Zavrieť

Porady

Dochodkove poistenie

Dobry den
Chcem si doplatit dochodkove poistenie.
Je to viac ako 10k.
Zaplatili ste niekto taku sumu ? Mozu ma za taku sumu kontrolovat ?
Peniaze su z rodinnych uspor.
Pekny den
Naposledy upravil Smsg8 : 25.02.23 at 14:01
5 komentárov     zbaliť
Mária27 Komu to chceš doplatiť? Sociálka berie len v určených prípadoch.
Smsg8 Socialna poistovni, dochodkove poistenie
veronikasad Aké obdobie si chces doplatiť a prečo?
mari2x ja sa pýtam hlavne PREČO ???????????????
Smsg8 Dakujem za reakcie, najviac samozrejme za tie priame k mojim otazkam.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pozri § 142 ods. 3 zákona:
    Poistné na dôchodkové poistenie sa môže zaplatiť aj dodatočne za obdobie, počas ktorého fyzická osoba
    a) mala prerušené poistenie podľa § 26,
    b) bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie alebo
    c) sústavne sa pripravovala na povolanie štúdiom na strednej škole alebo na vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku.

    Platí to len od r. 2004.

    Zákon je tu: https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...3/461/20230201

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    nemám skúsenosť - zrejme len priamo v SP zistíš naisto.
    ak by si toľko platil v hotovosti - tak zrejme áno - ak prevodom, tak hádam sa zmestíš do 15 tis - tak možno nie? (to len usudzujem podľa iných fin inštitúcií). Ale samozrejme ak vieš zdôvodniť pôvod - tak by nemal byť problém ani pri vyššej sume. (myslím, že SP nepatrí medzi povinné osoby pre AML - ale možno niekto doplní, či majú na to nejaké pravidlá? )
    Predpokladám, že vieš, aké doby je možné doplatiť.
    Naposledy upravil Katy a R : 25.02.23 at 15:20
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Smsg8 Dakujem pekne. Ano obdobie uz je urcene.
    veronikasad SP zrušila platby v hotovosti na pobočke. Platiť možno len kartou, bankovým prevodom alebo poštovou poukážkou.
    Smsg8 Za rok 2010, sep. az dec. Mozem doplatit poistne.( 4MESIACE)
    MVZ je 35.220,78€
    Od jan. Do juna je to 2.892£/mesiac
    Od jula do dec je to 2.978.12€/mesiac
    Mozem zvysit mesacny mmv ?
    Rocny MVZ tym nepresiahnem, iba by som sa priblizil.
    Viete povedat ci sa to da?
    Katy a R pozri aktuálne znenie § 138 - pred takými piatimi ? rokmi znel inak (odst16, podľa ktorého toto čo píšeš bolo možné už veru neexistuje!) ... povedala by som, že "bejvávalo"
    J e tu niekoľko starších tém o doplácaní - nájdeš užitočné info - len pozor na zmeny zákona!
    tu sme to riešili (2018) https://www.porada.sk/312216-doplate...ml#post3062611
    Xanti Nie nedá sa to, mesačne môžeš zaplatiť len mesačné maximum.
    Toto sa dalo ešte pred pár rokmi, ale ludia to zneužívali. Takže max. mesačný VZ na ten sa môžeš prihlásiť.
    Odkiaľ si prišiel na sumu 2978,12e mesačne za júl až december?
    Smsg8 Kolko by som mal doplatit ked MVZ(2010) je 35 220,72€ - udaj zo SP
    Od 09/2010 do 12/2010
    Pracovnicka mi napisala 4x694,10€ (24% z 2892)
    Preco potom 12x2892€ sa nerovna 35 220,72 ????
    Este tam zajdem a opytam sa ci platit z 2892€ alebo 2978€
    veronikasad Sám vyššie píšeš, že MVZ za 7-12 je vyšší, Max.VZ sa v roku 2010 menil k 1.7., nie k 1.1. ako teraz
    Smsg8 Dnes som bol na pobocke. Tie 4 mesiace mozem ze vraj zaplatit aj minimom a hocikedy po vystaveni rozhodnutia mozem doplatit - zvysit.
    Mate niekto skusenost ??
      zbaliť

