Zavrieť

Porady

Odpisy v MRP

prosím o radu, aký je rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi.
Môžem sa rozhodnúť, že budú rovnaké ?
Mám zaradený PC, ale mám rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi
3 Sk. Je to správne ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Monika Kováčová
    Môžeš sa rozhodnúť, že účtovné odpisy sa rovnajú daňovým len v prípade, že účtuješ v Jednoduchom účtovníctve. Túto skutočnosť musíš mať uvedenú v internej smernici. Rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi vo výške 3,- Sk vznikol zrejme len zaokrúhlením, spravidla taký nízky nebýva...

    Skalka je offline (nepripojený) Skalka

    Skalka
    Právnická alebo fyzická osoba sa rozhoduje sama aké odpisy bude uplatňovať do účtovníctva, avšak rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi je buď pripočítateľný alebo odpočítateľný od ZD podľa toho aký ten rozdiel je. Nezáleží na tom či účtujete v jednoduchom alebo podvojnom účtovníctve. V daňovom priznaní sú na to príslušné kolonky.
    Monika Kováčová
    Skalka
    Právnická alebo fyzická osoba sa rozhoduje sama aké odpisy bude uplatňovať do účtovníctva, avšak rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi je buď pripočítateľný alebo odpočítateľný od ZD podľa toho aký ten rozdiel je. Nezáleží na tom či účtujete v jednoduchom alebo podvojnom účtovníctve. V daňovom priznaní sú na to príslušné kolonky.
    Ale ja som nepísala o tom, že sa môže rozhodovať o odpisoch u PO alebo FO. Otázka bola, či sa daňové odpisy môžu rovnať účtovným, a toto je možné len v jednoduchom účtovníctve aby účtovné odpisy boli rovnaké ako daňové...
    Skalka ak si myslíš, že sa mýlim, napíš prečo nezáleží či sa účtuje v JÚ alebo v PÚ, pretože jedna z nás dvoch tu zavádza pýtajúceho sa...

    ivako je offline (nepripojený) ivako

    ivako
    auditor
    prosím o radu, aký je rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi.
    Môžem sa rozhodnúť, že budú rovnaké ?
    Mám zaradený PC, ale mám rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi
    3 Sk. Je to správne ?
    Účtovné odpisy sú ekonomická katégória , ktorá zohľadňuje skutočné opotrebenie majetku zodpovedajúce bežným podmienkam jeho používania.Dĺžku účtovných odpisov si stanovuje účtovná jednotka sama.
    Daňové odpisy sú administratívna kategória, štát ňou deklaruje povolené opotrebenie pre daňové účely /náklady/
    ÚO sa môžu rovnať DO, ale keďže ide hlavne o správne ocenenie majetku v účtovníctve, je potrebné si určovať ÚO tak, aby majetok v účt. závierke bol ocenený v reálnych hodnotách. My máme povinný audit a auditorka nám povedala, že my máme povinnosť účtovať o rozdielnych ÚO a DO.
    Z toho následne o odloženej dani.
    Monika Kováčová
    Auditor, som ti dlžná vysvetlenie, kde nájdeš v zákone informáciu, že daňové a účtovné odpisy môžu byť rovnaké:

    Opatrenie číslo: 23586/2002-92 MF..... zjednodušene Postupy účtovania v JÚ:
    § 14
    Odpisovanie dlhodobého nehmotného
    majetku a dlhodobého hmotného majetku
    (1) V účtovníctve účtovnej jednotky sa môžu uplatniť sadzby alebo koeficienty a doba odpisovania podľa osobitného predpisu3).Odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa účtujú v knihe dlhodobého nehmotného majetku a v knihe dlhodobého hmotného majetku a v peňažnom denníku sa účtujú v rámci uzávierkových účtovných operácií.

    Odvolávka 3) na Zákon 595/2003 o dani z príjmu...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.