Zavrieť

Porady

Je príjem za lektora na workshope považovaný za príležitostný príjem...kde je 500 € oslobodených od dane z príjmov?

Je príjem za vykonanie workshopu považovaný za príležitostný príjem...ktorý je do 500 € oslobodených od dane z príjmov? Ak áno, treba ho uviesť do DP ?( ide o sumu 400 €) ak je dotyčný len zamestnanec a iný príjem nemá?
Negoce nie, nemôže byť oslobodený, pretože na druhej strane tohto prípadu (obchodu) je náklad spoločnosti , existuje písomná zmluva, predpokladám, že lektor neprednášal pre svojho zamestnávateľa
sattelitka a aký "iný" príjem je do 500€ oslobodený?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

  ivka70
  Treba si pozriet v zakone ako sa zmenila definicia prilezitostneho prijmu: ako nahle je tam zmluva, uz to nemoze byt prilezitostny prijem.
  Takze to do DP musi ist.
  5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  sattelitka ktorý § to je prosím?
  ivka70 https://podpora.financnasprava.sk/53...8Dinnost%C3%AD

  Príjem fyzickej osoby dosiahnutý z činnosti vykonanej na základe zmluvného vzťahu, ak si vyplácajúci daňovník, ktorý je právnickou osobou alebo fyzickou osobou s príjmami podľa § 6 zákona o dani z príjmov, môže znížiť základ dane o odmenu vyplatenú fyzickej osobe na základe vystaveného účtovného dokladu, sa nepovažuje za príjem z príležitostnej činnosti a takýto príjem sa zdaňuje ako ostatný príjem "iný" podľa § 8 zákona o dani z príjmov. Pri takomto príjme nie je možné uplatniť oslobodenie od dane z príjmov vo výške 500 eur.
  sattelitka odvolávam sa na poslednú vetu: "Pri takomto príjme nie je môžné uplatniť oslobodenie o dane z príjmov vo výške 500 €" .....a pri akom príjme je možné uplatniť oslobodenie 500 € ?
  ivka70 precitaj si cely ten link .... a pozri prislusne paragrafy .... rozhodne je takych prijmov velmi, velmi malo .... oproti minulosti
  sattelitka ano, je tam uvedené iba čosa nepovažuje za priíležitostný príjem, nie čo je príležitostný príjem. :
  "Za príjem z príležitostnej činnosti fyzickej osoby vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí (podľa § 8 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov) sa od 1.1.2018 nepovažuje príjem z príležitostnej činnosti, príjem z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a príjem z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí, ak tento príjem plynie
  z činnosti vykonávanej na základe zmluvného vzťahu a
  vyplácajúci daňovník je právnickou osobou alebo fyzickou osobou s príjmami podľa § 6 zákona o dani z príjmov, t. j. s príjmami z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti, príjmami z prenájmu nehnuteľnosti a príjmami z použitia diela a použitia umeleckého výkonu, ktorá si môže znížiť svoj základ dane o odmenu vyplatenú fyzickej osobe na základe vystaveného účtovného dokladu.
  Príjem fyzickej osoby dosiahnutý z činnosti vykonanej na základe zmluvného vzťahu, ak si vyplácajúci daňovník, ktorý je právnickou osobou alebo fyzickou osobou s príjmami podľa § 6 zákona o dani z príjmov, môže znížiť základ dane o odmenu vyplatenú fyzickej osobe na základe vystaveného účtovného dokladu, sa nepovažuje za príjem z príležitostnej činnosti a takýto príjem sa zdaňuje ako ostatný príjem "iný" podľa § 8 zákona o dani z príjmov. Pri takomto príjme nie je možné uplatniť oslobodenie od dane z príjmov vo výške 500 eur. " Z tohto mi vychádza jedine možnosť keby OZ nedalo do výdavkov a neúčtovalo o ňom.
    zbaliť

  Je príjem za lektora na workshope považovaný za príležitostný príjem...kde je 500 € oslobodených od dane z príjmov?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.