Zavrieť

Porady

DP a príjem z Česka

Dobrý deň poprosím o radu. Prvý krát sa mi dostalo takéto potvrdenie o príjme zo závislej činnosti z Česka:
Uvádza sa v ňom:
1.úhrn zúčtovaných príjmov 23000v KČ
2.Zr.1 príjmy vyplatené do 31.01.2023 23000v KČ
3.úhrn zrazenej dane vybranej zrážkou podľa zvláštnej sadzby dane z príjmu uvedených na r.2 3540 v KČ.

Robím DP zo závislej činnosti na Slovensku a tieto príjmy z Česka neviem presne zaradiť, či použiť riadok 48 VI. oddiele, len potom neviem čo s českými zrážkami, alebo použiť riadky 51 až 55, VI.oddiela, čiže či vyňať, alebo započítať príjem z Česka. Moc ďakujem, ak niekto bude mať čas mi poradiť.
Negoce https://agrico.sk/novinky/2020/02/%C4%8Cesko.jpg
ivka70 taky zvlastny mix, tie poznamky v potvrdeni: bud totiz pouzijes sumu z riadku 20 ako poistne alebo, ak ju nemas, vypocitas 11%.
Ale oboje nerobis ....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Na ceskom potvrdeni byva pre zahranicnych dolu specialna kolonka v bode 20:
    Uhrn poistneho podle paragrafu 38j odsk 10 zakona ...pre nerezidenta CR.
    To pouzijes ako poistne.

    Ak tam taku kolonku nemas a zamestnec nie je schopny si vypytat potrdenie pre nerezidenta, tak si poistne vypocitas percentualne.

    Pre zamestnanca je vyhodnejsie vynat tie prijmy.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lotina Nemám také potvrdenie a dokonca on má údajne byť rezident v Česku, čo sa mi nevidí, keďže pracuje pre nich z domu na Slovensku.Tak použijem vynatie príjmu, ale ako s tými zrážkami, tie kam uvediem?
    ivka70 REzidentom nebude , ale musi mat na sk "prevadzku", kedze miesto vykonu prace ma na SK.
    lotina on je na Slovensku normálne zamestnaný, nikdy nebol fyzicky v česku, nechápem prečo mu dali že je tam rezident. Ale teraz ide o to, či to mám zahrnúť do DP a ked priložím ako prílohu to jeho potvrdenie, mohol by byť problém, alebo urobím len slovenské príjmy a nevyznačím v 11tom riadku nič, som z toho pomotaný úplne.
    lotina vie niekto ešte trochu pomôcť? naozaj také potvrdenie aké mi podal som ešte nikdy nevidel, úplne o ničom, len že je rezident, úhrn príjmov a zrážky 15 percent. akoby to vypísalo nejaké dieťa
    Negoce napíš na https://www.financnasprava.sk/sk/titulna-stranka
      zbaliť

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    ja keď nemám údaje o poistnom, používam metódu vyňatia s tým, že použijem len hrubú mzdu bez zníženia poistného a vyjmem takisto tú hrubú mzdu. Výsledok je rovnaký a ani DÚ nenamietal.
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lotina No presne nad tým som uvažoval, len tie zrážky dane v Česku ma mýlia, či ich treba niekde uviesť, alebo nie.
    kn-alka ak ich máš, tak áno, treba

    ak ich nemám, tak ich ani neuvádzam - pri vyjmutí príjmov je výsledok rovnaký, či ich uvediem, alebo nie.
    pri započítaní dane je výhodnejšie počítať aj s odvodmi

    samozrejme, ak nepočítam v DP s odvodmi, tak ich ani neuvádzam na konci DP v IX oddieli
    lotina Ved o to ide, že pri výjmutí príjmov nemám kde tie zrážky uviesť, čiže dám na riadok 48 celú sumu 23 600 korún teda n prepočte na eurá.
    kn-alka odvody sa uvádzajú hore na r.36, pri vyjmutí príjmov potom vyjmeš ZÁKLAD DANE zo zahraničia na r.48.

