Zavrieť

Porady

Prijem zo zahranicia ceska zivnost, vydavky

Pracujem na cesku zivnost, vyuzivam u nich vydajovy 60% pausal. Svoje danove povinnosti som si v CR splnil. Viem, ze treba priznat prijmy zo zahranicia aj na SR. Nie je mi ale jasne, ze ci mozem do vydavkov zadat tie vydavky 60% (do tej istej vysky, ako mi boli uznane v CR)?
Napriklad:
Prijem som mal v prepocte 50000e, 60% pausal cinil vydavky 30000e. Mozem uviest do vydavkov tuto hodnotu?
Dakujem
veronikasad Nemôžeš, maximálna výška výdavkov paušálom na SK je 20 000€+zaplatené poistné.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    DP na SK vyplňuješ úplne rovnako, ako by si mal živnosť tu na SK, použiješ slovenské zákony.
    Je len náhoda, že aj v ČR, aj v SK je paušál rovnaký.
    Žiaľ v SK je maximálny strop výdavkov 20000, takže na SK ti vznikne nedoplatok na dani zo základu 10000€.

    v PD na SK potom len uvedieš základ dane dosiahnutý v ČR ako vyňaté príjmy.


    Doplňujem:
    pri českej živnosti ide o metódu zápočtu dane, keďže nepoznáme výšku dane zaplatenej v ČR, nedá sa správne odpovedať

    https://podpora.financnasprava.sk/86...ni%C4%8D%C3%AD
    Naposledy upravil kn-alka : 08.02.23 at 11:55
    15 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jozefkar Dakujem za odpoved. No nahoda nenahoda, ale limit v CR je niekde inde, ako limit na SR . Takze si mozem uplatnit 60% pausal maximalne 20 000e. Ked by som mal obrat v CR cez 50000e vyplyva mi tu povinnost riesit nieco s registraciou na DPH?
    kn-alka DPH nie, nakoľko sa jedná o obrat mimo SK
    jozefkar Teraz som si pozornejsie precital a pisete ze nedoplatok zo zakladu 10000e. Ako ste prosim Vas dostali tuto hodnotu? Ja som bol v tom, ze na SR musim odviezt dan nasledovne:
    50 000e (prijmy) - 20 000e (60%) = 30 000e. Tak som bol v tom, ze musim zaplatit dan z 30 000e. Ale nedochadza v tom mojom vypocte uz ku dvojitemu zdaneniu? Lebo z toho mi potom vychadza zaplatit vacsiu dan na SR ako som zaplatil v CR
    kn-alka VYŇATIE PRÍJMOV, alebo ZAPOČÍTANIE DANE zo zahraničia - treba správne vyplniť tlačivo DP typ B.... nebude to rovných 10000..... nájdite si účtovníčku, takto sa to ťažko vysvetluje
    kn-alka ... už som to na nete našla: voči ČR sa uplatňuje metóda zápočtu dane, naštuduj si to
    jozefkar Na prijmy z CR sa uplatnuje metoda zapoctu dane. No volal som niektorym, a nemaju cas, tak si to musim sam
    kn-alka cez telefón to nevyriešiš, je to komplikovanejšie, treba mať presné čísla a sadnúť si nad daňové priznanie, nájdi si k tomu účtovníka
    jozefkar rozumiem. Ale neda sa Vam len v strucnosti popisat? Ja som pozeral metodu zapoctu dane, ale nikde som nenasiel ako to funguje ked si mam uplatnit slovensky 60% pausal.
    kn-alka vyplníš DP ako keby si mal slovenskú živnosti a potom na konci DP máš kolonku: metoda zápočtu dane.... stručne
    jozefkar rozumiem. No dan v CR som zaplatil 44 60kc.Celkovo na odvodoch (poistenie + dan) 150 910kc. Ak budem teda vychadzat ze si uplatnim u nas max 20000e pausal, tak mi vychadza zaplatit vacsiu dan, ako som zaplatil v CR. to je nejaka kravina dobra.
    ivka70 Ale na SK zaplatis len rozdiel, to, co si zaplatil v CR si zapocitas.
    jozefkar vratane aj odvodov? lebo ked to ratam tak, ze odratam slovensky pausal 20000e, co tvori zaklad dane +- 30 000e, tak platit dan z takej sumy je niekde okolo 6000e. to co som zaplatil na dani v cr 44160kc co je v prepocte ani nie 2000e, tak potom na slovensku mam doplatit 4000e?
    V CR ked si uplatnim pausal 60%, co v mojom pripade cini +- 30000e, tak mi zostava cca 20000e, ktore v CR budu predmetom dane. Na Slovensku by som teda tychto 20000e uz danit nemal ak sa nemylim nie? Cize by som mal vychadzat zo sumy 50000 - 20000e, tj. 30000e. Chapem to spravne?
    kn-alka z 30000 mínus odvody, čo si zaplatil v ČR, mínus nezd.časť na seba, vypočítaš daň mínus daň zaplatenú v ČR

    stále trepeš len svoje, vôbec nereaguješ na komenty, nájdi si normálneho účtovníka, ktorý ti to vypočíta a nestresuj dopredu
    mari2x Skrátka ŚPEKULANT !
    jozefkar hovorite o sebe?
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ťažko sa radí takto - najskôr si prečítaj aspoň poučenie na vyplnenie DP (Bčkové robíš). určite podľa toho zvládneš.
    https://www.financnasprava.sk/sk/ele...atalog-pouceni
    Na elimináciu dvojitého zdanenia sa používajú dve metódy - buď metóda zápočtu, alebo metóda vyňatia... V tvojom prípade použiješ metódu zápočtu - a už z názvu je jasné, že daň, ktorú si zaplatil v ČR sa ti zohľadní (započíta) aj v SR. Treba si len pozorne pozrieť jednotlivé kolonky - a presne podľa poučenia aj vyplniť. Samozrejme, musíš brať do úvahy fakt, že u nás je podľa zákona tá horná hranica pri výdavkoch % z príjmu nižšia ako v ČR. Ale k tým 20 tis môžeš pripočítať ešte aj odvody, čo si zaplatil.
    Až také hrozné to určite nebude .
    Alebo potom máš možnosť uplatniť si skutočné výdavky - neviem, možno by to bolo výhodnejšie?
    mari2x .
    jozefkar rozumiem, dakujem pekne za odpoved

    Prijem zo zahranicia ceska zivnost, vydavky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.