Zavrieť

Porady

úhrada faktúry v hotovosti

Ak odberateľ uhradí faktúru v hotovosti (nejedná sa u dodávateľa o firmu s povinnosťou ERP), ukladá zákon žiadať od neho jeho výdavkový doklad(kópiu) o platbe?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Tak na odpovede som zvedavá aj ja, nakoľko s prípadom, že mám vystavený príjmový doklad a k nemu nemám od toho kto platí doložený jeho výdajkový doklad, sa stretávam veľmi často a neviem s tým vo firmách dodatočne pohnúť. Nakoľko väčšinou firmy nie sú ochotné dodatočne žiadať platiteľa o jeho výdav.pokl.doklad. Po osobných skúsenostiach sa už do osobnej aktivity žiadať o takýto doklad sama nevkladám.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Mám prípad, kedy si s jednou firmou takto platíme - my im DF a oni nám ich dobropisy. Automaticky si vymieňame okrem príjmových aj výdavkové. Počula som aj taký postup, že odberateľ namiesto svojho výdavkového šifruje ten príjmový doklad (kde je voľné miesto ). Veru ani mňa nebaví ten výdavkový naháňať dodatočne a preto aj ja čakám, či tento problém niekto z poradcov v zákone našiel.

    Oldi je offline (nepripojený) Oldi

    Oldi
    Odpoveď je veľmi jednoduchá: Nemusíte mať jeho výdavkový.
    Vy si predsa ten príjem resp. úhradu faktúry priznáte. Spor by nastal iba v prípade, že by ste tú úhradu neevidovali a odberateľ by tvrdil, že áno. Ale dokazovať to musí odberateľ, takže ja by som sa s tým na vašom mieste netrápil... Alebo vidíte nejaký iný dopad ? Rozmýšľam, ale nič ma nenapadá..
    Hmm ??

    Nika je offline (nepripojený) Nika

    Nika
    Ja si tiež myslím, že nepotrebujem jeho výdavkový.Keď mi zaplatil tak ma už nezaujíma akými peniazmi platil. Je to jeho problém či zo súkromných alebo firemných.

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Nestretla som sa s tým, že musí byť pri mojom príjmovom doklade priložený výdavkový od platiteľa. Mám pocit, že to vzniklo spontánne ako obrana podnikateľov, aby sa nestalo, že nesedia dátumy.

    rene je offline (nepripojený) rene

    rene
    My si dávame do príjmového dokladu od odberateľa podpísať do kolónky "schválil",prípadne si dáme buchnúť od neho aj pečiatku do riadku prijaté od...
    Vy jeho VPD nepotrebujete, pretože to on si vydáva peniaze z pokladne /VPD potrebuje zdokladovať on/Vy prijímate peniaze potrebujete zdokladovať PPD.

    invest je offline (nepripojený) invest

    invest
    Stačí mi ak mám od dodávateľa potvrdený náš VPD, že peniaze prevzal? Na VPD je napísané vyplatené komu? je tam vypísaná firma a potom podpis príjemcu je jeho pečiatka a podpis. Alebo je striktne povedané, že musí byť vyplnený PPD.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    musí byť PPD (paragón), nestačí keď by bol opečiatkovaný Váš VPD...a to za podmienky , že dotyčný nie je povinný k evidencii vlastných tržieb používať ERP....

    doklad o zaplatení musí splňať podmienky daň. dokladu....

    L-M je offline (nepripojený) L-M

    L-M
    Mila123 Pozri príspevok
    musí byť PPD (paragón), nestačí keď by bol opečiatkovaný Váš VPD...a to za podmienky , že dotyčný nie je povinný k evidencii vlastných tržieb používať ERP....

    doklad o zaplatení musí splňať podmienky daň. dokladu....
    Dobrý deň, ja mám viac dokladov kde k faktúre (záväzku) je len môj VPD ale PPD nie je , bol by s tým problém, je to prosím Vás aj niekde v zákone napísané, že musí byť aj PPD. Vopred ďakujem za odpoveď

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    L-M Pozri príspevok
    Dobrý deň, ja mám viac dokladov kde k faktúre (záväzku) je len môj VPD ale PPD nie je , bol by s tým problém, je to prosím Vás aj niekde v zákone napísané, že musí byť aj PPD. Vopred ďakujem za odpoveď
    nemusí, ale VPD musí byť podpísaný prijímateľom, musia tam byť jeho identifikačné údaje. Nielen za firmu, ale aj za konkrétnu osobu.
    Predstav si miestne zisťovanie, u teba zistia, že dotyčná firma prevzala peniaze, pôjdu tam, a v tej firme tento príjem odškriepia.
    Prípadne budú od teba vymáhať úhradu a ty nebudeš vedieť dokázať, že si im zaplatil.
    Viac prípadov už bolo, že prijímateľ peniaze spreneveril - neodovzdal,
    aj prípady kontroly z DU, ktorá takéto náklady aj ked podložené faktúrou, neuznala.

    Odporúčam pripraviť a nechať si potvrdiť odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov včítane tých uhradených.

    L-M je offline (nepripojený) L-M

    L-M
    KEJKA Pozri príspevok
    nemusí, ale VPD musí byť podpísaný prijímateľom, musia tam byť jeho identifikačné údaje. Nielen za firmu, ale aj za konkrétnu osobu.
    Predstav si miestne zisťovanie, u teba zistia, že dotyčná firma prevzala peniaze, pôjdu tam, a v tej firme tento príjem odškriepia.
    Prípadne budú od teba vymáhať úhradu a ty nebudeš vedieť dokázať, že si im zaplatil.
    Viac prípadov už bolo, že prijímateľ peniaze spreneveril - neodovzdal,
    aj prípady kontroly z DU, ktorá takéto náklady aj ked podložené faktúrou, neuznala.


    Odporúčam pripraviť a nechať si potvrdiť odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov včítane tých uhradených.
    To odsúhlasenie je super nápad, ďakujem pekne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.