    Ak na r. 36 neuvedieš odvody zo zahraničia, na r.48 uvedieš príjmy zo zahraničia bez odvodov
    lotina Asi zle kladiem otázku, potrebujem vedieť na aký riadok DP uvádzam zrážky dane v Česku. Ďakujem
    veronikasad Pri metóde vyňatia príjmov na ziadny
    lotina Super, ďakujem, takže len riadok 48 tých 23600 kč v eurách . Ďakujem moc
    ivka70 a do poznamok das prepocet a kurz, ktory si pouzila ....
    lotina Ďakujem, už som robil český príjem, ale nebola tam zrážková daň. Ups a nedal som do poznámok prepočet. Len som si prepočítal kurz k 31.12.2022, je to veľká chyba ked to nie je v poznámkach?
    Anik ja to viac rokov riešim tak, že zapisujem na potvrdení priemerný ročný kurz urobím prepočet a tak podávam ešte nikdy nikto mi nevolal nech to urobím ináč.
    Bejata73 dobrý večer, a čo ak na potvrdení nie je údaj ani o poistení, ani o dani? Kam ten príjem uvediem? Je to malá suma cca 99 eur v prepočte...ďakujem
    veronikasad Pripocitas k slovenským príjmom z par.5 a uplatnis metódu vyňatia
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    najskôr si treba ujasniť daňovú rezidenciu ! cit z tvojho komentu " dokonca on má údajne byť rezident v Česku, ..." Ak by tak bolo - tak neriešiš žiadny prepočet v slovenskom DP, dávaš tam len slovenský príjem. V poučení na vyplnenie DP máš napísané presne, aký kurz treba použiť (ak teda by bol rezidentom SR) .
    A pozri aj tu napr §§ 36, 38ky .. na ujasnenie čo je " daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně"
    https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-586
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lotina Zdravím, tak to mení celú situáciu, ano údajne je rezident v česku, hoci pracuje z domu, zo Slovenska, nerozumiem, dôvod, prečo mu dali potvrdenie o jeho rezidencii v Česku. Takže ak je to takto, jednoducho tento príjem nebudem riešiť a ani k DP nedoložím jeho potvrdenie o príjme z Česka, ok? Ďakujem ak uvažujem správne, bude to klasické DP len so slovenským príjmom.
    lotina Zdravím, pokračujem v téme, tak potvrdenie, že dotyčný je rezident v česku mu nechcela česká firma prerobiť, hoci to tak nie je, tak moja otázočke je už len, keď vyplním DP len so slovenským príjmom, český do toho nezahrniem, mám vyznačiť na prvej strane riadok 11, že je, alebo nie je nerezident. Slovenska. Ďakujem
    ivka70 ma potvrdenie z ceskeho financniho uradu ,ze je rezidentom tam?
    podla coho to chces posudit? na potvrdeni od zamestnavatela to byt nemusi, ten to ani nemusi vedit ... len pre nerezidentov maju o jeden riadok naviac v potvrdeni, ale ak ho nevyplnia, neznamena to ,ze je automatcky rezidentom
    lotina Má potvrdenie od zamestnávateľa, kde je krížikom vyznačené, že je daňový rezident ČR
    ivka70 ten clovek ma trvaly pobyt v CR?
    lotina vôbec nie, on pracuje a žije na Slovensku, pre niech robil z domu, nechápem prečo mu dali také zlé potvrdenie, len že je rezident, príjem a daň odvedenú.
    ivka70 V takom pripade nie je rezident CR, na SK podava DP z celosvetovych prijmov.
    To, ze to ma zaskrtnute, vobec neber do uvahy ...to davali rovnake potvrdenie vsetkym .... on si mal pytat potvrdenie pre nerezidenta ,ale ak ma toto, aj to mu staci k DP
    lotina a nebude to problém, ak ho osloví danový úrad? inak moc ďakujem
    lotina práve som dovolal s FS a vraj také potvrdenie bude problém, treba to zmeniť.
    lotina Poprosím ak niekto posielal DP aj so zahraničným príjmom a mal takéto potvrdenie s označením že zamestnanec je daňový rezident a on nebol, či mu to daňový úrad akceptoval, či netreba napísať do poznámok, že nie je daňový rezident česka. Moc ďakujem ak niekto odpovie. Môj klient a ja tiež nevieme kam z konopí. česká firma nereaguje na našu žiadosť o opravu potvrdenia.
    veronikasad Zamaz osobné údaje a priloz to Potvrdenie
    ivka70 Tak ako poznam potvrdenie od zamestnavatela v CR, potvrdenie pre nerezidenta ma len navyse vyplneny riadok 20 o poistnom , co sa ale pri vynati prijmov da kludne ignorovat ....alebo vypocitat percentualne ....
    ivka70 ak podavas DP na SK, tak ho podavas pre rezidenta, pokial niekde nezaskrtnes v nom, ze ide o nerezidenta. Poznamka, ze nie je rezident CR je teda pre SK DP nerelevantna, kedze tu podavas DP z celosvetovych prijmov
      zbaliť

    DP a príjem z Česka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.