Zavrieť

Porady

Dôchodok - platenie odvodov iba tesne pred dôchodkovým vekom

Známa podnikateľka (sro), mi tvrdí, že kvôli dôchodku si stačí platiť odvody 7 rokov pred dovŕšením dôchodkového veku. Inak stačí mať v sro minimálnu mzdu. Viem, že je to blud ale tvrdí mi, že to má od svojho účtovníka a daňového poradcu.
Moja otázka z čoho tento názor vznikol a keď je to zlé pochopenie niečoho, čo to je?
Môj názor je ten, že keď si aj niekto optimalizuje odvody, mal by na druhej strane šetriť na dôchodok sporením.
Negoce pre takúto podnikateľku to možno aj platí, ale....
1/ nárok na SD vznikne ak má minimálne 15 rokov dôchodkového poistenia
2/ nevieš koľko jej štát prispieval dôchodkovým poistením pokiaľ bola na MD? RD (starostlivosť deti ) , opatrovanie ai
takže možno má aj pravdu , ale....
inak už neplatí pravidlo, že sa vypočítava SD z posledných 10 rokov 5 najlepších.
mari2x vybrané roky neplatia už asi nad 15 rokov
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Priemerný osobný mzdový bod je jedna z troch veličín, ktoré sa násobia na výpočet sumy dôchodku. Je to aritmetický priemer osobných bodov. Osobný bod v každom roku je tvoj ročný zárobok lomeno priemerný.
    Minimálne osobné body znižujú priemerný bod. Ak je priemerý bod pod 1, znižuje vlastne sumu dôchodku, ktorá by bola vyrátaná z počtu odpracovaných rokov, dôchodkovej hodnoty a priemerného osobného bodu v hodnote aspoň 1. Vyššie priemerné osobné body ako 1 sumu zvyšujú.
    Ani 7 rokov osobného bodu v hodnote 3 (veľmi vysoké odvody) by nevyrovnalo ostatné minimálne body na priemerný bod nad 1.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mha352 Áno, čítal som. Ale zaujíma ako mohlo pravdepodobne vzniknúť tvrdenie, že si "stačí platiť odvody 7 rokov pred dôchodkom.
    Tweety tak to sa opýtaj tej známej, stále bolo potrebných min. 15 rokov poistenia
    tigy Myslím, že mha352 myslel, že stačí platiť vysoké odvody 7 rokov pred dôchodkom, a predtým len minimum.
    Vychádza to podľa mňa z toho starého spôsobu výpočtu, aj keď to bolo 5 a nie 7 najlepších rokov z 10 posledných...
    Negoce takýto spôsob platenia postačoval v 20. storočí.....v 21. storočí nestačí
    ivka70 Volakedy sa dochodok pocital len z prijmu z poslednych 10 rokov pred dochodkom, to uz ale davno neplati. Dnes sa pocita zo vsetkych rokov dochodkoveho poistenia.

    Ak by jej mal vyjst minimalny dochodok, teda bude mat 40 rokov DP, tak jej cely cas staci platit s minimalneho VZ. Ale 40 rokov.
      zbaliť

    mari2x je offline (nepripojený) mari2x

    mari2x
    ak na odvodoch nedáš 150, ktoré by ti na dôchodku vrátila SP po 20 za 7 rokov, tak
    na dani zaplatíš 30
    odložiž by si mal 50
    minúť môžeš 70

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Priemerný osobný mzdový bod, ktorý je jednou z veličín pri výpočte starobného dôchodku, sa počíta z príjmu od roku 1984

    Dôchodok - platenie odvodov iba tesne pred dôchodkovým vekom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.