Zavrieť

Porady

Mikrobylinky - otázka

Pavol54, považujem ťa tu za jedného z najväčších odborníkov na zeleninárstvo a pestovanie. Preto moja otázka smeruje priamo na teba. Ale potešia ma (a dúfam, že správne nasmerujú) aj odpovede ostatných. Kohokoľvek, čo to už skúšal, alebo plánuje vyskúšať
Chcem doma vyskúšať niečo, čo sa bežne vyskytuje pod názvom mikrobylinky. Nie je to iba klík rastlinky, ale vlastne rastlinka s pár lístkami. Bez korienkov. Bežne je dostať výhonky brokolice, reďkovky, cvikle..... Lenže semená sú hodne drahé, bežne nie sú v obchodoch. Vraj bežné semená sa nedajú použiť, lebo sú morené. To na jednej strane chápem. Na druhej, ja to semienko a korienok neplánujem jesť. A chápem, že to morenie má obmedziť choroby pri začiatku rastu.
Dnes ma predavačka v obchode presviedčala, že semená jednej firmy nie sú morené. A vraj keď sú semená morené, je to na obale napísané.
Tak by ma zaujímal odbornejší pohľad na to - môžem také semená zasiať (seje sa do substrátu) a potom povedzme 5-7 cm rastlinky konzumovať? Alebo ostať len pri klíčení šošovice a hrachu do polievky?
5 komentárov     zbaliť
misoft No - každá rastlina má nejaké korene.
https://domadoma.sk/microgreens/
A tie mikrorastlinky - prakticky je požívateľné všetko nad substrátom, u niektorých aj to pod substrátom.
Dáša_ Vďaka, prečítam. Ja osobne mám len trochu obavy, ako prípadna úprava semien pred zablením do balíčka ovplyvní tú konkrétnu rastlinku. Či tam nie sú nejaké škodlivé zvyšky niečoho, napríklad hnojív. Alebo otázka, čo je škodlivejšie - namorenie ako ochrana proti plesniam alebo skryté plesne v mladej rastlinke.
Nandrolon Nedali by sa nejaké semená vyextrahovať z nejakého mixu semien pre vtáky?
Tie asi morené nebudú a minimálne slnečnica by tam bola.
Dáša_ Vidíš, aj to je možnosť. V jednom obchode u nás predávajú slnečnicu na kŕmenie, tak nabudúce skpsim aj to.
romana147 NáJDEš INZERáT OD pOPOLUšKY
a vybavené
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

