Zavrieť

Porady

darovanie podielov na roznych pozemkoch

otazka na darovaciu zmluvu.
Dobry den, stary otec je podielovym spoluvlastnikom pozemkov na roznych listoch vlastnictva ako orna poda, trvaly travnaty porast a lesny pozemok.
Stary otec sa rozhodol svoje podiely darovat svojmu vnukovi.
Na niektorych pozemkoch je aj 20 podielnikov a stary otec vlastny rozne velke podiely.
Darovaciu zmluvu by sme si chceli spravit samy na zaklade vzorov z internetu.
Problem je, ze nevieme ako mame niektore nalezitosti zapisat. Nenasiel som taku temu a ani odpoved na internete.

1) mozeme vsetky darovane podiely zapisat do jednej darovacej zmluvy? -> predpokladam ze ano.

2) mozeme vsetky darovane podiely zapisat do jedneho navrhu na vklad a za jeden spolocny poplatok?

3) ako spravne zapisat viacere darovane podiely a ich vymeru?

Povedzme, ze dva pozemky o celkovej vymere 1200m2 a 5000m2.
1/6 z 1200 je 200, ma sa tam uviest 200m2, alebo celkova vymera 1200m2?
4/72 z 5000 je 277,7777777 ,takze uviest celkovu vymeru, alebo 277,777777 a ak ano tak na kolko desatinnych miest?

Dole uvediem priklad ako by sme to chceli zapisat, ale nevieme ci vymera sa ma udavat pre darovany podiel, alebo celkova velkost pozemku.
..................................................

Článok I
Úvodné ustanovenie

1. Obdarovaný je vnuk darcu a darovacia zmluva pojednáva o prevode spoluvlastníckych podielov na osobu blízku.

2. Darca je podielovým spoluvlastníkom nasledovných nehnuteľností nachádzajúcich sa v katastrálnom území XYZ, obec XYZ, okres XYZ zapísaných na dole uvedených listoch vlastníctva (ďalej len „LV“).

- LV č. 1234 vedenom Okresným úradom XYZ, katastrálny odbor, ako: pozemok registra E, parcelné číslo 456, o výmere ?????? m2, v podiele 1/6, druh pozemku orná pôda.

- LV č. 9876 vedenom Okresným úradom XYZ, katastrálny odbor, ako: pozemok registra E, parcelné číslo 432/1, o výmere ?????? m2, v podiele 4/72, druh pozemku lesny pozemok.

- zapisovanie ostatnych darovanych podielov

..................................................

4) potrebujeme nejake uradne potvrdenie ze sme osoby sebe blizke?

5) take zakkladne veci mozno pomoze aj ostatnym:
- kolko potrebujeme zmluv s overenym podpisom darcu?
- navrh na vklad staci ked poda len jedna strana?
- kolko zmluv treba odovzdat na kataster pre vklad?

Dakujem za odpoved


----------------------------------------------

edit 15.12.

Dakujem za odpovede.
Ano viem ze by som mohol ist napr. za notarom.
Ale kolko by som zaplatil za jeho sluzby?
Tie pozemky nemaju velku hodnotu a to je aj dovod preco sa daruju a nie predavaju.
Do prilohy som nahral ukazku zmluvy.
Prosim vas o vase pripomienky.
Myslim si ze to pomoze aj inym ludom co budu v buducnosti riesit podobny problem.
dakujem
Naposledy upravil michak : 15.12.22 at 08:18 Dôvod: edit2
buchač Choď radšej k notárovi, nech ti spíše zmluvu....ty by si ju (aj po podrobnom návode) dokatoval.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mari2x je offline (nepripojený) mari2x

    mari2x
    Na prvé = 15 sekundové mrknutie vidieť, že ti tam chýba "k.ú"
    a asi aj iné =
    nerob to, čo nevieš !
    michak Dobry den, kde to chyba? Katastralne uzemie sa tam nachadza hned v bode 2. Ide o to aby som nemusel na kazdu parcelu vypisovat to iste ak to nie je vyslovene vyzadovane.
    buchač michak (Dnes 10:22)Ide o to aby som nemusel na kazdu parcelu vypisovat to iste ak to nie je vyslovene vyzadovane.
    =====================
    Veď vravím, že by si tú zmluvu dokatoval...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    1. môžete

