Zavrieť

Porady

Uplatnenie DB u SZCO za r. 2022

Pozdravujem Vas, poradte, pomožte ešte som nemal možnosť to robiť .

SZČO od 2016 , za rok 2022 vychádza - Prijmy OzD 16682, NzD 4655 - spolu 21337. odvody z min za 01-06/22 1708 , od 07/22 zaniklo povinné odvody/dobrovol poist. nieje/ . 1 dieťa od 31.01.22 .

Ako to bude u neho s DB v daň priznaní za 2022 ?
Negoce prečo zdaňuješ (chceš zdaňovať) PNDZ?
aké výdavky si uplatňuješ? resp. vedieš JU? DE? alebo si uplatňuješ výdavky percentom z príjmu?
dieťa má koľko rokov?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je teraz online kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    na finančnej správe už sú elektronické formuláre na vyplnenie DP typ B, skús ho vyplniť - vypočíta ti aj DB aj daň a potom sa pýtaj konkrétne, čomu nerozumieš, čo sa ti nepodarilo vyplniť
    MIŠO T vdaka, skúsim
    Negoce DP typ A má chybu, FS SR musí to opraviť (pri nedosiahnutí ročného príjmu) takto chybné DP typ A počíta s preplatkom, kt. si "žiada " vrátiť do rozpočtu

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ja by som na tvojom mieste vyplnila el formulár - treba riadne zadať údaje - a vypočíta "samo". ( poriadne prečítať poučenie)
    Alebo postupuj podľa zákona - § 33 a hlavne §52zzn
    zze/2003-595/52zzn
    17 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    MIŠO T tak som to vyplnil na tlačive v ALFE, za mesiace 01-06 mi dalo sumu 47,14 / m , za 07-12 sumu 69,59 /m . Ale volakde som čítal, že za mesiace 07-12 ma byť suma 70 E /m . Mam niekde chybu ?
    veronikasad Aké príjmy a výdavky si vykázal v daňovom priznaní? Vek dieťaťa?
    MIŠO T otazka hore
    veronikasad Tam je to nejasné, napíš príjmy, výdavky a vek dieťaťa
    MIŠO T Prijmy OzD 16682 , vydavky OzD 12506 ´- tj ZD 4175 , Nzd 4579,26 - takže DzP 0/nula/ dieťa narod 31.1.22
    veronikasad To čo je za blbosť, odkedy sa oslobodené príjmy a výdavky uvádzajú v DP?
    veronikasad Nemáš tam ani zdravotné poistenie, to od 1.7. nezanikol
    MIŠO T robim preukazatelne vydavky . od 1.7 zaniklo SP , ZP platene 581,61 lebo bola PN v priebehu roka
    MIŠO T OzD - ovplyvnujuce zakl dane
    veronikasad Výpočet za 2 polrok je správny čzd/2*20% = 4176/2*20%=417.60€
    Z tvojho základu dane nemáš nárok na plný DB za 2. Polrok 2022
    MIŠO T aha. takže tu je ten rozdiel . Keby som mal čzd o par eur viac, tak by mi vyšlo po 70 e/m Teraz mi vyšlo 69,59 e/m čo je rozdiel -0,41 e/m . Dobre to chapem ? celkovo teda vykažem o 2,47 E menej než je maxim. - tak mi to aj Alfa urobila
    veronikasad Dobre chápeš, DB je pri jednom dieťati 20 % z polovice základu dane, max. 70€/mes
    MIŠO T Vďaka za pomoc a kontrolu. nikdy som to ešte nerobil
    veronikasad Takýto výpočet ešte niekto nerobil - nielen ty ... Keď si upravíš výdavky (píšeš že máš skutočné(, tak môžeš plný DB ešte dosiahnuť.
    MIŠO T žeby som ponížil vydavky/ použitie dotacie Covid z r 2022 o 100 e menej ? ale zasa pre 2,84 e sa to asi neoplatí. A ešte možem uplatniť aj 50 % úroku z hypoteky / max 400 e - ak bude potvrdenie na meno danovníka - že ?
    veronikasad s daňovým bonusom na úroky nemám skúsenosti, neviem aké su tam podmienky.
    Myslela som, že z výdavkov vyhodíš nejaký doklad okrem poistného, píšeš, že si uplatňuješ skutočné výdavky. Do kovidovej dotácie nezasahuj.
    MIŠO T už to necham tak s DB , vďaka
      zbaliť

    Uplatnenie DB u SZCO za r. 2022

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.