Zavrieť

Porady

Dan z nehnutelnosti

Dobry den,
Uz treti rok vlastnime nehnutelnost. Kazdy rok nam v obalke priniesli z mestskeho uradu vymer za smeti, ale nikdy nepriniesli dan za byt. Minuly rok nam prisla upomienka za neuhradenie dane, ktoru sme uhradili hned po obdrzani upomienky. Tento rok nam opat prisli len smeti. Volala som na urad preco a tam mi pani povedala, ze nam dan neprisla, lebo v byte nik nebyva a ze ked ju chceme platit, mali sme hlasit, ze v byte byvame. Stretla som sa tym prvy krat. Nie je to nas prvy byt, ale dan za byt nam chodila automaticky, nikdy sme o to nemuseli ziadat. A celkovo je to divne, ako je mozne, ze nam poslu upomienku o nezaplateni a smeti a rok na to nam pani povie, ze nas vobec neeviduju? Naozaj to treba hlasit pri kupe bytu? To je nieco nove? Dakujem za radu.
9 komentárov     zbaliť
misoft Pani na úrade je asi "mimo". Daň z nehnuteľnosti sa nezakladá na obývaní, obsadenosti, ale na vlastníctve. Každý, kto vlastní nehnuteľnosť (záhrada, pole, dom) a tieto sú v katastri a správca dane ich eviduje, je povinný vlastníctvo pri získaní oznámiť správcovi dane a ten následne vyrubuje túto daň a vlastníkovi zasiela výmer na daň z nehnuteľnosti.
Ak teda ste pri kúpe obci ako príslušnému správcovi dane z nehnuteľnosti) nenahlásili zmenu vlastníka, tak výmery by odosielali pôvodnému vlastníkovi (čo sa mi tiež zdá pritiahnuté za vlasy - ihneď by sa ozval). Zdá sa, že v obci sa nekonajú kontroly, neaktualizujú údaje a takto to potom vyzerá (viď môj prípad poplatku za TKO, keď na úrade odhlášku z tr. pobytu DORUČENÚ neotvorili 2,5 mesiaca a mne samozrejme poslali navýšený výmer za osobu, ktoré v meste už nebývala, nemala tr. pobyt).
jslancik Duško, takéto prerozprávania toho, čo "pani na úrade povedala" treba brať s rezervou. väčšinou "klienti" počujú iba to, čo chcú, pochopia to podľa svojho a ako si to zapamätajú, je otázne. a ktovie, na čo sa tuto kasiopeja pýtala, lebo odpoveď zhruba korešponduje s výmerom za smeti.
buchač misoft (Dnes 17:42) Zdá sa, že v obci sa nekonajú kontroly, neaktualizujú údaje a takto to potom vyzerá (viď môj prípad poplatku za TKO, keď na úrade odhlášku z tr. pobytu DORUČENÚ neotvorili 2,5 mesiaca a mne samozrejme poslali navýšený výmer za osobu, ktoré v meste už nebývala, nemala tr. pobyt).
================
...a na základe čoho by mali vykonávať aktualizácie, ak nemajú odklady ?

Ten tvoj prípad ? Sám si spomínal, že si nenahlásil zmenu a spoľahol si sa na to, že na základe odhlášky z trvalého pobytu dôjde aj ku zmene poplatku za TKO.
Lenže trvalý pobyt a smetie nemá proste nič spoločné.
misoft A - znova kritizuješ? Ani si nečítal, že ONI odhlášku DOSTALI! Úradne! Doporučene! Ale neotvorili poštu. A okrem toho - ja NIE som povinný niečo nahlasovať - prečítaj si zákon 253/1998 §10 d) - "zaslať vyplnený odhlasovací lístok ohlasovni doterajšieho trvalého pobytu občana o skončení tohto trvalého pobytu, ak nejde o trvalý pobyt osvojeného dieťaťa,". Túto povinnosť má ohlasovňa!!! A keďže si to neprečítali, nevykonali zmenu, tak brali staré údaje (neaktualizované) o TP občana.
A prečítaj si toto https://www.financnasprava.sk/_img/p...MD_2019_MP.pdf
Zase si múdry ako ho*no v tráve! Zalez na chalupu a nekaz tu vzduch.
buchač misoft (Dnes 16:36) A okrem toho - ja NIE som povinný niečo nahlasovať - prečítaj si zákon 253/1998 §10 d) - "zaslať vyplnený odhlasovací lístok ohlasovni doterajšieho trvalého pobytu občana o skončení tohto trvalého pobytu, ak nejde o trvalý pobyt osvojeného dieťaťa,". Túto povinnosť má ohlasovňa!!!
====================
Hehehe...takže ohlasovňa trvalého pobytu by mala nahlásiť zmenu pri TKO ??? To nám tu všetkým chceš znova tvrdiť ??? To fakt vážne ?
Už to konečne pochop, že tvoje tvrdenia nemajú ani hlavu, ani pätu. Už ti to povedali viacerí a nie iba ja. A mýliš sa v poslednej dobe nejak príliš často...

Ozaj...na základe čoho by mala obec robiť aktualizácie ?

...a neurážaj, lebo nie je problém dať patričnú odozvu.
Negoce bolo podané DP z nehnuteľnosti? zrejme áno, pretože prišla aspoň upomienka z MU .........poštu z MU môžete riešiť tak, že máte aktivovaný účet na Ústrednom portáli verejnej správy (Slovensko.sk), MU tam bude zasielať poštu (ušetria )
kopretinka to je dobrá blbosť,že neprišla daň za byt,lebo tam nebývate,na základe čoho teda vyrúbili poplatok za odpad? Veď tam nebývate,ako vám to mohli doručiť? To majú nejaký bordel na tom úrade a nekompetentných zamestnancov.
ivka70 V niektorych mestach sa dan z odvozu komunalneho odpadu neplati na osoby ,ale na nehnutelnost ...takze kludne im mohol prist tento poplatok.
To vsak nic nehovori o tom, ci podali alebo nepodali DP na dan z nehnutelnosti. Kludne ho podat nemuseli a ta upomienka bola prave na to, lebo urad zistil nezrovnalost medzi katastrom a podanymi DP na dan z nehnutelnosti.
veronikasad Naozaj pri kupe bytu treba podať daňové priznanie k dani z nehnutelnosti.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Mária27
Naozaj to treba hlasit pri kupe bytu!
zákon: https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...4/582/20221101
Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) obce o dani z nehnuteľnosti nájdi na jej stránke.
kopretinka a prečo im teda prišla upomienka,že nezaplatili tú daň? Veď daň musela byť vyrúbená.
Mária27 možno pôvodnému vlastníkovi

red john je offline (nepripojený) red john

red john
Myslim si, ze dotycna pani na urade nema co hladat, lebo podat tak zavadzajuce informacie je pomaly trestuhodne.

Cela problematika je rozpisana v linku.
https://danznehnutelnosti.sk/informa...nehnutelnosti/


Ze v byte nik nebyva, to este nie je dovod na nevyrubenie dane. Za KAZDU nehnutelnost sa ma platit dan. No zmenu majitela je potrebne nahlasit a aj podat danove priznanie.
Ja ich mam viacero a platim jedna radost.
Takze bacha na neplatenie, lebo upomienky budu chodit stale a k nim sa mozu pridat aj nejake penale.

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.