    2. tiež môžete

    3. darca daruje podiel 1/6 z parcely č. XXX o celkovej výmere 1200 m2. Nemôže ti darovať 200 m2, lebo on má podiel 1/6 z každého metra štvorcového z tých 1200 m2. Takže nie 200 m2, ale 1/6 z pozemku. Tiež žiadne desatinné čísla v zmluve.

    4. Nie, jedine, že by niektorý spoluvlastník namietal, že nebolo dodržané predkupné právo.

    5. Potrebujete toľko zmlúv, koľko je účastníkov konania + 2 na kataster. Overené podpisy darcu musia byť len na zmluvách (2) čo idú na kataster. Ostatné nemusia byť overené, ale môžu, nič tomu nebráni. Na kataster podáva len jedna strana - 2 zmluvy + návrh na vklad (v podstate spríevodný list).

    Môžeš to skúsiť urobiť sám, ale riskuješ, že ti kataster konanie zastaví a vytkne chyby v zmluve. Tie potom budeš musieť opraviť dodatkom k zmluve. Ale môže sa stať, že to prejde. Ak si trúfaš, daj to.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft K bodu 4. Predkupné právo je v prípade predaja - on DARUJE - takže nejaké predkupné právo tu nie je na mieste.
    K bodu 5. Potrebuje celkovo 4 zmluvy - 2 overené (na kataster) a 2 pre účastníkov (dedo a vnuk) - daruje sa podiel - je to prechod vlastníckych práv podielového vlastníctva - ostatní spolumajitelia do toho nemajú čo kecať. Vlastník podielu môže zo svojim podielom nakladať, ako uzná za vhodné - len v prípade predaja TRETEJ osobe (nie príbuzný) sa musí dodržať predkupné právo. - môj názor na toto.
    Chobot K bodu 4 - predkupné právo sa neviaže len na prevod spoluvlastníctva formou predaja - kúpnej zmluvy, ale aj pri darovaní, pozri sem:

    https://ficek.sk/predkupne-pravo-pri...i-podielu-1548

    https://www.peniaze.sk/ekonomika/449...j-pri-darovani

    https://www.advokatnawebe.sk/riesene...ovacou-zmluvou

    Aj súdy tento názor vo viacerých rozhodnutiach potvrdili.

    k 5 - Píšeme rovnako - 2 zmluvy overené musia ísť na kataster, pre účastníkov vzťahu môžu byť zmluvy, ale nie sú povinné, ak ich nechcú.
    michak myslim si ze kedze sa jedna o darovanie osobe blizkej, tak , tak spoluvlastnici nemaju predkupne pravo.
    Chobot Nie nemajú. Ty si sa ale pytal:
    " potrebujeme nejake uradne potvrdenie ze sme osoby sebe blizke? "

    Ja som ti odpovedal:
    "Nie, jedine, že by niektorý spoluvlastník namietal, že nebolo dodržané predkupné právo."

    Chápeš?
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak si to VEĽMI DOBRE naštuduješ, tak by si mohol zvládnuť aj sám. Ale naozaj veľmi dobre - aby tam nebola žiadna chybička (ani formálna, nieto ešte pri presnej identifikácii parciel ).
    Treba návrh na vklad - prílohou bude zmluva(2x), ak sú pozemky riadne napísané na LV tak iná príloha netreba, len kolok. Podpis na zmluve overený - stačí darca.
    Tu to máš dosť dobre napísané
    https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-...e-nehnutelnos/
    - dá aj elektronicky ... ale podľa toho, čo píšeš, by asi bolo lepšie obrátiť sa na odborníka ...
    michak do prilohy v otazke som nahral ukazku zmluvy. Mohli by ste to okomentovat?

    darovanie podielov na roznych pozemkoch

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.