Zavrieť

Porady

rozúčtovanie nákladov v bytovke - striedavá starostlivosť

Ako rozúčtovať správne v bytovom dome spoločné náklady, ak tam býva aj dieťa v striedavej starostivosti? Každý druhý týždeň je v tejto bytovke. Čo k tomu potrebujem? Matka samozrejme to nezahlásila. Vlastne v tom byte mám zahláseného 1 a bývajú tam už 3, resp. každý druhý týždeň až 4. To znamená, že predpis - Výpočtový list - je vystavený na 1 osobu.
Ďakujem za odpovede.
Naposledy upravil Kláraz : 10.04.23 at 15:46
ivka70 Aké náklady rozpočítavate podľa počtu osôb? Na konci roka neaktualizujete počet nahlásených osôb v byte?
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Chobot
Trvalý pobyt je absolútne irelevantný. V byte môžu byť prihlásení na TP aj desiati, pričom v skutočnosti tam môžu bývať len dvaja a naopak.

S tými osobomesiacmi je to problematické. Tiež sme mali v bytovke tento problém. Evidentne jedna suseda mala nahlásenú 1 osobu, ale vedeli sme, že tam býva s priateľom. Aj sme to vedeli dokázať DEK kľúčom, že denne používajú obaja oba pridelené DEK kľúče.

Počet osôb si prihlasuje vlastník bytu. Vyplýva to z ustanovenia § 11 ods. 9 zákona o vlastníctve bytov:

"9) Vlastník bytu je povinný oznámiť bez zbytočného odkladu správcovi alebo spoločenstvu zmeny v počte osôb, ktoré užívajú byt súvisle minimálne počas dvoch mesiacov. Ak vlastník byt neužíva, je povinný oznámiť správcovi alebo spoločenstvu svoju adresu a každú jej zmenu."

Nemali sme žiadnu páku, aby sme ju donútili nahlásiť si 2 osoby. Ak sme jej to aj na schôdzi vytkli, že má prihlásenú len 1 osobu, tak tvrdila, že on tam chodí na návštevu a chodí za ňou každý deň. A že nikto jej nemôže zakázať si tam vodiť návštevu. Že jej priateľ má vlastný byt, kde je riadne prihlásený.


Jednoducho je to na čestnosti vlastníka bytu, či skutočne nahlási všetky osoby. Isto, nasilu by mohol správca na podnet zástupcu vlastníkov zmeniť počet osôb, ale keby došlo na žalobu, tak by asi záležalo na dôkazoch. Bez súdneho rozhodnutia platí to, čo vlastník nahlási.


K tvojmu prípadu - treba vyzvať vlastníka bytu, že je zrejmé, že v byte býva viac osôb, než je nahlásených a preto nech nahlási skutočný počet osôb. Potom sa môžete len hádať.
3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
mari2x mne pri odčítavaní vodomerov , zapisovali aj počet osôb,,
výmimka bola iba raz :
na spoločnú EE / byt prízemný / 3 deti = OM 3 miesto 5
ivka70 Netrep,len ja som vymazala svoju nepodstatnu otazku k TP dietata.
kopretinka ja vidím všetky zmazané komenty a jediný zmazaný je od ivky,kde má dieťa trvalý pobyt.Nič nebolo zmazané,to len ty si nevieš rozkliknúť. A jediný utrhnutý si tu ty.
  zbaliť

rozúčtovanie nákladov v bytovke - striedavá starostlivosť

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.