Zavrieť

Porady

komunikácia

Dobrý deň. Môže obec postaviť cestu, ktorá nie je plánovaná v územnom pláne na odkúpenom pozemku v šírke cca 8m, ktorá by viedla pozdĺž rodinného domu vo vzdialenosti 0,5 m od zadnej steny domu k plánovanej stavbe DSS. Sú zo zákona určené nejaké vzdialenosti od rod. domu, aby nedochádzalo k jeho znehodnoteniu - otrasmi z ťaž. mechaniz. počas stavby a násled. používaním cestnej komunikácie. Ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Chobot je offline (nepripojený) Chobot

  Chobot
  Môže. To, že máš dom tak blízko hranice pozemku je tvoj problém.

  Nepíšeš, kedy si staval, ale pri tvojom dome mali byť dodržané vzdialenosti stavby od hranice pozemku - najmenej 2 metre.
  Naposledy upravil Chobot : 26.12.22 at 11:52
  JaroPetzs dom bol postavený v r. 1959, mňa skôr zaujíma, či môže byť vydaný súhlas na výstavbu vedľajšej komunikácie na pomerne úzkom pozemku, ktorá musí tiež spĺňať nejaké technické parametre, životné prostredie atď., okrem toho na konci "slepej" ulice by mala byť tzv. slučka, aby sa mohli otočiť autá, napr. požiarnici, záchranári a tento pozemok tieto parametre neviem či spĺňa, asi zbytočná "debata", bude to pravdepodobne potrebné riešiť cez príslušné úrady...
  Chobot O vzdialenostiach medzi stavbami pojednáva zákon č. 532/2002 v § 6 - Odstupy stavieb. Prvé 2 odseky pojednávajú len všeobecne, ďalšie sa týkajú odstupov rodinných domov.

  (1)
  Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania. Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia.
  (2)
  Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.

  Podľa daného je možné cestu postaviť aj na hranicu pozemku, na ktorom je cesta. Nie je to nič nezvyčajné, veď cesty bežne vedú hneď vedľa plota (my sme budovali cestu - na jednej strane je chodník až pri plotoch, na druhej strane je medzi plotom a cestou 30 cm).

  Ak si chceš overiť, či je cesta v poriadku, tak oslov stav. úrad a opýtaj sa, či bolo vydané stavebné povolenie na cestu. Ak áno, tak v ňom sú uvedené podmienky na budovanie cesty - šírka, povrch, prípadne iné podmienky, ktoré musí stavebník dodržať - napr. aj to obratisko na konci. Ak to nie je v projekte a v stav. povolení sa to nežiadalo, tak to nemusí byť.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.