Zavrieť

Porady

Vyúčtovanie nájomného

Dobrý deň. Bytové družstvo spustilo minulý rok portál, kde si možno pozrieť napr.info o vyúčtovaní, nahlásiť zmenu počtu osôb,...A práve zmenu počtu osôb som chcela nahlásiť aj ja. Problém bol v tom, že pri zadávaní dátumu sa nedal dátum prepísať. Písala som na mail bytového družstva, že chcem zmeniť počet osôb v byte a na portáli to nefunguje, či treba prísť osobne. Dostala som odpoveď, že buď osobne, alebo mám napísať, na koľko znižujem počet osôb a zmena bude platiť k prvému dňu ďalšieho mesiaca. Zmenila som cez mail. Pýtala som sa, či mi príde aj nový výmer, no odpoveď som už nedostala. Portál medzi tým začal fungovať a ja som zmenila aj tam počet osôb. Vyúčtovanie za minulý rok však uvádza stále 2 osoby a ďalší predpis je tiež na 2 osoby. Reklamovala som, no neúspešne.Vraj mailom som to nedoriešila a na portáli zmeny neevidujú. Poslala som aj screen portálu, kde je zmena zadaná a preposlala aj pôvodné maily. Vyúčtovanie by som aj nechala tak, ale vraj ďalšie vyúčtovanie bude pol roka na 2 osoby (lebo sa viaže na zálohový predpis, nový je od júla) a pol roka na 1 osobu (to mi zmenili už predpis, ktorý bude platiť od tohoto júla). Mám vôbec nejakú možnosť, aby som ďalšie vyúčtovanie nemala na dve osoby? ja som tie zmeny predsa spravila, 2x. Ďakujem.
Naposledy upravil Šípková : 16.05.23 at 11:26
3 komentárov     zbaliť
misoft Aby si rozumela - tie vaúčtovania sú za minulý rok a rozpisy na zálohy sa robia na budúci rok - KALENDÁRNY. Takže ak zmeníš počet osôb v máji, prejaví sa nový rozpis na budúci rok.
Zákon 182/1993 §8 ods.2.
Nemôže to robiť každý mesiac osobitne - preto sa to počíta na celý rok a vypočítava z prechádzajúceho celého roku.
Vieš si predstaviť to vyúčtovanie a rozpis po mesiacoch? Veď by si to dostala minimálne na 5-tich obojstranne popísaných papieroch - a z toho by si bola dupľom ako jeleň.
A žiaľ - zákon je v tomto kostrbatý, pretože sa nepočíta v ňom, že počet ubytovaných sa môže v priebehu roka meniť a podľa toho spracovávať údaje a zálohové platby - jednoducho - správca by nerobil nič iné, len prepočítaval a mesačne by posielal lajstrá....
Šípková Dakujem
kopretinka a čo konkrétne sa počíta na osoby? u nás len spoločná elektrina a to sú centové položky.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zmeny počtu osôb treba podľa možnosti riešiť osobne, zálohový predpis upravia aj v priebehu roka. Odhlasovala som dcéru, zálohový predpis mi upravili cca za dva mesiace. Osobomesiace sa prejavia až vo vyúčtovaní za príslušný kalendárny rok, platia odborná nahlásenia zmeny

    Vyúčtovanie nájomného

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.