Zavrieť

Porady

Blízka osoba

Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela ... j e d n a z n i c h ... , druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu. Stupeň príbuzenstva dvoch osôb sa určuje podľa počtu zrodení, ktorými v priamom rade pochádza jedna od druhej a v pobočnom rade obidve od najbližšieho spoločného predka. Tak rečie zákon. Je to možné chápať tak, že ak jeden /A/ z nich nepociťuje dôvodne ujmu toho druhého, ale ten druhý /B/ bude nepravdivo tvrdiť že on pociťuje újmu toho prvého /A/, je aj tak osoba blízka? Príklad: rodičovi /A/ ublížil neporiadny dospelý potomok /B/ a nestýkajú sa, ani sa nijak navzájom o seba nezaujímajú. Stačí ak /B/ bude tvrdiť, že pociťuje újmu toho /A/? Ako sa dá preukázať zákonne pociťovanie újmy toho druhého - je to vôbec preukázateľné? Podotázka: dá sa požiadať súd o určenie či má /B/ právo užívať status blízkej osoby a následných výhod? Teším sa na odpovede, prosím len sa neposmievajte, Budem povdačný za odpovede k veci.
Naposledy upravil jozefhorvat : 17.01.23 at 15:02 Dôvod: jozefhorvat (Dnes 15:17) Rodič má biologického dospelého plnoprávneho potomka. Potomok sa k rodičovi nesprával, tak ako sa podľa zvyklostí, morálky má, a neprejavuje o rodiča nijaký záujem, alebo nepo
3 komentárov     zbaliť
marjankaj Chceš tým povedať, že B nie je "potomok" ale "iná osoba"?
Chobot Skús doplniť, v akej súvislosti sa to pýtaš. Takto je to len veľmi teoretická otázka, kde nie je možný jednoznačný výklad.
jozefhorvat Rodič má biologického dospelého plnoprávneho potomka. Potomok sa k rodičovi nesprával, tak ako sa podľa zvyklostí, morálky má, a neprejavuje o rodiča nijaký záujem, alebo neposkytuje pomoc pri chorobe, prirodzene a ani na prosbu rodiča. Za dlhý čas, viac ako desať rokov rodičovi naviac spôsobil nepríjemnosti. Rodič tak stratil všetky citové a psychické väzby a je mu už jedno čo sa s ním/potomkom/ deje - nepociťuje teda újmu / napríklad jeho úrazy/, svojho potomka ako újmu svoju. Potomok v skutočnosti nikdy neprejavil pocit újmy pri újme rodiča, ale vzhľadom k tomu, že jeho status blízkej osoby mu dovoľuje v budúcnosti dediť, a napríklad užívať nehnuteľnosť - byt vo výlučnom vlastníctve iba rodiča. V byte zostal bývať bez akejkoľvek zmluvy, súhlasu, nakoľko pred veľmi dlhým časom tam býval ako potomok a odmietol opustiť byt. Prokurátor sa vyjadril, že má tam z titulu bízkej osoby bývať. Potomok sa však bráni tým, že pociťuje újmu svojho rodiča ako vlastnú. Samozrejme že klame, a nevie to preukázať.
Dúfam, že to je už jasné, pridržiavam sa predošlej otázky, aj keď sa zdá teoretická, myslím že by to v našom práve malo byť jednoznačné.
Ďakujem za odpovede vopred.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

  I am a man marjankaj
  Syn je blízka osoba, či sa ti to páči alebo nie.
  Syna môžeš vydediť.
  Syna môžeš aj vysťahovať,
  https://ficek.sk/ako-mam-dospeleho-s...stahovat-28235
  18 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  jozefhorvat Prvá Vaša veta::::
  Ja som si vedomý, že syn alebo dcéra, ak je preukázateľne biologický, /čo sa tak často nepreveruje/, alebo som ho uznal za vlastného, alebo som si ho osvojil, tak je môj syn, dcéra, čiže podľa zákona osoba blízka je môj potomok č i sa mi to páči , alebo nie. To je síce pravda, ale v zákone je to napísané tak, že je osoba blízka nielen že má tento status, ale či aj pociťuje újmu svojho rodiča ako újmu vlastnú. Musia byť teda splnené obidve podmienky, alebo stačí , že iba jedna. Ako príklad uvádzam: mal som na záhrade bezdomovca, Prirástol mi k srdcu a keď ho zbili tak som mal s tým pocit újmy, ako keby mňa zbili. On sa však na mňa ani nepozrel, keď som padol na zem.
  Prosím odpoveď, možno asi to nikto bez posúdenia najvyšších súdnych inštancií to nebude vedieť vysvetliť, ale načo sú potom slová a definície v zákonoch, keď im ani ľud a ani odborníci nerozumia

