Zavrieť

Porady

Spracovanie účtovníctva bez živnosti, na zmluvu o dielo podľa Občianskeho zákonníka

Ahojte,

chcela by som sa spýtať, môžem spracovať účtovníctvo príbuzným, ktorí len koncom minulého roka založili jednoosobovú s.r.o. (je to dokopy možno 10 dokladov), na zmluvu o dielo ako fyzická osoba (nemám živnosť, ani ju neplánujem zakladať), t.j. vyplatili by mi nejakú symbolickú odmenu, ja by som si ju dala do DP ako ostatné príjmy a pri ročnom zúčtovaní ZP by sa poriešili aj odvody?

T.j. že ak sa na ich dokladoch objaví moje meno, aby boli krytí touto zmluvou, t.j. že nejde o nejaké nelegálne zamestnávanie alebo čosi podobné...

Vopred vďaka.
12 komentárov     zbaliť
Negoce urob DP v ich mene.....
tigy Aj to je možnosť, uvádzať len ich meno všade... znamená to, že napr. daňový úrad nezaujíma, že kto im spracoval účtovníctvo, ak je všetko odovzdané naporiadku v ich mene? (som od nich splnomocnená na zasielanie elektron. dokumentov na DU).
kopretinka DÚ nezaujíma,kto to spracoval.Zodpovedný je daňovník
tigy Ok, super, takže keď im to spracujem hoci aj zadara, alebo za čokoládu nikoho do toho nič, ak dobre chápem...
kopretinka samozrejme
Negoce Tigy, škoda, že máš elektr. komunikáciu na seba vedenú, vidno, že si zasielala podklady, resp. pomáhaš pri DP a UZ.....
tigy Veď preto som to chcela poriešiť tou Zmluvou o dielo podľa Občianskeho zákonníka, pripadá mi to najjednoduchšie... spíšeme jednoduchú zmluvu, že im to spracujem a podám, oni mi oficiálne vyplatia nejakých pár evri a ja už si to daňovo poriešim sama v mojom DP.
Nemusíme riešiť dohody, poisťovne a podobne...

Len som si chcela byť istá, že je to takto možné a legálne.
veronikasad Tigy, ak majú zamestnancov, uzatvorte dohodu o vykonaní práce, bude to čistejšie. Ak by si im účtovníctvo robila aj v roku 2023, už by mala byť dohoda o pracovnej činnosti...
tigy Veď práve, že nemajú, je to len jeden spoločník a vypomáhajúca manželka, takže kvôli jednej dohode by sa museli prihlasovať do poisťovní a riešiť všetky ostatné veci s tým súvisiace...
Tweety Môže vypomáhať príbuzný v priamom rade ale musí byť dôchodkovo poistený.
Negoce Tweety oprav sa (stránku prevádzkuje Ing. Miroslav Gandžala, daňový poradca)
od 01 01 2020 nastala zmena https://agrico.sk/zamestnavanie-rodinnych-prislusnikov/
Negoce Tigy urob im samostatne prihlásenie a cez nové pošli DP, UZ
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Spracovanie účtovníctva bez živnosti, na zmluvu o dielo podľa Občianskeho zákonníka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.