nemusí vrátiť požičané peniaze, tak by to nemalo mať žiadne právne účinky ohľadom zmluvy o pôžičke.. lebo § 574 OZ Veriteľ sa môže s dlžníkom dohodnúť, že sa vzdáva svojho práva alebo že dlh odpúšťa; táto dohoda sa musí uzavrieť písomne.

    Mne to skôr vychádza tak, že súrodenci by zdedili pohľadávku zo zmluvy o pôžičke a túto pohľadávku voči jednému zo súrodencov môžu zdediť .. avšak je otázkou, vzhľadom na uplynutie lehoty 9 rokov od poskytnutia pôžičky... či by sa tento neubránil úspešne vznesením námietky premlčania.
    Onko Ja to vidím ako takmer bezvýchodiskovú situáciu (pre dlžníka).
    Ak bude pohľadávka predmetom dedičstva, nebude premlčaná, záväzok bude tým pádom uznaný (námietky premlčania môže vzniesť pred zaradením do dedičstva) a bude musieť dlh zaplatiť.
    Ak pohľadávka nebude predmetom dedičstva (uzná sa premlčanie, alebo odpustenie), súrodenci môžu požadovať započítanie, a zdedí o to menej.
    Jediná šanca je, že súrodenci to nebudú chcieť splatiť ani započítať.

    rudolf83 je offline (nepripojený) rudolf83

    rudolf83
    platí § 484 občianskeho zákonníka: Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania
    marjankaj A čo tak dohoda? §482

    dlhujem zosnulému rodičovi,musim si dlh odrátať v dedickom konaní??

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.