  Druhá Vaša veta::::
  To, že potomka môžem vydediť viem, o účinnosti a nenapadnuteľnosti sa radšej nebavme. To mi však nepomôže vyčistiť môj byt, predať ho a hlave ešte za môjho života.

  Tretia Vaša veta :::
  Vysťahovanie potomka,je asi aj možné podľa teórie, ale potomok už má aj ďalších potomkov, teda vnukov a vnučky, /maloletých/ ktorých som síce ani nevidel, ale neprenáša sa na nich právo príbizného- blízkej osoby???
  A včúl budz múdry, alebo babo raď.
  Mimochodom už som in všetkým zrušil trvalý pobyt.

  Teším sa na odpovede
  veronikasad Nemyl si poradu s bezplatnou právnickou kanceláriou
  marjankaj Ty asi nebudeš veľký kamarát so slovenčinou. Ak tomu nerozumieš, tak si nájdi právnika.
  buchač jozefhorvat (Dnes 20:59)
  Vysťahovanie potomka,je asi aj možné podľa teórie, ale potomok už má aj ďalších potomkov, teda vnukov a vnučky, /maloletých/ ktorých som síce ani nevidel, ale neprenáša sa na nich právo príbizného- blízkej osoby???
  A včúl budz múdry, alebo babo raď.
  Mimochodom už som in všetkým zrušil trvalý pobyt.
  ===================
  Ide to z teba jak z chlpatej deky...používaš samé ujmy a statusy...a podobné ujoviny.

  PREČO nenapíšeš, že máš taký a taký problém, normálne po slovensky a nevieš, ako z kola von ?

  Napríklad niečo v tom význame, že ťa defacto syn oyebabral o byt, býva v ňom aj s rodinou a ty sa nevieš domôcť svojho práva.
  marjankaj právo príbizného- blízkej osoby???
  --------------------------------------------
  O akom práve tu točíš? O predkupnom práve? Alebo o práve nevypovedať pred súdom? Alebo o práve dýchať vzduch?

  Tu môžeš študovať niečo o blízkej osobe.
  https://www.najpravo.sk/clanky/blizk...nny-vztah.html
  https://ficek.sk/osoba-blizka-podla-116-oz-14863
  https://www.ulpianus.sk/blog/moze-by...blizkou-osobou
  jozefhorvat Hm, hm, hm, a na čo teda je porada ak nie na rady, aj právnické ????? Kto chce, vie a má dobrú vôľu poradí.
  Ďakujem za reakciu, ale takéto komentáre mi prosím neprinesú nič pozitívne.
  mari2x Nemudruj o tom, čomu nerozumieš !

  Ak brble VYHOD, ho bez ujmy z bytu ,

  ak sa ti zdá NEHODNÝ, daj ho právnikovi vydediť
  jozefhorvat Doplňujem, aby sme si boli istý, moja reakcia o 9.59 patrila veronikasad zo včera o 21.06.

  Objasnenie buchačovi. Máš pravdu :
  Napríklad niečo v tom význame, že ťa defacto syn oyebabral o byt, býva v ňom aj s rodinou a ty sa nevieš domôcť svojho práva. A neviem ako z kola von.

  Poďakovanie marjankaj, za poskytnuté linky.
  buchač jozefhorvat (Dnes 10:14) Doplňujem, aby sme si boli istý, moja reakcia o 9.59 patrila veronikasad zo včera o 21.06.

  Objasnenie buchačovi. Máš pravdu :
  Napríklad niečo v tom význame, že ťa defacto syn oyebabral o byt, býva v ňom aj s rodinou a ty sa nevieš domôcť svojho práva. A neviem ako z kola von.
  ===========================
  Veronka povedala pravdu...a dokonca aj v podstate poradila v tom význame, že toto je prípad pre právnika.