  pavol54
  Dáška ďakujem za poctu!
  Neviem či som správne pochopil, ale ty chceš vlastne vypestovať a konzumovať mladé rastlinky v určitom štádiu ich rastu.
  Na stopro existujú osivá certifikované pre ekologické pestovanie, tam sa UKSUP zaručuje že kontrolované vzorky neobsahujú reziduá neprípustných látok. Vzorkovanie sa vykonáva tak že všetko vyrobené osivo je uložené v jednej nádobe a z neho si fytoinšpektor odoberie predpísané množstvo. výrobca by potom už nemal s osivom robiť inú manipuláciu len to bezpečne nabaliť. Všetko osivo MUSÍ byť(nielen ekologické) balené podľa zákona (ale to je príliš komplikované tu vysvetľovať) aby bolo vysledovateľné po predaji od konečného užívateľa po výrobcu osiva(v prípade reklamácie).
  Neviem aké rastlinky chceš pestovať na takýto konzum, pretože nepotrebuješ odrodovo čisté rastliny a ak to nie je hybrid išiel by som cestou samo výroby osiva pre vlastnú potrebu a to bude zaručene chemicky čisté.
  samotné obaľovanie osiva nejakými podpornými látkami by nemal byť problém, väčší je ak obsahujú aj ochranné látky proti škodcom
  Dnes ani nemuší byť použitie nejakých látok alebo inhibítorov opticky viditeľné, lebo boli namočené do roztoku a pred balením vysušené.
  Etiketa musí všetko obsahovať.
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Dáša_ Ďakujem, takže bežné semená môžu mať fakt nejaké zvyšky ošetrujúcich látok. A teda myslíš aj celá rastlina vo veľkosti dajme tomu 10 cm potom niečo z toho obsahuje? Dopestovať vlastné semená mi tiež napadlo, len čo ja viem, tak mnohé tieto rastlinky dosiahnu zrelosti semena až v druhom roku. A dovtedy teda radšej tie kontrolované alebo tie, čo sú určené aj na zjedenie.
  pavol54 môže byť ošetrené insekticídom aby odpudili živočíšnych škodcov nielen v zemi ale nadzemným častiam. Spravidla prenikajú do pletiva rastliny preto je ochranná doba napríklad 14 dní. Ťažko je to obecne popísať. nie som na to špecialista ale uvediem AKO príklad keď ošetríš vzídenú rastlinu proti hubovým chorobám na uhorke môžeš použiť systémový fungicíd čo predchádza do pletiva rastliny v priebehu ochrannej doby nesmieš konzumovať alebo použiješ prípravok na báze medi a plod môžeš prakticky po umytí prakticky konzumovať. Práve tie semiačka môžu byť ošetrené systémovým prípravkom. Ale to chce dnes vyjadrenie skutočného špecialistu na konkrétny prípravok
  pavol54 skús NATURALIS.SK
  Dáša_ ano, takto tomu rozumiem, vďaka.
    zbaliť
  Dáša_ Nakoniec sa mi po veľkých peripetiach podarilo kúpit vhodné semená na Tescu, aktuálne je prvá úroda už skoro zjedená a je založená druhá záhradka . Len to musím správne časovať. Najlepšie ide zatiaľ reďkovka, veľmi rýchlo klíči aj rastie. A má aj super chuť. A dosť nádejí vkladám do cibule - sadzačky. Príma zábavky na tieto predjarné dni
  lujza.j Tak nech sa darí

  Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

  Katy a R
  ja tiež viem tak, že ak sú semená morené - že je to uvedené na obale. A tiež to vidno na farbe - sú zelené (aspoň čo som videla)
  napr aj tu niečo
  https://www.google.com/url?sa=t&rct=...YoS7324fokg3IA
  https://www.google.com/search?client...KwBKAN6BAhdEAQ
  5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Dáša_ Vďaka, naštudovala som kopec článkov. Mmch, riadne od seba odpisujú Ja stále za tým, že nepoužívať bežné semená cítim trochu (veľa) marketing. Preto by ma to zaujímalo, ako to je. Čo vlastne znamená morenie. Či to je len ochrana proti chorobám. Alebo je to aj nejaké dotovanie výživou. A potom by boli tie mlade rastlinky moc prehnojené. Lebo ja naozaj nehodlám korienky jesť, môj plán je strihať vršky.
  Katy a R osobne si myslím, že je to len ochrana, výživa si nie - ale možno sa Pali ozve, určite vie viac.
  Ja bežne používam semienka priamo - teda mrkvu nie - tú kupujem , ale papriky, paradajky, pretržlen, fazuľu, cibuľku, tekvice ... áno)
  Dáša_ minimálne fazuľa a paradajky by sa tuším mladé rastlinky nemali konzumovať. A dnes celý deň uvažujem, jak sa dá dopracovať ku vlastným semienkam. Viem si celkom dobre predstaviť pozbierať na záhrade kôpor, keď odkvitne. Ten sa semení sám od seba jedna radosť. Kapustu kedysi doma babka pestovala aj na semeno. ALe dumám nad taku brokolicou. Samozrejme, keby som mala semeno, ktoré nie je F1. Veľa tých rastlín je tuším dvojročných
  Katy a R máš pravdu, paradajky sa mladé nekonzumujú - cela rastlinka je jedovatá, okrem zrelých plodov.
  myslím, že brokolicu by nebol problém dopestovať na semienka. ešte som neskúšala, neobľubujem veľmi, tak nepestujem. žeby sme toto vyskúšali ?? - keď je to také výborné na zrak https://www.googleadservices.com/pag...BAgGECk&adurl=
  pavol54 morenie je ochrana proti škodcom(buby, mravce a pod). čo si predstavuješ pod "chorobou"?
    zbaliť

  Mikrobylinky - otázka

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.