Zavrieť

Porady

Môže byť predmetom dedičského konania stavba nezapísaná v katastri?

Má stavebné povolenie z roku 1969, bola dokončená cca. 1971, ale nebola zapísaná do katastra. Stavebník uvedený na stavebnom povolení zomrel.
Dedičské konanie prebieha, ale notár rieši iba pozemky. Znalecký posudok, ktorý bol notárovi predložený obsahuje aj túto stavbu, ale z nejakého dôvodu ju notár ignoruje.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Chobot je offline (nepripojený) Chobot

  Chobot
  Je to logické - stavba nie je nikde evidovaná, tak notár nemá čo riešiť. To, že je v nejakom znaleckom posudku je pre notára bezpredmetné. Stavba musí existovať "papierovo", aby mohla byť prededená.
  5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  jswick Tj. najprv jej musim vybavit popisne cislo a zapisat do katastra ako stavbu bez pozemku? Pozemok na ktorom stoji v minolosti patril, ale aktualne nepatri stavebnikovi.
  Oliwa Že niekto príde k pozemku s nezapísanou stavbou sa dá pochopiť.
  Ale že niekto príde o pozemok pod stavbou je nepochopiteľné - to prečo si nechal s prepáčením vziať "stoličku" spod zadku?
  O aký typ stavby sa jedná - rodinný dom? Žiaľ, na Slovensku vôbec nie ojedinelý prípad... Akurát dedičia, resp. budúci majitelia/predávajúci majú zarobené na zbytočné starosti, ktoré nemuseli mať. Ved´ kto by už len kupoval stavbu bez pozemku, o prístupe k nej ani nehovoriac... Ibaže by to bolo vrámci rodinných vzťahov, ktoré dnes môžu byť ideálne, ale zajtra (resp. o pár desiatok rokov) už nemusia...
  Ak stavba nie je zakreslená v katastrálnej mape (čo asi nie je), tak bude treba dať urobiť aj geometrický plán, takže sa Vám to v tom prípade "trošičku" predraží a predĺži...
  Kedže sa jedná o stavbu pred rokom 1976, ide o špecifický prípad, keďže na ne platí iný režim.
  jswick Ono ide o to, ze sa pozemok predal aj so stavbou, ale stavba nebola uvedena v kupnej zmluve a teda z pohladu prava zostala v majetku stavebnika... Neskor prislo k dedicskemu konaniu a tam sa zrazu vytiahla stavba (na velku "radost" majitela pozemku). Takze teraz sa riesi ako to cele vycistit.
  majkii Chobot, myslím že to tak nie je, stavba aj keď nie je zapísaná v KN, je ako taká existujúci majetok po poručiteľovi - ma svoju presne vyčísliteľnú hodnotu a je teda predmetom dedičského konania,
  Presne takýto prípad sme mali v dedičskom konaní po ockovi, mal garáž so stavebným povolením a nebola skolaudovaná ani zapísaná v KN, nemala súpisné číslo a bola predmetom dedičského konania.

  Aj na základe notárskej zápisnice v dedičskom konaní sme neskôr mohli stavbu skolaudovať, požiadať o sup. č. a zapísať do KN.

  Notár robí chybu, lebo je povinný urobiť súpis nielen nehnuteľného ale aj hnuteľného majetku poručiteľa.
  HelenkaAP Stavba, ak má byť predmetom ded. konania by mala byť zviditeľnená cez obecný úrad, t.j. to úradne vyriešiť. Na základe potvrdenia od obecného úradu je potrebné dať zapísať do katastra. STAVBA nemusí mať ev.číslo, napíše sa bez označenia nulou - 0. Môj názor. Doporučujem komunikujte s OÚ a katastrom.
    zbaliť

  red john je offline (nepripojený) red john

  red john
  Ze stavba nie je zapisana na katastri, to je vedlajsie. Hodnota nehnutelnosti nezapisanim na katastri predsa neklesa.
  Ak by dediči chceli predať po case svoje dedicstvo, tak by do kupno-predajnej zmluvy zahrnuli nie iba pozemok alebo aj stavbu/stavby.
  Je potrebne spytat sa notara, co ho vedie ka takemuto konaniu.

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Ak pozemok predal so stavbou, predal ho "ako stojí a leží" (§ 501 OZ), stavba teda nie je jeho. Občiansky zákonník pozná "stavbu na cudzom pozemku" len takú, ktorú staviteľ postavil na cudzom pozemku (§ 135c OZ).

  Stavbu by si mohol dať zapísať vlastník pozemku na základe oznámenia obce.

  Môže byť predmetom dedičského konania stavba nezapísaná v katastri?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.