Zavrieť

Porady

GDPR a zdravotný záznam - v akých prípadoch sa nemôžu poskytnúť informácie?

Kontaktovala som nemocnicu, kde som sa narodila, s požiadavkou o zistenie času môjho narodenia. Za poplatok mi poslali v emaili sken záznamu z knihy narodení (pôrodnej knihy) s časom "10:00". Tak je to zapísané v tej knihe. Ostatné záznamy (iných pôrodov) kvôli GDPR v tej prílohe nie je vidno. Pani z nemocnice (vraj asistentka) mi do emailovej správy pripísala, že mi posiela "potvrdenie z knihy narodení, z ktorej je zrejmá hodina vášho narodenia, t.j. 10:00 hod." Tak som bola v tom, že je to zaokrúhlený čas, na celú hodinu (od mamy mám informáciu pol desiatej). Potom mi napadlo, že v tej knihe musia mať ešte predsa aj iné záznamy, a ktovie, ako sú zapísané. Tak som napísala tej pani asistentke, či by sa dalo získať porovnanie s ostatnými záznamami. Nato mi odpísala, že mi poslala "presný čas", čo sa mi teda nechcelo veriť. Zavolala som ešte pani vedúcej nemocnice, a tá tiež tvrdila, že by ten čas mal byť presný. Dala mi kontakt na pani archivárku, tak som potom napísala tej pani, a tá mi zase tvrdila, že tie časy tam majú z toho roku zaokrúhlené na 5-minútové intervaly. Takže som celkovo dostala veľa protichodných informácií. Najradšej by som videla tie záznamy z tej knihy osobne, ale jednak nebývam už v tom meste (mám to tam dosť ďaleko teraz - okolo 100 km) a druhá vec je, že neviem, či by mi to kvôli GDPR dovolili. Dosť ma to hnevá, pretože viem, že tam tie údaje majú, a ja sa na to nemôžem pozrieť kvôli ich tvrdeniam o GDPR. Naozaj by nebolo možné nejako vyhovieť v takomto prípade? Tú knihu časom asi aj tak budú skartovať, takto by som sa mohla aspoň niečo dozvedieť.
5 komentárov     zbaliť
jelalim ako chceš s touto informáciou nakladať? Prečo Ti nestačí tá informácia od mamy?
Dáša_ predpokladám, že ide o presný výpočet horoskopu
Kittily Chcem to vedieť jednak kvôli sebe (taká osobná informácia), a tiež sa začínam viac venovať astrológii, ktorá ma vždy zaujímala. A ďalšia vec je, že som si zaplatila za túto službu (informáciu), takže by to mohlo mať nejakú úroveň. Keď to, čo propagujú ako čas narodenia z tej ich knihy, je naozaj čas narodenia, a nie len nejaký náhodný zápis, tak by to mohli vedieť aj nejako dokázať.
Negoce ako sa berie čas narodenia? keď ti prestihli pupočnú šnúru? keď si sa nachýchla? keď ťa mamka vytlačila a bola si celým svojim objemom vonku z maternice? alebo ako sa berie čas narodenia????
buchač Kittily (27.03.23 22:22) a tiež sa začínam viac venovať astrológii,
====================
Jésus marihuanna...málo vás je ?
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronikasad
Aj keď si si za službu zaplatila, nemyslím si, že ti aj pri osobnej návšteve nemocnice poskytnú osobné údaje o iných osobach

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

ivka70
Neviem, , ake protichodne informacie si dostala ,ak si dostala informaciu, ze si sa narodila o 10:00 a dalsiu informaciu ,ze cas je zaokruhleny na 5 minutove intervaly.
Mne z toho len vyplyva, ze si sa narodila medzi 9:56 a 10:04, skor ale do 10:00 (cas po 10:00 by som uz zaokruhlila na 10:05)

Rozhodne informaciu o inych narodenych v dany den nemozes dostat, ide o osobne udaje a nemocnica ich nemoze zverejnovat, ani po dlhsom case. Ani osobna navsteva nemocnice by nepomohla. Mozes dostat len svoje udaje.

