Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť základu dane na manželku

Dobrý deň, chcem sa spýtať manžel si ide na mňa uplatňovať v práci nezdaniteľnu časť základu dane za rok 2022, lenze ja som bola do 3.6.2022 na RD a od 4.6. Som evidovaná na upsvare s tým ze do konca roka som poberala dávku v nezamestnanosti. Viem ze z upsvaru mi dajú tlačivo o výškach RD za toho pol roka ale to tlačivo o dávke v nezamestnanosti si mam ísť pýtať na SP? Ďakujem za info
9 komentárov     zbaliť
Negoce - áno, v SP si vyžiadaj potrvrdenie, koľko si dostala v roku 2022 (nie za rok 2022), príjem PvN je iba tá časť, kt. ti prišla do 31 12 2022, príjem RP z UPSVaR nepotrebuješ zdokladovať
- manžel do RZD resp. do DP iba uvedie sumu, ktorú si za rok 2022 dostala (bez dokladovania), to budeš musieť preukázať pri prípadnej kontrolu DU
- rodičovký príspevok nie je príjem pre NČZD na manžela
- príjem zo zamestnania v roku 2022 nebol?
veronikasad Áno, dávka v nezam.sa započítava do vlastného príjmu manželky. Potvrdenie o výške ti vydá sociálna poisťovňa
anavi66 Nie žiadny iný príjem som nemala, len RD a potom PvN. Takže priamo na SP treba ísť a si vyžiadať to potvrdenie.
Negoce nepotrebuješ doklad pre nikoho, ani pre účtovníčku, iba v prípade kontroly so strany DU, ale je lepšie keď to potvrdenie máš (stačí ako si spočítať podporu v nezamestnanosti, kt. si dostala vyplatenú v roku 2022 zo SP)
Negoce opravujem zo strany....
avalik nemala si preplatenú dovolenku pri skončení PP?
Negoce Avalik: včera som dala otázku: - príjem zo zamestnania v roku 2022 nebol?
odpoveď autorky otázky je: Nie žiadny iný príjem som nemala,
avalik negoce, ja by som radšej odpoveď od zadávateľky
Negoce jasne, odo mňa bola iná
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Davky v nezamestnanosti vyplaca Socialna poistovna, tam si treba poziadat.
    Staci, ak spocitate, kolko v roku 2022 prislo na ucet zo SP pri evidencii, potvrdenie sa k DP nepridava.
    Naposledy upravil ivka70 : 29.01.23 at 21:14

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Nepotrebuješ nikam chodiť. Spočítaš si VŠETKY príjmy, ktoré si mala v roku 2022, okrem presne definovaných v zákone (RP tam nepatrí - nepočítaš). Len pozor - že či si nemala aj iné príjmy, oktem tých, čo si napísala? No a manžel túto sumu uvedie v žiadostio RZD a svojím podpisom potvrdí správnosť.
    A aj pre prípadnú daňovú kontrolu bude stačiť vygenerovať si výpis z účtu s platbami zo SP (tam je uvedené, aká je to dávka)

    Nezdaniteľná časť základu dane na manželku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.