Zavrieť

Porady

Dodatok k pracovnej zmluve

Zamestnanec bol prijatý do TPP na dobu neurčitú na určitý druh práce. Zamestnávateľ sa rozhodol zmeniť organizačnú štruktúru s tým, že uvedenému zamestnancovi sa zmení názov funkcie, miesto sa však neruší. Zamestnanca núti podpísať dodatok k PZ, zmenil mu totiž pracovnú náplň, s ktorou zamestnanec nie je stotožnený. Viem, že podpísanie dodatku k PZ je obojstranný právny úkon, ako sa môže zachovať zamestnávateľ, ak zamestnanec takýto dodatok odmietne podpísať? Má zamestnanec vôbec šancu nejako sa brániť?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

  ivka70
  Mne to z popisu vychadza na to, ze nejde len o zmenu nazvu pozicie (kedze sa meni aj pracovna napln), ale ide o zrusenie jedneho pracovneho miesta a vytvorenie ineho pracovneho miesta.
  Oficialne by mal zamestnavatel zrusit to povodne pracovne miesto, vytvorit nove miesto (to sa pri organizacnych zmenach bezne robi) a ponuknut zamestnancovi to novovytvorene.
  Ak zamestnaec nesuhlasi a na to nove miesto nechce nastupit, moze mu zamestnavatel dat vypoved z dovodu zruseneho pracovneho miesta (s narokom na VD aj odstupne podla ZP) a na novovytvorene miesto moze prijat niekoho ineho. Nemoze zamestnanca donutit prijat miesto, ktore nechce (lebo zmluvu ma na nieco uplne ine).
  Zrusenie pracovneho miesta zamestnanec nemoze ovplyvnit, to je rozhodnutie zamestnavatela.
  Naposledy upravil ivka70 : 04.09.23 at 05:39
  Kováczová No však práve ... zamestnávateľ nechce zrušiť miesto, pretože by musel vyplatiť odstupné, tak to chce obísť a urobiť formou dodatku k PZ, kde uvedie zmenu pracovnej pozície a zmenu pracovnej náplne. Ak to zamestnanec nepodpíše, môže zamestnávateľ rozviazať s ním PP?
  ivka70 Rozviazat PP jedine ak zrusi pracovne miesto. Inu zakonnu moznost nema. Ako pisem, zamestnanca nemoze donutit podpisat nieco, co nechce podpisat. Pokial nepodpise a pracovne miesto nebude zrusene, bude stale robit na povodnej pozicii s povodnou naplnou prace ...

  Chobot je offline (nepripojený) Chobot

  Chobot
  Má zamestnanec vôbec šancu nejako sa brániť?

  Má. Novú zmluvu či dodatok nemusí podpísať.

  Tweety je offline (nepripojený) Tweety

  Tweety
  Kováczová (Dnes 09:22) No však práve ... zamestnávateľ nechce zrušiť miesto, pretože by musel vyplatiť odstupné, tak to chce obísť a urobiť formou dodatku k PZ, kde uvedie zmenu pracovnej pozície a zmenu pracovnej náplne. Ak to zamestnanec nepodpíše, môže zamestnávateľ rozviazať s ním PP?
  Zamestnáv. obchádza ZP, porušuje ho a zamestnanec má s tým súhlasiť? No isto nie. Ak ruší jeho pracovné miesto, nech postupuje podľa ZP, Výpoveď mu pre nepodpísanie novej zmeny PZ nemôže dať. Aj tu platí ZP. V zákonníku sú jasne dané podmienky na ukončenie PP výpoveďou.
  PS: zamestnanec sa môže obrátiť na IP.
  Kováczová Dobrý deň, môžem Vám prosím napísať do súkromnej správy, keďže sa jedná o citlivé údaje?
  Tweety no skús ale tu radíme verejne.

  Dodatok k pracovnej zmluve

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.