A ak si myslis, ze sa "vtedy" rodili deti kazdych 5 minut, aby si ty vedela jednoznacne urcit svoj cas podla okolitych casov, tak taka nemocnica asi nebola ani v case, ked sa rodili "Husakove" deti.
Nic by ti nepomohlo, ak by si sa dozvedela, ze dieta zapisane pred tebou ma udaj napr. 6:30 a za tebou 12:10.

Mohla by si este skusit cez tvoju mamu nahlad do jej zdravotnej dokumentacie na gynekologii. V sprave o porode bude aj cas porodu.Ale poziadat o nahliadnutie do dokumentacie musi lekara tvoja mama.
16 komentáre - rozbaľ     zbaliť
Kittily Tá pani, čo mi poslala tú informáciu s časom (s prílohou), najprv použila termín "hodina narodenia", neskôr už "presný čas". To nie je to isté. Keď som potom chcela porovnanie s ostatnými záznamami, tak k tomu sa stavala ako slepá/hluchá a tvrdila mi, že u nich v nemocnici sa časy písali na minútu presne - typu 0:01, 6:38, 14:17 a podobne dávno pred tým rokom ako som sa ja narodila. A že takéto časy videla na vlastné oči, a preto má zato, že ten čas, ktorý mi poskytla je správny (akože na chlp správny). A to sa mi zdalo dosť nepravdepodobné, aby to bolo naozaj tých 10:00 presne, ako mi chcela nahovoriť. Myslím si, že mohla byť ústretovejšia a jednoducho, nechcela vyhovieť a ani ma nasmerovať na niekoho, kto by o tom mohol vedieť viac. Tak som si našla kontakt na pani poverenú vedením nemocnice, a zavolala som jej a vysvetlila jej, o čo ide. A ona mi povedala, že u nich v nemocnici sa písali časy narodenia presne, že ona sa tu v tejto nemocnici narodila v sedemdesiatych rokoch (teda ešte predo mnou) a čas nemá zaokrúhlený. A keď som jej povedala, že tá pani pred ňou mi napísala, že "hodina môjho narodenia je 10:00" tak sa zasmiala a povedala, že "ona nevie, ona je len asistentka", a že "jej to len niekto priniesol". Ale dala mi ešte emailový kontakt na archivárku. Tej som napísala, ale predostrela som jej do emailu aj možnosti, či tam nie sú zaokrúhlené časy. A ona mi odpísala, že tie časy v tom roku sú v 5-minútových intervaloch. A to sa mi veľmi nezdá, že by v sedemdesiatych rokoch písali časy na chlp presne, a potom v osemdesiatych rokoch by už prešli na systém 5-minútových intervalov. To sa mi nezdá príliš logické, a preto pochybujem o správnosti tohto tvrdenia. Pani archivárka navyše potom nereagovala na moje emaily, potom som jej ešte zatelefonovala a ona mi sľúbila, že sa tam ešte pozrie a napíše mi, ale neodpísala mi. Takže jej prístup sa mi nezdal korektný. A preto mám pochybnosti.

Zisťovala som si čas narodenia aj na matrike. Nechala som si poslať prefotené "Hlásenie o narodení dieťaťa" , ale tam je pri kolónke "Dátum narodenia" v zátvorke "hodina, deň, mesiac, rok a rodné číslo" a vyplnený je len deň, mesiac, rok a rodné číslo, Zdá sa, že minúty tu vtedy rolu nehrali.
U obvodnej lekárky v zdravotnej karte čas tiež nemám uvedený.
A čo sa týka zdravotnej dokumentácie mojej mamy na gynekológii, tá už asi neexistuje, lebo sa uchováva len 20 rokov od poslednej návštevy u lekára, a mama mi tvrdila, že ona u toho lekára nebola ani si nepamätá a nevie, čo s tou kartou je.