  Ja mám vždy pravdu....a po spomenutí vnučeniec to bolo jasné.
  Ako z kola von ? Teraz je to už na hovno...ono skoro žiaden sudca nevyhodí deti na ulicu, aj keď by ti uznal, že si v práve.
  jozefhorvat Odkaz pre mari2x o 10.10, ::
  Ja nemudrujem, len sa pýtam, a kedy som aj mudroval, tak asi preto, že tomu nerozumiem, ale chcem rozumieť, a iba mudrovaním zmúdrieš. Ďakujem, na úvod som napísal aby sa mi neposievali, a toto je čo, Nerob to Vrelá vďaka
  jozefhorvat Buchačko! Musím priznať , že aj teraz máš pravdu. Je to prípad pre advokáta. Už boli viacerí, a poznáš to s tými viacerými názormi jedného advokáta. A čo vy skúsení na tejto porade ste právne neznalé nuly? Však veľa rád je tu fundovaných. Za čo som povďačný. Toto ale nie je podstata veci.
  Podstatné je buchačko, že máš aj praxtické znalosti a zase máš pravdu: Sudcovia uznali, nepýtaj sa ako, že mám pravdu no do ksichtu mi povedali presne to isté čo ty.
  mari2x Totok je tuším VEREJNé FORUM, takže asik budem písať, ako ja uznám za vhodné a potrebné
  .
  napriek tvojmu "Nerob to Vrelá vďaka"
  jozefhorvat Je demokracia, tak si rob čo chceš, ja len prosím o vyjadrovanie sa k tréme a zbytočné posmievanie mi nijak nepomôže. Všetko dobré
  mari2x Jóži,
  AK VELMI CHCEš , môžem sa vyjadriť aj k TRÉME !
  " vyjadrovanie sa k tréme "
  jozefhorvat Prepáč, namiesto tréma malo byť téma, ale nediv sa, také malé písmenká, pomaly slepota, vek nad 70 rokov et cetera...., prosím ospravedľň mi to
  mari2x OK = nad 70 už treba byť opatrný
  mari2x akože malé ?
  jozefhorvat Odmeral mi vnúčik tie písmenká, čo píšem do komentára, ani nie celé 2 mm, a ešte k tomu šedé a nie čierne.

  Dík aj za tezaurus. Podľa toho, ako píšeš tak podľa zákona blízka osoba /dieťa, vnuk, rodič a pod sú vždy, nemeniteľne, počas celého svojho života navzájom blízke osoby, bez toho či bijú svojich blízkych, dopúšťajú sa násilia voči nim., Má sa to chápať teda takto?


  K bodkočiarke:
  Toto je gramatický výklad ( zdroj Wikipédia/ :
  Bodkočiarka*alebo zastarano*stredník*( je*interpunkčné znamienko. Používa sa na členenie zložitých viet namiesto*bodky*alebo*čiarky; svojím významom stojí medzi nimi.
  V*slovenčine*sa bodkočiarka píše pred tou časťou*jednoduchej vety*alebo*súvetia, ktorá podáva vysvetlenie predchádzajúcej časti:
  V jednoduchej vete oddeľuje vysvetľovací prístavok:
  Oddeľuje časti výpočtov, ak ide o skupiny, ktorých členy spolu významovo tesnejšie súvisia:
  V súvetiach oddeľuje väčšie časti kvôli prehľadnosti:
  Používa sa aj vo výpočtoch uvádzaných ako samostatné odseky (tu niekedy možno použiť aj čiarku):

  Právnický výklad ????
    zbaliť

  Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

  Katy a R
  Janko ti to už napísal - no keďže stále dopĺňaš - z tvojej citácie je to síce jasné - ale ešte takto rozpíšem :
  - príbuzný v priamom rade (teda dieťa - rodič - starý rodič - prastarý rodič), súrodenec a manžel
  - iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela ... j e d n a z n i c h ... , druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu

  Treba si všímať interpunkčné znamienka - čiarka, bodkočiarka ...
  aj tu nájdeš https://www.slov-lex.sk/zoznam-tezau...-1-koncepty-11

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  V deviatej hlave vymedzuje občiansky zákonník (OZ) niektoré pojmy, ktoré sa vyskytujú aj v iných zákonoch, pričom vysvetlenie pojmu je v OZ.

