Zavrieť

Porady

Nastup na matersku - otec

Dobrý deň, chcem sa spýtať, je vhodnejšie nastúpiť na materskú - ako otec, - 1.Apríla ( prvý deň v mesiaci) , alebo koncom mesiaca - napr. 27. Marca ? Alebo je to jedno ? Podmienky spĺňam.

Ďalšia otázka, kedy sa podáva žiadosť na socialnu poistovnu ? Resp. kedy ma manželka prerusiť rodičovský príspevok ? je tam tiež nejaká lehota ?

Za odpovede vopred ďakujem.
7 komentárov     zbaliť
veronikasad odkedy dokedy chceš poberať materské, kolko kal.týždňov? Kedy dieťa dovrši tri roky veku ?
mari2x "06.01.23 19:42 charles91 ako otec, 1.Apríla ( prvý deň v mesiaci) , alebo napr. 27. Marca ? "

" charles91 (Dnes 14:54) Nakoľko na materskej budem len 4 mesiace".
veronikasad Milanko, teba sa nepýtam, potrebujem presný datum kvoli rod.príspevku.
mari2x aj ked ide na materskú 4 mesiace hned po narodení = asi pred 1. aprílom, potrebuješ k rod. príspevku vedieť, "kedy NENARODENÉ dieťa dovŕši 3 roky ?"
veronikasad Milan, nemudruj, raď v témach, ktorým aspoň trochu rozumieš. Kde si zobral, že dieťa sa ešte nenarodilo ? Otec môže materské poberať len do dovršenia troch rokov veku dieťaťa ...
charles91 cca od prvého apríla, do 15. Júla - tedy bude mať 3 roky. Ale ked je vhodnejšie požiadať koncom Marca, tak možem napr. aj 29. marca. Chapem to ta, že ak požiadam v marci, dostanem vyplatene aj za marec celu sumu. Tak ?
veronikasad Materské sa vypláca za kal.dni, teda výhodnejšie je ho začať od 2-3 kal.dňa v mesiaci, aby ste za tento mesiac dostali aj celý rodičovský príspevok. Vypláca sa po dobu 28 kal.týždňov, prečo teda chceš začiatok až v apríli ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Negoce je offline (nepripojený) Negoce

    Negoce
    1) na "MD" otec môže nastúpiť i v priebehu mesiaca,
    2) matka dieťaťa si dá zastaviť RP, jedna osobná návšteva na UPSVaR, popr. riešte to cez ústredný portál VS
    3) ak pôjde otec na "MD" napr. 03 03 2023 rodinka dostane aj RP za mesiac 3/2023,
    4) môžete si prepočítať pri nástupe otca na "MD" tak, aby v mesiaci ukončenia nemocenskej dávky dostanete aj RP z UPSVaR (RP je nárok i na jeden deň v mesiaci- nárok je vždy v mesačnej výške)
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    charles91 Ďakujem. V mojom prípade je vhodnejšie podať žiadosť koncom mesiaca t.j. napr. 27 marca, kedže dostanem celu materskú za cely mesiac.
    Nakoľko na materskej budem len 4 mesiace, takže je to jednoznačne lepšie.

    A manzelka ma odlásiť RP skor ? alebo stačí napr. paru dni pred mojim nástupom?
    Negoce ako to? 27 03 2023 požiadaš o "MD" a chceš za 3/2023 celú dávku nemocenského poistenia????? zabudni, mýliš si RP a MD otca.......na rodičovský príspevok nie je výpovedná lehota /doba, teda samozrejme stačí, keď to vybavíte spolu s manželkou v jeden deň
    charles91 Ďakujem pekne za odpoveď. Teda ak 2.4. chcem nastúpiť na matersku, podať žiadosť na socialnu poistovnu možem kedy ? Až od 3.4. ? pretože v tlačive je sekcia pre zamestnavateľa, od kedy zamestnanec nepracuje. takže to skor ako 3.4. vyplniť nemože či ?
    Negoce ja osobne nevyplňam vopred
      zbaliť

    Nastup na matersku - otec

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.