Zavrieť

Porady

Dovolenka pri prechode z TPP na 1/2 úväzok

Poprosím o radu, keďže sa stretám s protichodnými názormi.V polovici decembra 2022 som bol zamestnávateľom prakticky donútený prejsť z TPP na 1/2 úväzok od januára 2023 s tým, že už som nestihol vybrať všetku dovolenku,na ktorú som mal nárok, zostali mi 4 dni starej RD z TPP (4x8 hod). V apríli 2023 som kontaktoval mzdovú účtovníčku s otázkou ohľadom čerpania dovolenky a tá mi sms správou oznámila, že z minulého roku mám nárok na čerpanie iba v dľžke 4 dni po 4 hodiny a ďaľšie moje argumenty jednoducho odignorovala. Od iného človeka som dostal radu, že mám najskôr vyčerpať dovolenku z roku 2023 (deň=4 hod) a pred koncom roka resp. pri prípadnom ukončení prac. pomeru požiadať o preplatenie RD z roku 2022 (deň=8 hod.) Poprosím o radu, ako postupovať, aby som prakticky neprišiel o polovicu zostávajúcej RD z minulého roku...Vopred ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Tweety je offline (nepripojený) Tweety

  Tweety
  Mzdová ti dala správne informácie. Tvoj nárok na D je v tomto roku v polovičnom úväzku. Al si chcel preplatenie v plnom úväzku, mal si ju vyčerpať ešte v minulom roku .
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  palobn A keď sa nedala vyčerpať kvôli PN kám kolegov???
  Tweety potom tak,ako som napísala, preplatenie už len s 1/2 úväzku,deň D sú 4 hod.
  ivka70 to je nezavisle na tom, ze 1 den dovolenky je aktualne u teba 4 hodiny. Dovolenku cerpas len tolko hodin, kolko by si inak bol v praci.
    zbaliť

  ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

  ivka70
  Zakonnik prace udava dovolenku v tyzdnoch, nie v hodinach. Dovolenka je vzdy vyplacana aktualnym uvazkom. Informacie zo mzdoveho su spravne a nezmenis to, kym sa ti nezmeni zasa uvazok.
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  palobn Čisto hypoteticky...keby sa mi v priebehu roka zmení prac. pomer znovu na plny TPP, trebárs v júli, tak mám nárok na RD 4 dni z minulého roka + 25 dní za tento vo výške TPP, aj keď budem mať reálne odpracovaného pol roka iba na pol.úväzok?
  ivka70 Ano, ked ich budes cerpat az po juli, ked uz budes mat plny uvazok, tak uz ich cerpas 1den dovolenky = 8 hodin, lebo taky by bol tvoj aktualny uvazok.
  palobn Ďakujem za vysvetlenie
    zbaliť

  veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

  veronikasad
  Bohužiaľ, odpoveď mzdovej účtovníčky je v súlade so zákonníkom práce. Nárok starej dovolenky sa neprepocitava a počet dní sa prepláca aktuálnym uvazkom.
  Píšeš, že skrátenie úväzku bolo na podnet zamestnávateľa, bolo by preto od neho seriózne keby ti rozdiel doplatil formou odmeny, zákonný nárok však na to nemáš.
  Prednostne sa čerpá stará dovolenka, tak ak ti aj nejaká pri skončení pracovného pomeru dostane, náhradu dostaneš len 4 hod./deň

  Dovolenka pri prechode z TPP na 1/2 úväzok

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.