  V § 116 je vymedzená osoba blízka:
  Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.

  Takto treba chápať osobu blízku napr. v trestnom zákone. V občianskom zákone je spomenutá napr. pri prevode spoluvlastníckeho podielu na osobu blízku, keď nemusíš ponúknuť podiel najskôr spoluvlastníkovi, ale aj pri odporovateľných úkonoch ...

  Osoba blízka neznamená napr. že môže sama nakladať s majetkom inej osoby, hoci aj matky. Treba sa pozrieť na spor, napr. právo bývania. Zo zákona o trvalom pobyte vieme, že miestom trvalého pobytu dieťaťa v čase jeho narodenia je miesto trvalého pobytu jeho matky. Dieťa tam má právo bývania, matka sa má o dieťa starať (zákon o rodine). Ak dospelé dieťa už odíde preč a potom napr. stratí domov, vracia sa k matke, aj keď tam nemá trvalý pobyt. Býva tam, lebo mu to samozrejme dovolia - aj bez zmluvy. Ak sú však konflikty, právo na bývanie tam nemá, môžu žiadať jeho vysťahovanie. Podobne manžel má právo bývať s manželkou do rozvodu v jej byte, potom je v zákone podmienka zabezpečenia náhradného bývania ...

  V sporných právnych prípadoch rozhoduje súd. Pri posudzovaní súd nevychádza z duševných stavov určitej osoby, ale predovšetkým z hľadiska objektívneho a spoločenského. Stav posúdi z hľadiska spoločenskej morálky s prihliadnutím na všetky dôležité okolnosti prípadu.

  Pojem ujmy v uvádzanom prípade, ak ju pociťuje syn voči matke, znamená, že syn cíti s matkou a snaží sa odstrániť to, čo jej prekáža. Ak matke ako osobe mu blízkej prekáža práve on, mal by zminúť čím skôr z jej bytu sám aj bez rozhodnutia súdu.
  5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  jozefhorvat Veľmi pekne ďakujem! Skúsim si to všetko usporiadať v hlave aj s ostatnými vyjadreniami. Začína sa mi to ujasňovať. Zatiaľ mi to stačí, ďakujem aj všetkým.
  Len na ilustráciu, na toto nemusíte reagovať: mám skúsenosť pri jednom trestnom stíhaní čo sa týkalo môjho nebytového priestoru s takým istým okupačným scenárom od osoby blízkej, kde policajt a potom prokurátor zastavili tr. st. lebo okupant môže využívať môj majetok lebo je osoba blízka. V tom čase sa ale nedalo úspešne bojovať s orgánmi. Po ďalšej skúsenosti, pri veľmi blízkom spore už okolo bytu mi do ksichtu povedal/a /sudca, sudkyňa/ že to si žiaden sudca nezoberie na triko, že by vyhodil z bytu maloleté deti.
  Preto tak ako povedal aj buchač obávam sa, že i v tomto prípade to nebude inak. nakoľko ako si napísala :Pri posudzovaní súd nevychádza z duševných stavov určitej osoby, ale predovšetkým z hľadiska objektívneho a spoločenského. Stav posúdi z hľadiska spoločenskej morálky s prihliadnutím na všetky dôležité okolnosti prípadu. A tu je pole neorané pre sudcu, ktorý aj keď rozhodne, že biele je čierne nič sa nezmení.
  Zatiaľ prajem všetkým čo mi písali veľa zdravia!
  mari2x "policajt a potom prokurátor zastavili tr. st. lebo okupant môže využívať môj majetok lebo je osoba blízka.VTEDY sa nedalo úspešne bojovať s orgánmi"
  ale NOOOOOOOOOOOOOOOOOO
  NEDALO SA ?
  NEVEDEL SI ?
  jozefhorvat Bojovať sa dalo, aj som vedel, /myslím si/, ale nebol som taký odvážny riskovať "doporučenia" orgánov. Byla doba , byla. Dnes mám poučenie a už to memá zmysel riešiť. /Nepřítel naslouchá/ Díki za interest.
  mari2x Takže si pamätáš 2 obdobia, ked

  vyrábali trojmiestne manželské postele

  nevyrábali žiadne manželské postele
  jozefhorvat Dík, prajem pekný deň.
    zbaliť

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.