Zavrieť

Porady

Kolko je možné pýtať úrok z dlhu

Zdravím ľudia, viem ,že sa to tu už spomínalo ,ale potreboval by som radu . Kúpil som od známeho auto ,ktoré bolo pokazené. Keď som to zistil , vrátil som mu ho ,no peniaze už stihol minút. Dohodli sme sa ,že mi to splatí. Jeden čas platiť prestal ,nereagoval na písomné výzvy, preto som sa rozhodlo podať na nho žalobu. Budem od neho žiadať aj odplatu za omeskanie ,no neviem ako sa to vypočíta. Našiel som vzorec že dlžná suma (príklad 1000eur) X 4(ZUS ECB) / 365 krát počet dní omeškania ( príklad 10dní ) . Lenže háčik je v tom ,že centrálna banka tam má 3 hodnoty .2,00%,2,50% a 2,70% a neviem ktoré s nich mam použiť pri výpočte. Ďalší háčik som našiel, keď som sa dočítal, že pri občiansko-pravnom spore sa k sadzbe prepočítava 5 percentuálnych bodov . Takže teraz som už úplne v pomykove.viete mi s tým prosím pomôcť? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Základná úroková sadzba ECB je od 15.12.2022 2,5%. Takže úrok z omeškania budeš počítať 7,5%.

    Ak ale začiatok omeškania bol pred 15.12.2022, tak musíš použiť predchádzajúcu úrokovú sadzbu.

    Tu máš vývoj základne sadzby ECB:

    https://www.ecb.europa.eu/stats/poli.../index.en.html

    Žalobu budeš spisovať sám?

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Omeškanie s plnením peňažného dlhu (k § 517 ods. 2 a k § 53b ods. 1)
    § 3
    Výška úrokov z omeškania je o päť percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky2) platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.

    https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...95/87/20150101

    Kolko je možné pýtať úrok z dlhu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.