Takže tá kniha narodení v nemocnici je posledná možnosť, odkiaľ by som mohla ešte získať nejakú dodatočnú informáciu.
ivka70 Hras sa na slovicka a asi im prides hodne otravna, ked ukoncili komunikaciu.
Zmier sa s tym, ze informacie si dostala ine uz nemas ake ziskat.
Kittily Oni reagujú len keď človek zaplatí, zadarmo radšej ani prstom nepohnú.
ivka70 Lebo inak sa v praci nudia a cakaju len na taketo poziadavky.
veronikasad Cudzí zdravotný záznam ti neukazu
veronikasad Dcéra je nar.v r.1979 a čas narodenia som videla v zdravotnej karte u detského lekara. Mala tam čas 21.05, či to bolo na minútu presne, neviem
Kittily Je to smutné, že sa v takejto jednoduchej veci nedá dopátrať jednoznačnej, presvedčivej odpovede. Písala som aj na Národné centrum zdravotníckych informácií, a ani tam nevedeli, že to nemajú v kompetencii. Vraj sa mám obrátiť na zdravotnícky personál, ktorý tam vtedy bol a spýtať sa ich, ako to zapisovali.
veronikasad To čo mali k dispozícii, ti poslali. Až tak jednoduché to nebude hrabať sa po viac ako 40 tich rokoch v nemocničných archívoch.
Kittily ivka70 "Hras sa na slovicka a asi im prides hodne otravna, ked ukoncili komunikaciu." Nikto komunikáciu neukončil, keby som chcela, môžem sa ísť ešte pýtať, prípadne sťažovať, reklamovať atď.
ivka70 Mozes cokolvek, ale podla toho, co si popisala sem ,by si uz mohla prestat otravovat. Zdravotnici maju naozaj dolezitejsiu pracu ako opakovane odpovedat na tvoje nezmyselne dotazy.
Kittily ivka70 "opakovane odpovedat na tvoje nezmyselne dotazy" Čo je na tých dotazoch nezmyselné? Ak niekto poskytuje služby druhým (za peniaze), musí sa vedieť vysporiadať aj s príslušnými otázkami zákazníka, nato sú napríklad infolinky a prieskumy spokojnosti zákazníkov. Sú firmy, kde sú zamestnanci hodnotení podľa výkonu/kvality práce so zákazníkom. Zdravotníci sú takisto služba pre nás.
romana147 " Čo je na tých dotazoch nezmyselné?"
.
predsa tá spr os tá SLÉPKA, čo ich píše
Dáša_ Aj keby ti tú informáciu poskytli, nikdy nebudeš mať istotu, že je to presne tá minúta, ktorú ti označili. A je úplne jedno, či ti oznámia 10.00 alebo 9,47. Naviac, je celkom možné, metodika odčítania presného času sa mierne líšila. Veď si spočítaj ten horoskop s rozdielom 10 minút pre povedzme dve hodine okolo tohto času. A ak by si bola tak dobrá, že dokážeš počítať dokonca jednodtlivé udalosti, tak spätne vyberieš, ktorá hodina je najpravdepodobnejšia. Budeš to mať ako dobré cvičenie. Mmch, kedysi som to aj ja počítala, v časoch, keď ešte neboli dostupné programy. Bolo treba pekne, ručne. ALe časom som pochopila, že toto nepotrebujem vedieť.
Kittily Veľká škoda že na Slovensku je povinnosť uchovávať zdravotné záznamy len po dobu 20 rokov. V Česku to majú až 40 rokov. Keby sme mali zákony ako v Česku, ešte by som tú správu o pôrode stihla vybaviť. Týchto 20 rokov vymysleli niekedy v roku 2005, predtým bola povinnosť držať zdravotné záznamy až 100 rokov. Teraz máme zákony ako v Afrike a tak to aj bude v tomto štáte vyzerať.
buchač Dáša_ (Včera 21:30) ALe časom som pochopila, že toto nepotrebujem vedieť.
===================
Amen !

P.S.:
Myslíš, že aj "veštkyňa" to pochopí ?

P.S.:
Jedna osoba, čo sa riadi horoskopom, na Porade existuje. Ale myslím si, že to zanechalo na nej nejaké stopy.
ivka70 A co sa tyka zdravotnej dokumentacie tvojej mamy, zjavne ona zanedbala navstevy lekara, kedze este zije (podla toho, ze sa vyjadrila), ale u lekara 20 rokov nebola (hoci pravidelne prehliadky u gynekologa su vysoko odporucane). Takze sa stazuj u nej, 20 rokov archivovat udaje od poslednej navstevy pacientky, je dostatocne dlha doba.
Zaony mame dobre, len niektori ludia si myslia, ze oni nemusia nic , ale vsetci ostatni vsetko, len aby im vyhoveli.
  zbaliť

GDPR a zdravotný záznam - v akých prípadoch sa nemôžu poskytnúť informácie?

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.