Zavrieť

Porady

Lehota splatnosti kúpnej zmluvy po rezervácii

Podpísal som rezervačnú zmluvu na moju nehnuteľnosť. Bol tam rezervačný poplatok 3.000€, ktorý mi zostáva, ak by nehnuteľnosť kupujúci nakoniec nekúpili. Rezervácia bola na 3 mesiace. Kupujúci chcú teraz uzavrieť kúpnu zmluvu, ale termín splátky kúpnej ceny chcú dať o 6 mesiacov. V rezervačnej zmluve bolo uvedené, že lehota splatnosti sa určí v kúpnej zmluve, ale nič bližšie tam nebolo.

Moja otázka je: ak odmietnem podpísať KZ s tým, že tá lehota je príliš dlhá, bude sa to chápať ako moje porušenie rezervačnej zmluvy? Podľa mňa primeraná lehota je niekoľko dní (na nachystanie peňazí mali čas rezervácie), alebo max cca mesiac. Keďže rezervačná zmluva lehotu nešpecifikuje, môže kupujúci požadovať úhradu kúpnej ceny až o 10 rokov, a ak to odmietnem, budem musieť vrátiť rezervačný poplatok?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    wilby je offline (nepripojený) wilby

    wilby
    Nalezitosti rezervacnej zmluvy
    https://www.bezrealitky.sk/blog/ako-...rvacnu-zmluvu/
    Nalezitosti kupnej zmluvy
    https://www.hurtaj.sk/kupna-zmluva.html

    Prvy odkaz uvadza, ze :
    Rezervačná zmluva, ako už jej názov napovedá, slúži na rezerváciu danej nehnuteľnosti na určitý čas, na ktorom sa s jej majiteľom dohodnete.

    Ak si precitas druhy link, tak dojdes k tomu, ze uhradu kupnej ceny je v zmluve nutne uviest s konkretnym datumom splatnosti. Z toho vyplyva, ze ziadne pozadovanie uhrady o rok, dva, desat.

    Cize po uplynuti rezervacnej zmluvy sa bud obe strany dohodnu a spisu KZ alebo nie. Vysledok je bud vratenie poplatku alebo jeho prepadnutie.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    avv Však oni tam chceli dať dátum úhrady - o 6 mesiacov. Rezervačná zmluva o dátume úhrady nevravela nič.
    misoft Nechápeš napísané?
    A) Rezervačná - rezervuje sa niečo na určitú dobu. Tá sa uvedie v rezervačnej zmluve.
    B) Kúpna - tou sa už niečo kupuje - v nej sa uvádzajú všetky náležitosti a aj DOBA SPLATNOSTI. Presný dátum DO KEDY sa má zaplatiť. Môžu sa v nej dohodnúť aj splátky a vytvorí sa splátkový kalendár. Žiadny odklad zaplatenia 6 mesiacov, rok nie je prípustný. Veď by mohli zadarmo užívať (zatiaľ) tvoju nehnuteľnosť a potom od zmluvy "odskočiť" - nemal by si prachy a mal by si zdevastovanú nehnuteľnosť.
    Takéto praktiky často používajú podvodníci, ktorí "odkladajú splácanie" a popritom tú nehnuteľnosť obratom predajú inému....
    C) Posledná poznámka - TY predávaš - TY určuješ - nie kupujúci!
    avv Veď v tej kúpnej zmluve boli splátky: malá hneď, celá cena o 6 mesiacov. Asi žiadny predpis nestanovuje maximálnu splatnosť. Oni navrhli splatnosť 6 mesiacov, ja som povedal nie. Zrejme ja som potom príčina, prečo KZ nebola podpísaná, a pokuta podľa rezervačky mi nepatrí. Ako by sa dalo moje odmietnutie obhájiť napr. pred súdom?
    ivka70 ty si mal navrhnut 1 mesiac a cakat, ze to podpisu .....
    avv Áno, ale tu ide o to, že oni požadujú viac, a ak nesúhlasím, žiadajú vrátiť rezervačný poplatok, lebo ja som odmietol uzavrieť KZ...
    ivka70 Ty pozadujes menej a ak nesuhlasia oni, poplatok si nechas ...
      zbaliť

    Lehota splatnosti kúpnej zmluvy po rezervácii

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.