    Negoce je offline (nepripojený) Negoce

    Negoce
    SP uznáva dobu dôchodkového poistenia v prípade detí, ktorí sa stali invalidní pred dovŕšením 18 rokov len vtedy, ak majú dobrovoľné poistenie zaplatené za dobu ešte pred vznikom invalidity.

    ID dobrovoľným poistením oplatí - ale upozorňujem, že tú dobu dobrovoľného poistenia nakoniec SP nemusí uznať. Odporúčam skôr využiť možnosť doplatenia poistného za dobu štúdia na SŠ. (skúsenosť klienta)
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 co znamena toto: ID dobrovoľným poistením oplatí?
    a preco by dobu dobrovolneho poistenia SP nemalal uznat?
    Negoce oplatí sa zaplatiť si DPO , následne sa zvýši ID ale je tam pár zadrheľov, a prečo by dobu DPO neuznal? pretože dobrovoľné poistenie vzniklo po ochorení
    Katy a R Negoce - dobu dobrovoľného poistenia určite SP určite uzná - ale iná vec je že pre ID mu to nepomôže. Môže to pomôcť až pre SD
    Negoce jasne, ale si vieš Katka predstaviť, že niekto ide dať do poistenia 10 000,- €( "Je to viac ako 10k".) a nedostane nič naviac? vízia budúcnosti
    Katy a R ak niekto ide doplácať takéto velikánske sumy - tak určite má zákon poriadne naštudovaný - a riadne to má prepočítané. Aj overené
    Xanti No vera aj ja už som počula o prípadoch kedy SP neuznala dodatočne zaplatené poistenie, hlavne u mladých a priznala im ID z mladosti, aj ked mali napr. rok a viac zaplatené odvody. Lebo určili, že invalidita vznikla pred zaplatením poistenia.
    Napr. hluché dieťa od narodenia, prihlási sa v 16 rokoch na dobrovolné poistneie aby sa mu ID rátal zo skutočného VZ. A SP po posúdení v 18 rokoch mu prizná ID z mladosti, lebo ohluchlo dieťa pred 16 narodeninami, teda pred vznikom poistenia.
    Mária27 Presne tak, pri dôchodkoch z mladosti to bolo najviac zneužívané, preto je zákon takto zmenený - už dávno.
    Xanti No až tak dávno nie, zmena bola tá, že nestačil den dva poistenia .. ale trebalo rok. No SP už zamieta aj ID ak sa platí viac ako rok skrz to čo som napísala. A pritom, ak by sa dotyčné príklad hluché dieťa zamestnalo na týžden .. pred 18 narodeninami tak už by mu rátali dôchodok zo skutočného VZ a nie z mladosti. A pritom hluché bolo tak či tak. Ale posudzuje sa ináč.
    Mária27 prevziať tu https://obcan.justice.sk/infosud/-/i...e-b0d38c5def1e
    Katy a R myslím, že pre zadávateľa je úplne zbytočné riešiť ID z mladosti - nie je v zadaní. A dobu na doplatenie už má tiež vyriešenú - zrejme vie, čo a ako - ide mu len o AML (výška platieb) a tiež o to - že či platí ročný max VZ - tá zmena z konca r. 2018
    Inak pri ID z mladosti ozaj zbytočné doplácať - veď invalidita vznikla v detstve (to len mimo témy)
    veronikasad Ak chce doplácať rok 2010, tak má zrejme viac ako 28 rokov. Možno mu chýba doba poistenia, aby mu ID začali vyplácať. Ale to sú len moje dohady ...
    Smsg8 Diky za info
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.