Zavrieť

Porady

Má nárok zamestnanec pri odchode do dôchodku na odchodné aj na odstupné?

Dobrý deň
veľa sa tu toho popísalo ohľadom odstupného a odchodného, ale predsa len mi nie je jasné, ako má sformulovať zamestnanec žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou a žiadať odchodné. Má aj zdravotné problémy, už rok je na PN. Teda má nárok na odstupné, lebo zo zdravotných dôvodov, nemôže vykonávať prácu. Ale otázka znie, či v žiadosti má uviesť obidva dôvody, a teda ide o súbeh dôvodov odchodu. Má požiadať o odchodné, lebo ide o 1.odchod do dôchodku a zároveň požiadať aj o odstupné, lebo zo zdravotných dôvodov.....
Ďakujem za odpovede vopred.
3 komentárov     zbaliť
veronikasad Píšeš o onkologickom ochorení, žiada o starobný alebo invalidný dôchodok ? Ak ide o invalidný dôchodok, tam treba s výplatou odchodného počkať až na rozhodnutie SP o priznaní ID - nárok naň jej vznikne len v prípade, ak invalidita bude viac ako 70 %.
skitn Žiada o starobný dôchodok, ale má aj rozhodnutie zo SP, 90% invalidity.
veronikasad V tom prípade mu odchodné môžeš vyplatiť
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

  ivka70
  Moze mat narok na oboje. O odstupne ani odchodne sa neziada, narok na ne vyplyva zo zakona.Teda najskor musis byt znamy dovod skoncenia PP a to, ci uz poziadal alebo poziada o prizanie dochodku.

  Aby mal narok na odstupne, musi dostat vypoved (alebo sa dohodnut na skonceni PP) z dovodov uvedenych v zakone , napriklad aj z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu.

  Narok na odchodne zasa vznika, ak uz poziadal o starobny dochodok alebo on poziada do 10 dni od skoncenia PP a tuto skutocnost zamestnavatelovi dolozi.


  zze/2001-311/76/1/

  zze/2001-311/76a/1/
  skitn Ďakujem za odpoveď.

  veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

  veronikasad
  Aby ti vznikol nárok na odstupné, musíš požiadať zamestnávatela o preradenie na inú prácu zodpovedajúcu tvojmu aktuálnemu zdravotnému stavu. Ak zamestnávatel pre teba takú prácu nemá, dá ti výpoveď podľa § 63 odst. 1 písm.c). Pracovný pomer môže byť z uvedeného dôvodu aj dohodou - bez plynutia výpovednej doby.
  Ak požiada o ukončenie pracovného pomeru sám, nárok na odstupné mu nevznikne. Dovršenie dôchodkového veku nie je kvalifikovaným dôvodom na vyplatenie odstupného, vzniká mu nárok len na odchodné, ak o starobný dôchodok požiada v stanovenom termíne.
  skitn Ona o inú prácu nepožiada, lebo je onkopacient. To znamená, že požiada len o skončenie dohodou z dôvodu odchodu do starobného dôchodku. Rozumiem tomu dobre?
  veronikasad ano. Namiesto odstupného jej môžete dať pri skončení pracovného pomeru odmenu - nárok na ňu nemá, je to na zvážení zamestnávatela.

  Má nárok zamestnanec pri odchode do dôchodku na odchodné aj na odstupné?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.